Με λυτρωτή τον Μέσι από την άσπρη βούλα η Μπαρσελόνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/3/2020 - 21:38

Με τύχη και... Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα ζορίστηκε, αλλά ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Σοσιεδάδ, επικρατώντας στο «Νόου Καμπ» με 1-0. Το τέρμα της Μπαρτσελόνα πέτυχε στο 81’ με πέναλτι ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος ήταν από τους λίγους που διασώθηκαν για την ομάδα του Σετιέν, που για ακόμα ένα ματς δεν έπεισε.

Η Σοσιεδάδ παρουσιάστηκε διαβασμένη τακτικά, έκλεισε τους χώρους εξαιρετικά, ενώ είχε τις ευκαιρίες να πάρει κλέψει τη νίκη και να κάνει... «κηδεία» στους Καταλανούς. Χαρακτηριστικό ότι οι οπαδοί των «μπλαουγκράνα» αποδοκίμασαν την ομάδα τους στο φινάλε του πρώτου μέρους, καθώς και χλιαρά στο τέλος της αναμέτρησης.

Το ματς

Η Σοσιεδάδ προσέγγισε το παιχνίδι με ιδανικό τρόπο τακτικά στο ξεκίνημα, αφού με την πίεση ψηλά μπλόκαρε πλήρως το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» πάντως, είχαν την πρώτη τους μεγάλη φάση στο ματς στο 30ο λεπτό, όταν ο Μέσι έκλεψε, συνδυάστηκε με τον Ράκιτιτς, αλλά ο Ρεμίρο ήταν εκεί και έδιωξε σε κόρνερ γλιτώνοντας την ομάδα του από τα χειρότερα.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες τρία λεπτά αργότερα, με τον Πόρτου να μην μπορεί ωστόσο για χιλιοστά να προλάβει την μπάλα μπροστά από τον Τερ Στέγκεν.

Στο 40ο λεπτό οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ, αλλά ο κορυφαίος των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, Λιονέλ Μέσι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη φάση που δημιούργησαν για τον ίδιο οι Ντε Γιονγκ και Μπρέιθγουεϊτ, με το σουτ του να φεύγει εκτός.

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, με την Σοσιεδάδ να αμύνεται εξαιρετικά, αναζητώντας το τέρμα στον αιφνιδιασμό. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Μέσι έχασε εκ νέου την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού το σουτ του από το ύψος του πέναλτι έφυγε άουτ, ενώ στο 65’ το σουτ του Ράκιτιτς μέσα από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Ρεμίρο.

Οι Βάσκοι, όταν έβγαιναν στο ξέφωτο γίνονταν απειλητικοί, όπως στη φάση του 72ου λεπτού, με τον Σεμέδο να βάζει σωτήρια το πόδιο του διώχνοντας σε κόρνερ του σουτ του Μονρεάλ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ισάκ πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Παρά το γεγονός ότι η Σοσιεδάδ πίεζε, η Μπαρτσελόνα κατάφερε στο 81’ να λύσει τον γόρδιο δεσμό από το σημείο του πέναλτι. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λε Νορμάν, ο Μουνουέρα καταλόγισε παράβαση με προτροπή του VAR και ο Λιονέλ Μέσι ευστόχησε για το 1-0 των «μπλαουγκράνα».