Με νίκες πέρασαν τα φαβορί στην Αγγλία-Στην Τσέλσι το ντέρμπι του Λονδίνου

Πέμπτη, 28/2/2019 - 08:13

Λίβερπουλ και Σίτι συνέχισαν με επί Γουότφορτ και Γουέστ Χαμ αντίστοιχα. Πιο εύκολα με πεντάρα οι «κόκκινοι» με πέναλτι του Αγκουέρο οι «πολίτες».

Λίβερπουλ-Γουότφορτ

Η Λίβερπουλ διέλυσε με 5-0 την Γουότφορντ, επέστρεψε στις νίκες και διατήρησε την πρώτη θέση.

Η Λίβερπουλ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, ήταν καταιγιστική και διέλυσε την Γουότφορντ με 5-0, διατηρώντας την πρώτη θέση της Premier League. Τα πάντα τελείωσαν από νωρίς για τους κόκκινους χάρη στα δύο γκολ του Μανέ, ενώ στην επανάληψη δεν υπήρχε κανένα άγχος, με τους παίκτες του Κλοπ να «διορθώνουν» και τη συνολική διαφορά τερμάτων (παραμένει ακόμα χειρότερη από εκείνη της Σίτι).

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 9’, όταν ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έβγαλε τη σέντρα και ο Μανέ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 20’ ξανά ο Μανέ πέτυχε ένα από τα γκολ της σεζόν με εντυπωσιακό τακουνάκι. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν αντιδράσουν στο πρώτο μέρος και είχαν μόνο ένα καλό διάστημα στην επανάληψη.

Αυτό, φυσικά, δεν ήταν αρκετό για να πετύχουν κάτι καλό, με τους παίκτες του Κλοπ να παίζουν επιθετικά και τον Οριζί να κάνει το 3-0 με ωραία ατομική προσπάθεια στο 66’. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φαν Ντάικ, που με δύο κεφαλιές στο 79’ και στο 82’ διαμόρφωσε το τελικό 5-0!

Μάντσεστερ Σίτι-Γουεστ Χαμ

Η Σίτι χρειάστηκε ένα πέναλτι του Αγουέρο για να κάμψει την αντίσταση της Γουέστ Χαμ, επικράτησε 1-0 και παρέμεινε στο -1 από την κορυφή.

Η Σίτι αποθεώθηκε για την κατάκτηση του League Cup, επικράτησε χωρίς να ιδρώσει με 1-0 της Γουέστ Χαμ εντός έδρας και έμεινε στο -1 από την κορυφή και τη Λίβερπουλ. Με τον αέρα της κούπας μπήκε στο ματς κόντρα στη Γουέστ Χαμ η ομάδα του Πεπ. Στο 5ολεπτο είχε ήδη τρεις ευκαιρίες, αλλά στο 2' ο Ντε Μπρόινε, στο 3΄ο Σίλβα και στο 5' ο Ντε Μπρόινε δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Τα σφυριά αντέδρασαν ανασταλτικά, έκλεισαν διαδρόμους και κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την εστία τους, τους Πολίτες. Στο 26' οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όταν από το σουτ του Αγουέρο η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ογκμπόνα. Η Σίτι είχε ακόμα μια ευκαιρία στο α' μέρος, αλλά στο 30' ο Μαχρέζ νικήθηκε από τον Φαμπιάνσκι! Η Γουέστ Χαμ στο 50΄ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, αλλά ο Κάρολ δεν ήταν εύστοχος. Η Μάντσεστερ «ξύπνησε», πίεσε αρκετά και με την είσοδο των Στέρλινγκ (στη θέση του απογοητευτικού Μαχρέζ), Μπερνάρντο Σίλβα έγινε φουλ επιθετική. Ετσι, στο 59' έγινε η φάση του ματς.

Ο Πορτογάλος δυο λεπτά μετά την αλλαγή του κέρδισε πέναλτι και ο Αγουέρο πέτυχε το 1-0! Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 69΄ πλησίασαν το δεύτερο γκολ, αλλά ο Στέρλινγκ νικήθηκε από τον Φαμπιάνσκι. Μεγάλη ευκαιρία και στο 71' για τους «Πολίτες», αλλά το σουτ του Ντανίλο έδιωξε εξαιρετικά ο γκολκίπερ των Σφυριών. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την παραμικρή ενόχλησε από την αντίπαλό τους, πίεζαν για ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Φαμπιάνσκι κρατούσε την ομάδα του στο κόλπο. Μάλιστα, και στο 82ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε δεν μπόρεσε να τον νικήσει από κοντά. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι Πολίτες συνέχισαν στο κυνήγι των Reds.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 26 Φεβρουαρίου

Κάρντιφ - Έβερτον 0-3 (41', 66' Σίγκουρντσον, 90+3' Κάλβερτ-Λιούιν)

Λέστερ - Μπράιτον 2-1 (10' Γκρέι, 63' Βάρντι / 66' Πρέπερ)

Χάντερσφιλντ - Γουλβς 1-0 (90+2' Μουνιέ)

Νιούκαστλ - Μπέρνλι 2-0 (24' Σερ, 38' Λόνγκσταφ)

Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου

Σαουθάμπτον - Φούλαμ 2-0 (23' Ρομέου, 40' Γουόρντ-Πράουζ)

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ 5-1 (4' Εζίλ, 27' Μχιταριάν, 47' Κοσιελνί, 59' Ομπαμεγιάνγκ, 78' Λακαζέτ / 30' Μουσέ)

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (66' Γουόρντ / 33', 52' Λουκακού, 84' Γιανγκ)

Λίβερπουλ - Γουότφορντ 5-0 (9', 20' Μανέ, 66' Οριζί, 80', 83' Φαν Ντάικ)

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 1-0 (59' πεν. Αγκουέρο, 84' αυτ. Τρίπιερ))

Τσέλσι - Τότεναμ 1-0 (57' Πέδρο)