Με την πλάτη στον τοίχο Γιάννης και Μπακς

Παρασκευή, 24/5/2019 - 08:28

Το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ έκαναν οι Ράπτορς. Πήραν την τρίτη σερί νίκη τους, αυτή τη φορά στο Μιλγουόκι με 105-99 και πλέον έχουν τη δυνατότητα να τελειώσουν τη σειρά στο Τορόντο τα ξημερώματα της Κυριακής.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κογουάι Λέοναρντ με 35 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ παίκτης-κλειδί ήταν ο Φρεντ ΦανΒλίτ με 21 πόντους και 7/9 τρίποντα.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 18-4 στο ξεκίνημα αλλά στη συνέχεια δεν είχαν την ίδια απόδοση. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 24 πόντους με 7/15 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/9 βολές, καθώς επίσης 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 τάπες και 2 λάθη σε 39 λεπτά. Στα ρηχά έμεινε ο Κρις Μίντλετον με 6 πόντους και 2/9 σουτ.

Το ματς

Οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι και πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο προηγήθηκαν με 18-4 καθοδηγούμενοι από τους 9 πόντους του Μπλέντσο. Ο Λέοναρντ βρήκε συμπαραστάτες στα πρόσωπα των Πάουελ και ΦανΒλίτ, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους έξι, 24-18, μόλις πέντε λεπτά αργότερα. Ο Αντετοκούνμπο ήταν καλά κλεισμένος μένοντας στους 4 πόντους με 2/5 σουτ, αλλά με 5 ασίστ στο πρώτο δωδεκάλεπτο είχε αθόρυβη συμβολή στο 32-22 της ομάδας του. Οι Ράπτορς κυριάρχησαν στα 2/3 της δεύτερης περιόδου και με ένα επί μέρους 18-2 έφτασαν στο +4, 34-38. Το τρίποντο του Greek Freak αφύπνισε τους γηπεδούχους, που με ακόμη πέντε πόντους από τον ηγέτη τους έκλεισαν το ημίχρονο με 49-46.

Το ξεκίνημα του Μιλγουόκι στο δεύτερο ημίχρονο θύμισε το πρώτο και έφτασαν στο 63-51 χάρη σε ένα 14-2. Τα τρίποντα του ΦανΒλίτ, ωστόσο, έριξαν γρήγορα τη διαφορά (63-59), ενώ οι Ράπτορς πλησίασαν στον πόντο, 71-70, με «βόμβα» του Λέοναρντ. Το καλό τελείωμα του Χιλ στο δωδεκάλεπτο έφερε τους Μπακς στο 75-70, όμως και πάλι το Τορόντο αντέδρασε προσπερνώντας με τέσσερις, 81-85, με δύο σερί τρίποντα του αποφασισμένου Λέοναρντ, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Η εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων συνέχισε το σερί τους με τη διαφορά να φτάνει στους οκτώ, 81-89. Το δεύτερο τρίποντο του Αντετοκούνμπο στο ματς έριξε τη διαφορά στο καλάθι, 90-92, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και ο Λόπεζ ισοφάρισε, 93-93. Το τρίποντο του ΦανΒλιτ και η δράση του ασταμάτητου Λέοναρντ οδήγησαν τους Ράπτορς στο 95-99, 1:12 πριν το τέλος. Η βολή του Γκασόλ και το λάθος του Μπρόγκντον έφεραν τους Ράπτορς στο 97-100 με 26’’ και την κατοχή δική τους. Οι Μπακς δεν κατάφεραν να κλέψουν ή να κάνουν φάουλ και ο Σιάκαμ υπέγραψε με κάρφωμα το break.

Δωδεκάλεπτα: 32-22, 49-46, 75-72, 99-105.