Με νίκες συνέχισαν Πορτογαλία, Γαλλία και Τουρκία

Κυριακή, 8/9/2019 - 09:59

Με νίκες συνέχισαν στα προκριματικά του EURO Πορτογαλία, Γαλλία και Τουρκία.

Η Πορτογαλία νίκησε 4-2 τη Σερβία στο Βελιγράδι με γκολ των Καρβάλιο, Κριστιάνο, Γκέδες και Σίλβα. Τεσσάρα (4-1) η Γαλλία στην Αλβανία, λύτρωση (1-0) στο 89' για Τουρκία και τριπλή ισοβαθμία με Ισλανδία στην κορυφή.

Σερβία-Πορτογαλία

Η εθνική Πορτογαλίας φιλοξενήθηκε από την αντίστοιχη της Σερβίας, πέρασε με 4-2, την προσπέρασε και ανέβηκε στη δεύτερη θέση. Πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην προκριματική διαδικασία του Euro 2020 με τους Ουίλιαμ Καρβάλιο, Γκονσάλο Γκέδες, Κριστιάνο Ρονάλντο και Μπερνάρντο Σίλβα να βρίσκουν δίχτυα.

Υποτονικά ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Βελιγράδι κι αν μια ομάδα απείλησε πρώτη, αυτή ήταν η Σερβία στο 38ο λεπτό με το σουτ του Λάζοβιτς μετά από γύρισμα του Τάντιτς, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Οι Ίβηρες, ωστόσο, ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ.  Σε σέντρα από τα δεξιά ο Καρβάλιο πήδηξε για την κεφαλιά με τον γκολκίπερ των Σέρβων να συγκρούεται με τον Μίτροβιτς, η μπάλα έφτασε στον μέσο της Μπέτις, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση και σκόραρε ουσιαστικά σε κενή εστία. Η εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο στο 50' πέρασε λίγο έξω, ενώ ήλθε ο Γκονσάλο Γκέδες ύστερα από οκτώ λεπτά (58') να διευρύνει με πανέμορφη ντρίμπλα και σουτ το πορτογαλικό προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ύστερα από ένα δεκάλεπτο (68') με κεφαλιά του Μιλένκοβιτς, αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 80ό λεπτό εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Μπερνάρντο Σίλβα και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-3.

Ούτε τότε οι Σέρβοι παράτησαν το ματς. Μετά από πέντε λεπτά (85') μείωσαν ξανά με τον Μίτροβιτς να νικά τον Ρουί Πατρίσιο. Ο ενθουσιασμός τους κράτησε, ωστόσο, μονάχα δευτερόλεπτα. Στο επόμενο λεπτό ο Μπερνάρντο Σίλβα σφράγισε για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος την απόδραση από τη σερβική πρωτεύουσα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Γαλλία-Αλβανία

Όλα ξεκίνησαν λάθος στο Σταντ ντε Φρανς. Η αναμέτρηση καθυστέρησε να ξεκινήσει μερικά λεπτά, καθώς προέκυψε θέμα κατά την ανάκρουση των εθνικών ύμνων. Συγκεκριμένα, οι υπεύθυνοι του γηπέδου έβαλαν τον ύμνο της Ανδόρας αντί για της Αλβανίας, με αποτέλεσμα τις έντονες αποδοκιμασίες των φιλάθλων των φιλοξενούμενων.

Ο διαιτητής αποφάσισε να επαναληφθεί η ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Αλβανίας, αυτή τη φορά με το σωστό εμβατήριο, ωστόσο οι γκάφες δεν τελείωσαν εκεί, αφού οι διοργανωτές ζήτησαν συγγνώμη για το λάθος από την... Αρμενία και όχι από την Αλβανία!

Οι μπλε άνοιξαν το σκορ μόλις οκτώ λεπτά μετά από την έναρξη της αναμέτρησης, καθώς το πλασέ του μέσου της Μπάγερν μετά από ωραία ενέργεια κατέληξε στην αριστερή γωνία του Στρακόσα. Στο 27' οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0, καθώς ο Ζιρού υποδέχθηκε την μπάλα ύστερα από γύρισμα από την αριστερά πλευρά και νίκησε τον γκολκίπερ της Λάτσιο.  Ύστερα από δέκα λεπτά (37'), ο Αντουάν Γκριεζμάν εκτέλεσε πέναλτι, αλλά έχασε την ευκαιρία.

Στο 68ο λεπτό ήλθε το δεύτερο γκολ του Κομάν και τρίτο των μπλε. Ο Γκριεζμάν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κομάν έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Ικονέ στο ντεμπούτο του με τους μπλε βρήκε δίχτυα στο 85' με πλασέ από το ύψος του πέναλτι για το 4-0, το μόνο που κατάφεραν οι Αλβανοί ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-1 με εκτέλεση πέναλτι του Τσικαλέσι.

Η Γαλλία έτσι πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε πέντε ματς και έπιασε στην κορυφή του ομίλου την Ισλανδία, η οποία νωρίτερα νίκησε εντός έδρας με 3-0 τη Μολδαβία.

Τουρκία-Ανδόρα

Την ευκαιρία να συγκατοικήσει μαζί τους στην πρώτη θέση δεν έχασε η Τουρκία. Η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας υποδέχθηκε στο Vodafone Park της Κωνσταντινούπολης την αντίστοιχη της Ανδόρας και λυτρώθηκε στο τέλος.

Ο Σενόλ Γκιουνές είδε τους παίκτες του να μην μπορούν να παραβιάσουν την εστία του Γκόμες. Ο Τουφάν, ωστόσο, βρήκε δίχτυα στο 89' κι έχουμε τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση.