Αγχώθηκε για 45 λεπτά, σοβαρεύτηκε, το έφερε «τούμπα» και... ξεμπέρδεψε (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 8/1/2020 - 20:47

Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να «αγχώθηκε» για 45 λεπτά  απέναντι στον Ολυμπιακό όμως στο τέλος κατάφερε να πανηγυρίσει την όγδοη φετινή του νίκη με 4-2 στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 15ο λεπτό με τον Ακόστα όμως ο ΑΠΟΕΛ έφερε… τούμπα την αναμέτρηση με τα γκολ των Σόουζα στο 47ο λεπτό, του Μερκή στο 58ο λεπτό, και του Μιχαΐλοβιτς στο 78ο λεπτό. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Χαλένιους στο 86ο λεπτό. O Zαχαρίου μείωσε σε 4-2 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Μάλιστα, με το γκολ του ο Γιώργος Μερκής έφτασε τα πέντε και είναι ο πρώτος σκόρερ του ΑΠΟΕΛ μαζί με τον Αντρίγια Πάβλοβιτς.

Η ομάδα του Κόρε Ίνγκεμπριγκτσεν στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή και δικαίως ήταν πίσω στο σκορ αφού έκανε πολύ εύκολα το αβίαστο λάθος. Από την άλλη η ομάδα του Πάμπου αν ήταν πιο συγκεντρωμένη στην ολοκλήρωση των φάσεων θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερο προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος οι πρωταθλητές μπήκαν μυαλωμένα και με δύο γρήγορα γκολ πήραν «κεφάλι» στο σκορ και ουσιαστικά τον έλεγχο της αναμέτρησης αφού σε κανένα σημείο δεν ένιωσαν ξανά απειλή.

Με τη νίκη αυτό ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 27 βαθμούς και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 13 παιχνίδια. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έμεινε στους 16 βαθμούς και στην όγδοη θέση.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ο ΑΠΟΕΛ έχει το μεγάλο παιχνίδι με την Ανόρθωση για την 16η αγωνιστική την Κυριακή (12/01 – 17:00) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», ενώ οι «μαυροπράσινοι» φιλοξενούν τον Απόλλωνα στο Μακάρειο την ίδια ημέρα (12/01 – 18:00).

Στην πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Ακόστα. Ο Οικονομίδης πίεσε τον Μάτιτς που έχασε τη μπάλα, και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ακόστα που με ψύχραιμο σουτ προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 18ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Πάβλοβιτς ο οποίος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Ολυμπιακού και πέρασε έξω.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει όμως έβρισκε κλειστές «πόρτες» από την άμυνα των φιλοξενούμενων οι οποίοι ήταν πολύ καλά οργανωμένοι.

Με την συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου ο Πάβλοβιτς εντός περιοχής έκανε το σουτ όμως ο Μπάιζα έπεσε και «έσωσε» τον Ολυμπιακό. Στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο Πάβλοβιτς έπιασε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μάζεψε χωρίς δυσκολία την μπάλα.

Στο 35ο λεπτό ο Κα κέρδισε την μπάλα έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ και με τρομερό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Μπέλετς όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έδιωξε τον κίδυνο με τα ακροδάχτυλα.

Τέσσερα λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών ο Ροτζέριο έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπέλετς.

Στο 44ο λεπτό και πάλι ο Ροτζέριο από το ίδιο σημείο δέχθηκε την πάσα από τον Κα όμως το σουτ το κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σαμπίνια έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Με το… καλημέρα ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Τάμαρι έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Μπάιζα που έκανε έξοδο μακριά στην περιοχή και έστρωσε στον Σόουζα ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 47ο λεπτό.

Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο 57ο λεπτό μετά από φαλτσαριστό σουτ από τον Ιωάννου όμως απέκρουσε ο Μπάιζα και «έσωσε» τον Ολυμπιακό.

Η ανατροπή εν τέλει ήρθε στο 58ο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γιώργο Μερκή ο οποίος έφτασε τα πέντε φετινά γκολ και «συγκατοικεί» με τον Πάβλοβιτς στην κορυφή των σκόρερ της ομάδας.

Στο 61ο λεπτό ο Τάμαρι κινήθηκε από τα αριστερά και έστρωσε στον Ντε Βινσέντι που έπιασε το σουτ όμως ο Μπάιζα έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε και τρίτο γκολ στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ του Ντράγκαν Μιχαΐλοβιτς μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού .

Σκόρερ στην αναμέτρηση κατάφερε να χριστεί και ο Λίνους Χαλένιους στο 86ο λεπτό με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Παναγιώτης Ζαχαρίου με πανέμορφο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στην αναμέτρηση.

