Με μυθική ανατροπή η Τζένοα σόκαρε τη Γιουβέντους και έμεινε ζωντανή

Σάββατο, 7/5/2022 - 08:27

Υπάρχει… σφυγμός στην Τζένοα, που ακόμα και αν τελικά υποβιβαστεί θα έχει πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της! Οι Γενοβέζοι με μια μυθική ανατροπή σόκαραν τη Γιουβέντους και επικράτησαν 2-1 με ήρωα τον Κρισίτο, που από μοιραίος στο ντέρμπι με τη Σαμπντόρια έγινε… ωραίος με πέναλτι στο 96’.

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο που δεν συνέβη κάτι το σπουδαίο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 48’ με τον Ντιμπάλα να απολαμβάνει μία από τις τελευταίες του παρουσίες με τη φανέλα των «μπιανκονέρι».

Το ματς κυλούσε ήρεμα, χωρίς η Γιουβέντους να κινδυνεύει ουσιαστικά, αλλά στο 87’ μία εκπληκτική κάθετη πάσα του Αμίρι ξεκλείδωσε την άμυνα της ομάδας του Αλέγκρι και ο Γκούντμουντσον με πλασέ νίκησε τον Σέζνι για το 1-1.

Στις καθυστερήσεις ο Κεν έχασε το άχαστο και η τιμωρία ήρθε στην άλλη εστία, καθώς ο Ντε Σίλιο έκανε το πέναλτι και ο Κρισίτοστο 96’ πήρε την προσωπική του ρεβάνς.

Περίπου μία εβδομάδα μετά το χαμένο πέναλτι κόντρα στη Σαμπντόρια, ο έμπειρος αμυντικός είχε το θάρρος να αναλάβει και πάλι την ευθύνη της εκτέλεσης στις καθυστερήσεις, βρίσκοντας τον στόχο και διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.