Στα ημιτελικά με… υπογραφή Ντούρις και Οκριασβίλι η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 26/2/2020 - 18:48

Στα ημιτελικά του κυπέλλου βρίσκεται πλέον με κάθε επισημότητα η Ανόρθωση. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση και πήρε το εισιτήριο των ημιτελικών σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου παιχνιδιού (1-1).

Η Ανόρθωση στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία στο τρίτο λεπτό κατάφερε να βρει το γκολ που έφερε την πρόκριση με τον Μίχαλ Ντούρις μετά από παράλληλο γύρισμα του Χριστοφή. Το 2-0 για την ομάδα του Κετσπάγια ήρθε με τον Τονρίκε Οκριασβίλι στο 86ο λεπτό.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν καλύτερη στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης και πίεσε τους γηπεδούχους όμως δεν κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα… μέτρα της καθώς δημιούργησε τις δικές της ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αποκλειστικά της Νέας Σαλαμίνας η οποία κατάφερε να περιορίσει την «Κυρία» στο δικό της μισό. Παρά την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή όμως, έλειψαν οι μεγάλες ευκαιρίες για τους «ερυθρόλευκους».

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου η Ανόρθωση θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια όπως προέκυψε από τη χθεσινή (25/02) κλήρωση των ημιτελικών που πραγματοποιήθηκε.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Στην πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό με τον Ντούρις. Ο Χριστοφή έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή από τα δεξιά με τον επιθετικό της Ανόρθωσης να βάζει την προβολή και να ανοίγει το σκορ.

μ

Στο έκτο λεπτό ο Χριστοφή έξω από την περιοχή έπιασε το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τάσου Κίσσα.

Σέντρα του Οκριασβίλι σο ένατο λεπτό αλλά η κεφαλιά του Ντούρις πέρασε πάνω από την εστία της Νέας Σαλαμίνας.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα στο 28ο λεπτό καθώς το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Μαριάνοβιτς σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Λόρια.

Στο 31ο λεπτό ο Ντούρις από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκαλίτσιου όμως ο Κίσσας μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Στο 39ο λεπτό ο Οκριασβίλι από αριστερά συνέκλινε προς τα μέσα, έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κίσσα.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για τη Νέα Σαλαμίνα στο 51ο λεπτό. Ο Μαριάνοβιτς έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Λόρια έπεσε και μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Στο 62ο λεπτό ο Ελουντού έκανε την κίνησε και συνέκλινε προς τα μέσα, έστρωσε στον Κωστή το σουτ του οποίου όμως από το ύψος της περιοχής πέρασε έξω.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ανόρθωση στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 66ο λεπτό. Ο Ρενάτο Μαργκάσα μπήκε στην περιοχή, ελευθερώθηκε και έκανε το σουτ όμως ο Κίσσας στην κλειστή του γωνία έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

Στο 74ο λεπτό ο Ελουντού επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση έξω από την περιοχή όμως ήταν αδύνατο και δεν δυσκόλεψε τον Λόρια ο οποίος μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Εξαιρετική συνεργασία Ράγιο - Σελίν με τον τελευταίο να δίνει στον Οκριασβίλι και να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 2-0 και να «τελειώνει» την πρόκριση στο 86ο λεπτό.

Τα στατιστικά του αγώνα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Κορέια, Μαριάνοβιτς, Μπαραβίγκας (Σιαθάς 82'), Κωστή, Ρονδρίγκεθ, Τέλφερ (Ελουντού 46'), Σίμπσον (Μαουρίσιο 59'), Κίνγκσλεϊ

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντεφελντ, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (Ράγιο 68'), Οκριασβίλι, Χριστοφή (Μανθάτης 46'), Ντούρις (Βασιλακάκης 76')

δ

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Πιστεύω ότι αξίζουν συγχαρητήρια τα παιδιά, ειδικά μετά το κακό αποτέλεσμα με τον Εθνικό. Δεν ήταν εύκολο να έρθουμε εδώ, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, με το 1-1 του πρώτου παιχνιδιού να κερδίσουμε. Δεν ήταν καθόλου εύκολο για εμάς. Μπήκαμε καλά, πετύχαμε γκολ, είχαμε και ευκαιρίες και μας βοήθησε να κτίσουμε σε αυτό για να πάρουμε την πρόκριση. Αυτό που έχει σημασία για εμάς είναι ότι κάθε φορά που έχουμε ατυχές αποτέλεσμα η ομάδα επανέρχεται και αυτό κάναμε και σήμερα. Μιλήσαμε με τους παίκτες για να καταλάβουν όλοι σε τι κατάσταση είμαστε. Περάσαμε στους τέσσερις και για τη δουλειά που κάνουμε πολλή λίγο σεβασμό νιώθουμε. Δεν μπορεί να επικρατεί όλο αυτό. Μετά το αποτέλεσμα που είχαμε κάποιοι προσπαθούν να τα μηδενίσουν όλα. Με όλες αυτές τις συνθήκες που αντιμετωπίζουμε μπροστά μας δεν είναι εύκολο αυτό που κάνουμε. Είμαι ευχαριστημένος γιατί αυτά που είπαν τα παιδιά το έκαναν στην πράξη. Σκοράραμε και μετά καταφέραμε να πετύχουμε δεύτερο γκολ και να προκριθούμε».