ΑΠΟΕΛ (Κόρε Ίνγκεμπριγκτσεν): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Νικόλας, Μάτιτς (Άλεφ 55'), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Τάμαρι (Γιάκολις 84'), Πάβλοβιτς (Χαλένιους 46')

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου):  Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Νάνι, Κίκο (Κυριάκου 84'), Ακόστα, Οικονομίδης, Ενόχ (Αγιτέ 64'), Ντουβεντρού, Ροτζέριο, Κα (Ζαχαρίου 64')

α

Το... τρίτο ημίχρονο και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Πάμπος Χριστοδούλου (Ολυμπιακός): «Έχει γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι από δυο πολύ καλές ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο πατούσαμε καλύτερα, μπήκαμε δυνατά και προηγηθήκαμε, ενώ βρήκαμε και αρκετές ευκαιρίες για γίνει το σκορ και 2-0 και 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά και δυστυχώς κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα. Με την εμπειρία που έχει ως ομάδας πέτυχε εύκολα γκολ στις ευκαιρίες που δημιούργησε. Εμείς συνεχίζουμε. Νομίζω το παιχνίδι για εμάς χάθηκε από τις ευκαιρίες που δε βάλαμε στο πρώτο ημίχρονο, όμως με τα όσα έδειξε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε δίκαια τη νίκη».

Για τη δύσκολη συνέχεια: «Αν δείτε το πρόγραμμα που ξεκίνησε από σήμερα, αυτός ο μήνας είναι γεμάτος παιχνίδια δύσκολα με ομάδες που βρίσκονται στα ψηλά. Ο Ολυμπιακός έδειξε πως θα παλεύει όλα τα ματς για το καλύτερο. Έχουμε και κάποιες επιστροφές, σίγουρα με τον Απόλλωνα είναι ένα ματς στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε να έχουμε βαθμολογικό κέρδος».

Κόρε Ίνγκεμπριγκτσεν (ΑΠΟΕΛ): «Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας έκανε ότι ο Ολυμπιακός ήθελε να κάνουμε. Τρέχαμε την μπάλα και ο Ολυμπιακός κτυπούσε στην αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και το άξιζε. Εμείς μείναμε ζωντανοί στο παιχνίδι λόγω και των αποκρούσεων του Βιντ (σ.σ. Μπέλετς). Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε με διαφορετική συμπεριφορά, παίζαμε με μία-δύο επαφές. Χάσαμε ευκαιρία στα 10 δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου, μετά σκοράραμε και πετύχαμε περισσότερα γκολ. Ήταν παιχνίδι δύο ημιχρόνων, στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο εμείς. Ο Ολυμπιακός είναι μία καλή ομάδα και γι΄ αυτό είμαι χαρούμενος που κερδίσαμε».

Εάν έχει πλέον καλύτερη εικόνα της ομάδας και αν τον βοηθά τελικά το πρόγραμμα των συνεχόμενων αγώνων: «Φυσικά θα ήθελα περισσότερο χρόνο στις προπονήσεις. Πρέπει να έχουμε καλύτερη δομή στον τρόπο που παίζουμε και αυτό φάνηκε στο διάστημα που μας πίεσε ο Ολυμπιακός. Πήραμε έξι βαθμούς σε δύο παιχνίδια και αυτό βοηθά στην αυτοπεποίθηση. Οι παίκτες προτιμούν να παίζουν παιχνίδια, παρά να κάνουν προπονήσεις, αλλά για εμάς τους προπονητές δεν είναι έτσι».

Γιώργος Μερκής (ΑΠΟΕΛ): «Το σημαντικό είναι ότι καταφέραμε να κερδίσουμε με ανατροπή. Δεχθήκαμε ένα γκολ μετά από λάθος και βραχυκυκλώσαμε, δεν πατούσαμε καλά παρόλο που κάναμε μερικές φάσεις. Μετά τις οδηγίες του προπονητή μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο και πετύχαμε τέσσερα γκολ. Κρατούμε τα θετικά του δευτέρου ημιχρόνου. Όποτε μου δίνεται η ευκαιρία είμαι χαρούμενος να βοηθώ την ομάδα μου. Ελπίζω να συνεχίσουμε στις νίκες με την Ανόρθωση».

Λούκας Σόουζα (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για τη νίκη. Το πιο σημαντικό είναι ότι κατάφερα να βοηθήσω την ομάδα. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για αυτό. Ο Ολυμπιακός σκόραρε από ένα δικό μας λάθος όμως καταφέραμε να σκοράρουμε τέσσερα γκολ και να πάρουμε τους βαθμούς».

Για το παιχνίδι με την Ανόρθωση: «Είναι ένα ακόμα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Θα δούμε τι έχουμε να βελτιώσουμε και θα πάμε εκεί για να κερδίσουμε».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Άλλαξε από το δεύτερο από την ΕΝΠ και από το πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό. Αργήσαμε να ξεκινήσουμε το παιχνίδι και δεχθήκαμε γκολ από δικό μας λάθος. Είμαστε τυχεροί που πήγαμε στο ημίχρονο με το 0-1. Στο δεύτερο ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε νωρίς αλλά και να προηγηθούμε. Μετά το ήρθε το τρίτο γκολ και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το ματς, έστω και αν ήρθε και το τέταρτο γκολ. Προετοιμαζόμαστε πλέον για το δύσκολο ματς με την Ανόρθωση. Ευελπιστούμε ότι και με κάποιες προσθήκες θα βελτιωθεί και στο σύνολό της η ομάδα. Αντιλαμβάνομαι πλήρως και την άποψη του προπονητή ο οποίος χρειάζεται περισσότερο χρόνο να προσαρμοστεί, όμως δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος».