«Πέταξαν» από δύο βαθμούς στο Τσίρειο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/2/2020 - 18:54

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η μεγάλη αναμέτρηση στο Τσίρειο για την 20η αγωνιστική μεταξύ της ΑΕΛ και της Ομόνοιας καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα με τον Μαΐντεβατς στο 18ο λεπτό όμως η Ομόνοια ισοφάρισε στο 41ο λεπτό με τον Έρικ Μποτεάκ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια απώλεσε άλλους δύο βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -4 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η ΑΕΛ έφτασε τους 27 βαθμούς και παραμένει εντός εξάδας.

Την ερχόμενη αγωνιστική οι «πράσινοι» φιλοξενούν στο ΓΣΠ την Ένωση ενώ η ΑΕΛ πάει στην Λευκωσία για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο.

Σέντρα του Τιάγκο στο έκτο λεπτό όμως ο Ντάρμπισαϊρ δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Πρώτο σουτ για την ΑΕΛ στο 12ο λεπτό από τον Μαΐντεβατς όμως ο Παντίλιμον μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Σέντρα του Αντωνίου, από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα ο Μαΐντεβατς στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης.

κ

Στο 36ο λεπτό ο σκόρερ της ΑΕΛ, Μαΐντεβατς έκανε το σουτ όμως ο Παντίλιμον δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και μάζεψε την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λέτσιακς έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βοζίνια.

Στο 41ο λεπτό η Ομόνοια κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Έρικ Μποτεάκ. Σέντρα του Λέτσιακς, με τον Μποτέακ να τελειώνει πανέμορφα τη φάση με γυριστό σουτ.

α

Στο 53ο λεπτό ο Μαέ έπιασε το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Παντίλιμον να επέμβει εντυπωσιακά στη φάση.

Ο Αντάμοβιτς στο 57ο λεπτό έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως ήταν απελπιστικά άστοχος και δεν απείλησε την εστία της Ομόνοιας.

Στο 64ο λεπτό ο Ματ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, συνέκλινε προς τα μέσα, έκανε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Σε πλεονεκτική θέση βρέθηκε ο Ντάρμπισαϊρ, ο Βοζίνια βγήκε εκτός εστίας αλλά ο Άγγλος έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ):  Βοζίνια, Αντρέ, Ράσο, Κυριάκου,  Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ, Αντάμοβιτς (Γκοντάλ 60'), Αντωνίου (Τόρες 83'), Αγκάνοβιτς, Μαέ, Μαΐντεβατς (Αβραάμ 70')

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παντίλιμον, Μαυρίας Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Ακιντόλα, Β. Γκόμες, Κούσουλος, Μποτεάκ, Τιάγκο, Ντάρπισαϊαρ

3

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είχαμε μια απόδοση μέσα στα κανονικά πλαίσια. Υπήρχαν ατυχές καταστάσεις, όλες οι μεγάλες αποφάσεις ήταν εναντίον μας. Το γκολ της ΑΕΛ πιστεύω ήταν οφσάιντ, είχαμε πέναλτι, έπρεπε να δοθεί κόκκινη κάρτα σε σκληρό φάουλ πάνω στον Ακιντόλα. Είδα χαρακτηριστικά παρόμοιες φάσεις να δίνουν. Είχαμε δύο γκολ που ακυρώθηκαν, από την θέση που ήμουν δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα. Ήμασταν στη λάθος πλευρά σε σχέση με τις διαιτητικές αποφάσεις. Δεν είναι κριτική προς το διαιτητή, απλά τυχαίνει κάτι τέτοιο στο ποδόσφαιρο Ήμασταν συμπαγείς, κάναμε μια καλή προσπάθεια και νιώθω απογοητευμένος που δεν επιβραβεύτηκε η προσπάθεια των παικτών».

Ακολούθως, αφού απάντησε εν συντομία στον Ντούσαν Κέρκεζ: «Ναι έπαιξα στην Αγγλία και ξέρω τι σημαίνει φάουλ», είπε στη συνέχεια για τις αλλαγές που δεν έκανε: «Φτιάξαμε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, πετύχαμε δύο γκολ που ακυρώθηκαν. Η φιλοσοφία μου για τις αλλαγές είναι όπως είπα θα τις κάνω όταν πιστεύω ότι θα αλλάξει το παιχνίδι. Πίστευα ότι θα ερχόταν ένα δεύτερο γκολ, είχαμε πολύ καλές ευκαιρίες».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Ξέχασε να πει (σ.σ. αναφέρθηκε στον Χένινγκ Μπεργκ) για την κλωτσιά στον Μεντόγεβιτς που ήταν επίσης κόκκινη κάρτα. Σέβομαι αυτά που λέει, αλλά όλοι το βλέπαμε και δεν είναι δίκαιο. Η ομάδα μου ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Έπαιζε στην Αγγλία και ξέρει πολύ καλά ότι δεν είναι μπαλέτο. Έγιναν λάθη εναντίον μας, χωρίς αυτά θα ήμασταν πολύ κοντά στην Ομόνοια, αλλά μπορεί να λέει τη γνώμη του. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και τον κόσμο. Πρέπει να το ξεχάσουμε γρήγορα γιατί σε λίγες μέρες παίζουμε με την ΑΕΚ. Δεν έχω πρόβλημα με την άποψή του (σ.σ. του Χένινγκ Μπεργκ) αλλά έχω κι εγώ τη δική μου. Στην Αγγλία το ποδόσφαιρο είναι πιο σκληρό απ’ ότι στην Κύπρο. Αξίζαμε τον βαθμό, ίσως κάτι περισσότερο, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Καλή συνέχεια στην Ομόνοια σε πρωτάθλημα και κύπελλο».