Για το γεγονός πως χρησιμοποίησε τρεις ανασταλτικούς μέσους: «Έχουμε αρκετούς παίκτες. Το καλό για εμάς είναι ότι γύρισε ο Μαργκάσα. Θέλαμε να πιέσουμε και αυτό κάναμε. Μας βοήθησε αυτό όταν σκοράραμε να στηθούμε καλά αμυντικά και να κτυπήσουμε στην αντεπίθεση. Και το πετύχαμε. Όταν σκοράρεις στο 3’ μετά από αγώνα 1-1 βοηθά πολύ. Ήταν πολύ δύσκολο το παιχνίδι, παλέψαμε και δείξαμε χαρακτήρα».

Για το αν πληγώθηκε ο εγωισμός των παικτών μετά την ήττα από τον Εθνικό: «Ναι, κάτσαμε με τα παιδιά μιλήσαμε. Αυτό μπορεί να γίνει. Όταν χάνεις 5-0 πάλι τρεις βαθμούς χάνεις. Δεν χάσαμε πέντε βαθμούς. Μπορεί να ήταν για καλό. Αν κερδίζαμε θα αυξάναμε τη διαφορά, αλλά αφού χάσαμε ίσως να ήταν καλύτερο που χάσαμε έτσι για να προβληματιστούμε. Σαφώς δεν ήταν εύκολο ούτε για εμάς, ούτε για τον κόσμο. Μακάρι αυτό να ήταν το κακό για εμάς και να μην μας τύχει άλλο ξανά. Είμαστε πρώτοι στο πρωτάθλημα, είμαστε στους τέσσερις και όλα καλά. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε. Ο κόσμος μας ακολουθεί παντού. Και είναι καλό που και ο κόσμος της Νέας Σαλαμίνας γέμισε το γήπεδο».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Είχαμε καλό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι. Θέλαμε να μπούμε καλά, να διαχειριστούμε τον αγώνα ξέροντας πως πρέπει η Ανόρθωση πρέπει να βάλει γκολ. Ήρθαν όλα διαφορετικά, καθώς η Ανόρθωση προηγήθηκε στο σκορ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος για τα παιδιά έκαναν τρομερή προσπάθεια. Βάλαμε πίεση σε μία ομάδα που δυσκολεύεσαι να της κάνεις φάση (εξαίρεση το παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας). Αποκλειστήκαμε από μία μεγάλη ομάδα, δυστυχώς δεν δώσαμε χαρά στον κόσμο μας και αυτό είναι η μεγαλύτερη μας απογοήτευση. Συγχαρητήρια στον Τιμούρ Κετπάγια και στην Ανόρθωση. Εμείς συνεχίζουμε στον επόμενο αγώνα με τον Απόλλωνα».

Για το γεγονός ότι δεν ξεκίνησε ο Ελουντού: «Προσπαθείτε να βγάλετε κάτι που δεν ισχύει. Αν κάποιος δημοσιογράφος είναι διαβασμένος και δει τα παιχνίδια της Σαλαμίνας, θα δει ότι αλλάζουμε τους δύο εξτρέμ μας για να είναι φρέσκοι. Ο Ελουντού φυσικά και ήταν κουρασμένος από το παιχνίδι με την ΑΕΚ».

Ρενάτο Μαργκάσα (Ανόρθωση): «Σημαντική νίκη απέναντι σε πολύ καλή ομάδα που ξέρω καλά πως δουλεύουν. Ήταν σημαντικό για μας να κερδίσουμε. Πρέπει να ζητήσουμε συγνώμη για το ματς με τον Εθνικό. Σήμερα τους χαρίσαμε τη νίκη. Έκανα τρεις προπονήσεις με την ομάδα και ο προπονητής μου ζήτησε να βοηθήσω. Νομίζω έκανα καλή δουλειά, είχε δύο μήνες να αγωνιστώ. Την Κυριακή πρέπει να κερδίσουμε. Μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήταν εδώ μετά το 5-0 της περασμένης εβδομάδας. Τους ζητώ να έρθουν στο γήπεδο και με την ΑΕΚ. Αυτό ήθελα και γι’ αυτό ήρθα στην Ανόρθωση. Ο προπονητής με πήρε τηλέφωνο να πάω στην Ανόρθωση και νιώθω ευλογημένος που παίζω ια πρωτάθλημα και κύπελλο».

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): «Ξέραμε ότι ήταν δύσκολο παιχνίδι μετά το 1-1. Ήρθαμε αποφασισμένοι και το ατυχές αποτέλεσμα με τον Εθνικό μας πείσμωσε. Δείξαμε πως έχουμε τα κότσια για να πάμε μπροστά. Ακολουθεί πολύ δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΚ αλλά αν εμφανιστούμε όπως σήμερα δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα».

Δημήτρης Λάζος (Νέα Σαλαμίνα): «Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι. Είχαμε αρχίσει άσχημα, γνωρίζαμε πως θα ήταν κρίσιμο το πρώτο 15λεπτο απέναντι σε μια ομάδα όπως είναι η Ανόρθωση. Δεχθήκαμε γκολ πολύ γρήγορα. Ελέγξαμε όμως το παιχνίδι, φτιάξαμε προϋποθέσεις, ρισκάραμε όμως δεχθήκαμε και δεύτερο γκολ. Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι, έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Δουλεύουμε όλοι για να μεγαλώσουμε τη Νέα Σαλαμίνα. Συνεχίζουμε παρά τη στεναχώρια ώστε να την επαναφέρουμε στην ελίτ του κυπριακού ποδοσφαίρου. Ο κόσμος μας να είναι σίγουρος. Έκαναν καλή προσπάθεια τα παιδιά. Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση και σε όλο τον κόσμο της Αμμοχώστου. Θα παλέψουμε στη συνέχεια όλα τα παιχνίδια, να το ευχαριστηθεί ο κόσμος. Έπειτα, θα αρχίζουμε να χτίζουμε ενόψει της νέας σεζόν».