Έσπασε το αήττητο της Δόξας στο «Μακάρειο» και πήρε σημαντική νίκη η ΑΕΛ(ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 26/10/2020 - 19:51

Μια πολύ σημαντική νίκη με 1-2 πήρε η ΑΕΛ κόντρα στη Δόξα στο «Μακάρειο», στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ριέρα, έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια. Στη συνέχεια έλεγχε το παιχνίδι, έχοντας περισσότερο την κατοχή της μπάλας και δημιουργόντας κάποιες ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Στα μισά του ημιχρόνου όμως και αφού ξεπέρασε το σοκ του γρήγορου γκολ, η Δόξα «ξύπνησε» και έφτιαξε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Το κατάφερε στο 34' με την κοντινή προβολή του Σαντίκ, μετά από κάθετη πάσα του Μιντίκκη. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 1-1.

Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος και ουσιαστικά στη μια και μοναδική ευκαιρία που βρήκε η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα, με γκολ του Ντανίλο στο 65'. Από 'κει και πέρα έκανε διαχείριση του υπέρ της αποτελέσματος και χωρίς να απειλείται κατάφερε τελικά να πάρει το ζητούμενο.

Επόμενη υποχρέωση για τη Δόξα την ερχόμενη Παρασκευή (30/10, 18:00) με την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου», ενώ η ΑΕΛ υποδέχεται το ερχόμενο Σάββατο (31/10, 16:00) τον Ερμή στο Τσίρειο.

Με το «καλησπέρα» του αγώνα η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια. Οι ποδοσφαιριστές της Λεμεσιανής ομάδας έκαναν τη σέντρα, είχαν την κατοχή για ενάμιση λεπτό χωρίς να καταφέρουν αυτοί της Δόξας να κλέψουν τη μπάλα και με ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στον Ριέρα, ο οποίος παιρνόντας και τον Σισκόφσκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στο 15' η πρώτη τελική της Δόξας, με τον Μπόλιεβιτς να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια.

Η ΑΕΛ έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ στο 22ο λεπτό, με τον Τόρες να κάνει το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή για τον Μπάμπιτς, ο οποίος από καλή θέση δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 26' ο Μπόλιεβιτς απείλησε εκ νέου με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Βοζίνια να ακουμπάει ελάχιστα τη μπάλα και να τη διώχνει σε κόρνερ.

Η Δόξα όμως κατάφερε να βρει το γκολ στο 34ο λεπτό και να φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Μιντίκκης έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στην περιοχή για τον Σαντίκ, ο οποίος έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

2

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα η ΑΕΛ κρατούσε περισσότερο μπάλα, όμως δυσκολευόταν να φτιάχνει ευκαιρίες και έτσι δεν υπήρχαν στιγμές στο ξεκίνημα.

Στο 64' και στην πρώτη τελική που βρήκε η ομάδα της Λεμεσού, κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Ο Ντανίλο πήρε τη μπάλα και διένυε κάποια μέτρα και με σουτ εκτός περιοχής νίκησε το Σισκόφσκι για το 2-1.

5

Στο 88ο λεπτό η επόμενη φάση, με τον Εγγλέζου να επιχειρεί να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο Βόζίνια έδιωξε με τις γροθιές.

Η τελευταία φάση του αγώνα ανήκε στην ΑΕΛ, με τον Σάντος από δεξιά να κάνει το σουτ και τον Σισκόφσκι να αποκρούει.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (82′ Κωμοδίκης), Ασαμόα, Ολιβέιρα (72′ Οικονομίδης), Μέσκα (65′ Ντιόγκο), Λουίς Κάρλος, Σαντίκ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα, Σάντος, Τόρες (74′ Αντωνίου), Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης (58′ Αντάμοβιτς), Ριέρα, Ντανίλο, Μπάμπιτς (83′ Αβραάμ).

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Η Δόξα είναι καλή ομάδα, βλέπετε πώς παίζει. Είχαμε πολύ δύσκολο βράδι. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Δεν κάναμε τοπ εμφάνιση, αλλά ήμασταν καλύτεροι. Κάποιες φορές είναι δύσκολο να σκοράρεις στην αρχή ψυχολογικά, κάποιοι νομίζουν ότι τελείωσε το παιχνίδι. Πρέπει να συνεχίζουμε δυνατά. Είναι καλό μάθημα και για τους παίκτες και για μένα. Το πρωτάθλημα είναι δυνατό, βλέπετε κάθε παιχνίδι είναι δυνατό και καλό. Δύναμη και κουράγιο στον Καλό. Δύναμη σε όλους στην Κύπρο και σύντομα να είμαστε όλοι στο γήπεδο».

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Ήταν ένα καλό παιχνίδι νομίζω, και από τις δύο ομάδες. Προσπαθήσαμε να περιορίσουμε την ποιότητα κάποιων παικτών της ΑΕΛ. Σε αρκετά μεγάλο διάστημα τα καταφέραμε. Δεχθήκαμε ένα πολύ γρήγορο γκολ. Χρειαστήκαμε κάποια λεπτά να προσαρμοστούμε και φάνηκε ότι ήταν δύσκολο για εμάς, αλλά βρήκαμε τις δυνάμεις και ισοφαρίσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα ισοδύναμο παιχνίδι. Είχαμε την φάση που μπορούσαμε να προηγηθούμε αλλά αμέσως μετά ήρθε ένα γκολ και ήταν δύσκολο να μπορέσουμε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Κρατάμε την μεγάλη προσπάθεια. Έγινε και σήμερα, αν εξαιρέσουμε την αρχή, ένα πολύ καλό παιχνίδι από τους ποδοσφαιριστές μου. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι και νομίζω αν συνεχίσουμε έτσι μπορούμε να πετύχουμε αυτό που ζητάμε στο επόμενο παιχνίδι που είναι η νίκη. Καλή συνέχεια στην ΑΕΛ, να δώσω ξανά τα συγχαρητήρια μου στα παιδιά».

Χάρης Κυριάκου (ΑΕΛ): «Πολύ δύσκολο παιχνίδι. Η πορεία της Δόξας δεν είναι τυχαία. Προηγηθήκαμε, δεχθήκαμε ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά σκοράραμε ένα γκολ και κερδίσαμε. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Αυτό που μας προβληματίζει είναι πως δεχόμαστε σε κάθε παιχνίδι γκολ. Αυτό πρέπει να το δουλέψουμε. Είναι χαρά μου να βοηθώ, όπου χρειαστεί και όπου μου πει ο προπονητής. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την πορεία μας, για την ώρα».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Φάνηκε ότι είναι καλή ομάδα η Δόξα και δυσκολευτήκαμε. Δείξαμε ότι έχουμε την εμπειρία και την ποιότητα που απαιτείται για να κερδίσεις ομάδες που όταν παίζουν με την ΑΕΛ θέλουν να κάνουν το κάτι παραπάνω. Έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι αλλά δίκαια πήραμε τη νίκη».