Για τον Γκαστανιάγα και τη μάχη της εξάδας: «Δεν θέλαμε να ρισκάρουμε, ένιωθε ενοχλήσεις. Το ίδιο και ο Αβραάμ. Δεν είναι εύκολο το πρωτάθλημα. Θέλαμε να κερδίσουμε. Θέλαμε τη νίκη για να είμαστε κατά 99% στην εξάδα. Έπρεπε να ήμασταν ήδη στην εξάδα».

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): «Προσπαθήσαμε. Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα αλλά μετά επανήλθαμε. Είχαμε ευκαιρίες να σκοράρουμε αλλά ήταν μία μέτρια εμφάνιση. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».

Για τη μάχη του τίτλου: «Ο δρόμος είναι μεγάλος. Πρέπει να δούμε τα λάθη μας. Έχουμε την ποιότητα είμαστε πολύ δυνατή ομάδα και θεωρώ ότι θα επανέλθουμε. Είναι μακρύς ο δρόμος. Ο στόχος μας είναι να κρατηθούμε ψηλά. Η νίκη είναι το σημαντικό, είναι αυτό που αρμόζει στην Ομόνοια».

Για την Εθνική Ελλάδος: «Όλοι κάνουν καλή σεζόν. Το ίδιο και εγώ. Ελπίζω να έρθει η κλήση, θα είναι χαρμόσυνο για μένα».

Μηνάς Αντωνίου (ΑΕΛ): «Ξέραμε πως θα είναι δύσκολο. Μπήκαμε καλύτερα και δείξαμε πως το θέλαμε περισσότερο. Προηγηθήκαμε αλλά χωρίς να απειληθούμε ισοφαριστήκαμε. Παίχθηκε στη δύναμη και στο πάθος στο β και έμεινε το 1-1». Θα τα δώσουμε όλα για να μπούμε εξάδα. Τελείωσε το ματς, βλέπουμε ΑΕΚ τώρα και θα πάμε Λάρνακα για την πρόκριση. Προσπαθώ να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου, ακολουθώντας τις οδηγίες του προπονητή μου».

Αντρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Είναι ένα αποτέλεσμα που δεν μας ικανοποιεί. Θέλαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Το αγωνιστικό θεωρούμε ότι μέχρι το 70’ ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι. Δεν δείξαμε τα χαρίσματα μας στο γήπεδο, όμως στα τελευταία είκοσι λεπτά κυριαρχήσαμε στο γήπεδο, δείξαμε την ομάδα που παρουσιάσαμε μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Φτιάξαμε ευκαιρίες, όμως δεν είχαμε καθαρό μυαλό για να κερδίσουμε σε μία έδρα δύσκολη. Βλέπουμε το παιχνίδι με την ΕΝΠ στην έδρα μας και επιβάλλεται να επιστρέψουμε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές. Όσον αφορά τη διαιτησία, υπήρχαν κάποιες φάσεις που πρέπει να τις δούμε ξανά γιατί δεν είχαμε μόνιτορ για να τοποθετηθούμε για κάποιες φάσεις.

Τι έφταιξε: «Σίγουρα με τον Εθνικό ήταν μία απρόσμενη απώλεια. Σήμερα παίζαμε ένα ντέρμπι, θέλαμε να κερδίσουμε, αλλά πρέπει να το διαχειριστούμε. Οι μεγάλες ομάδες ξεχωρίζουν γιατί ξέρουν να διαχειρίζονται τα απρόσμενα αποτελέσματα. Είμαστε στους στόχους μας, ξεκινήσαμε από το μηδέν το περασμένο καλοκαίρι. Είμαστε σε ένα καλό επίπεδο και πρέπει να επανέλθουμε στις νίκες από το επόμενο παιχνίδι. Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήταν στις κερκίδες, ήταν συγκλονιστικός».

Αριάδνη Γενεθλίου (ΑΕΛ): «Ήταν καλή η εμφάνιση μας, βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ αλλά δεν καταφέρναμε να πάρουμε τη νίκη. Είχαμε δύσκολο έργο, το είπαμε και πριν τον αγώνα. Ήταν ένα ντέρμπι, τριπλής παραλλαγής».

Για το ματς κυπέλλου με την ΑΕΚ: «Θα είναι δύσκολο παιχνίδι, αλλά ευελπιστούμε ότι θα τα καταφέρουμε και να πάρουμε την πρόκριση».