Με… κανονιές μπήκε στη σεζόν η Άρσεναλ

Ποδαρικό με το δεξί για Άρσεναλ.

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικά, η ομάδα του Αρτέτα επικράτησε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας και έδειξε έτοιμη για τη νέα σεζόν -και για κάτι καλύτερο φέτος- με το… καλησπέρα στην Premier League!

Στο 20', μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο εξαιρετικός σε όλο το ματς Ζιντσένκο πήρε ολομόναχος την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και «σέρβιρε» ουσιαστικά το γκολ στον Μαρτινέλι για το 1-0, ενώ το τελικό σκορ «έγραψε» με αυτογκόλ ο Γκουέχι στο 85', σε ένα σημείο, πάντως, που οι γηπεδούχοι πίεζαν και είχαν ευκαιρίες για την ισοφάριση. Ωστόσο, πέντε λεπτά πριν το 90', ο Σακά έκανε τη σέντρα-σουτ από δεξιά, ο αρχηγός της Πάλας έβαλε άτσαλα το κεφάλι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Άρσεναλ κρατάει, κυρίως, το πρώτο 20λεπτο, διάστημα κατά το οποίο ήταν εξαιρετική. Έφτασε την κατοχή μπάλας στο 66%, πέτυχε το γκολ και γενικώς… έβγαλε γούστα! Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στη συνέχεια, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και άγγιξαν το 1-1 σε δυο περιπτώσεις με τον Έντουαρντ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Άρσεναλ ήταν εμφανώς κουρασμένη, με την Πάλας να πιέζει τρελά για την ισοφάριση. Αυτό, όμως, δεν έγινε ποτέ και ήρθε το γκολ στο 85' να… τελειώσει τη δουλειά για τους «κανονιέρηδες».