Μεγάλες ανατροπές για Μαρσέιγ και Ζάλτσμπουργκ

Παρασκευή, 13/4/2018 - 07:30

Μαρσέιγ και Ζάλτσμπουργκ έκαναν μεγάλες ανατροπές σε βάρος των Λειψία και Λάτσιο, έτσι προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Europa League μαζί με τις Ατλέτικο και Άρσεναλ (videos)

Άρσεναλ, Ατλέτικο, Μαρσέιγ και Ζάλτσμπουργκ είναι οι ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Europa League, με τις δύο τελευταίες να το έχουν καταφέρει με τρομερές ανατροπές.

Η Μαρσέιγ νίκησε 5-2 τη Λειψία, η οποία είχε νικήσει 1-0 στη Γερμανία και μάλιστα άνοιξε το σκορ στη Μασσαλία στο 2ο λεπτό.

Ακολούθησε... καταιγίδα, καθώς στο 6' ήρθε η ισοφάριση με αυτογκόλ του Ίλσανκερ από την πίεση του Μήτρογλου, στο 9' ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Σαρ και στο 17' ακυρώθηκε γκολάρα του Παγέτ λόγω επιθετικού φάουλ του Μήτρογλου.

Τελικά το 3-1 ήρθε απ' τον Τοβέν στο 38', η γκολάρα του Ογκιστέν έδωσε ξανά σκορ πρόκρισης στους Γερμανούς (3-2), αλλά ο Παγέτ επίσης με γκολάρα έκανε το 4-2 και το 5-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Σακάι, καθώς ο αντίπαλος τερματοφύλακας είχε ανέβει στην γαλλική περιοχή.

Ο Κώστας Μήτρογλου έπαιξε σε όλο το ματς, είχε συμμετοχή στα περισσότερα γκολ των Γάλλων, αλλά εκτός από αυτό του Παγέτ που... ακύρωσε, έχασε και 2-3 σπουδαίες ευκαιρίες.

Κάτι ακόμη πιο εντυπωσιακό πέτυχε η Ζάλτσμπουργκ, αφού η Λάτσιο είχε νικήσει 4-2 στη Ρώμη και άνοιξε το σκορ στο 55' με τον Τσίρο Ιμόμπιλε στην Αυστρία.

Η Ζάλτσμπουργκ όμως ισοφάρισε ένα λεπτό μετά και εν συνεχεία έφτασε στο 4-1, το σκορ πρόκρισης δηλαδή, σκοράροντας 3 φορές σε 5 λεπτά! Στο 72' με τον Αϊνταρά, στο 74' με τον Χουάν Χι-Τσαν, και στο 76' με τον Λάινερ.

Πέτυχε τα 3 γκολ σε 247 δευτερόλεπτα και αυτό είναι βέβαια ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης!

"Καρδιοχτύπησε" η Άρσεναλ, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε 2-0 και ήθελε ένα ακόμη γκολ για πρόκριση αλλά τελικά μείωσε ο Γουέλμπεκ στο 75' και ισοφάρισε για το τελικό 2-2 ο Ραμσεϊ στο 90'+2.

Αγχωτική ήταν και η πρόκριση της Ατλέτικο, καθώς η Σπόρτινγκ νίκησε 1-0 με το γκολ του Φρέντι Μοντέρο, όμως οι "ροχιμπλάνκος" είχαν επικρατήσει με 2-0 στη Μαδρίτη.

Οι ρεβάνς των "8":

Μαρσέιγ - Λειψία 5-2 (6' αυτ. Ίλσανκερ, 9' Σαρ, 38' Τοβέν, 60' Παγέτ, 90'+4 Σακάι / 2' Μπρούμα, 55' Ογκιστέν) [0-1]

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Άρσεναλ 2-2 (39' Τσάλοβ, 50' Ναμπάμπκιν / 75' Γουέλμπεκ, 90'+2 Γουίλσιρ) [1-4]

Σπόρτινγκ - Ατλέτικο 1-0 (28' Φρέντι Μοντέρο) [0-2]

Ζάλτσμπουργκ - Λάτσιο 4-1 (56' Ντάμπουρ, 72' Αϊνταρά, 74' Χουάν Χι-Τσαν, 76' Λάινερ / 55' Ιμόμπιλε) [2-4]