Μεγάλη νίκη με ανατροπή στο ντέρμπι του Μιλάνου για την Ίντερ και... κορυφή

Δευτέρα, 10/2/2020 - 08:40

Ναι, αυτή η Ίντερ πάει όντως για πρωτάθλημα! Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο πρώτο ημίχρονο με 2-0, οι «νερατζούρι» επικράτησαν 4-2 της Μίλαν, από την οποία πάλευε μόνο ο Ζλάταν.

Κόντρα στον κακό της εαυτό, κόντρα στους δαίμονές της από τη στιγμή που ήξερε ότι με νίκη θα ανέβαινε στην κορυφή κόντρα και στον Ζλάταν!

Κόντρα σε όλα αυτά, λοιπόν, η Ίντερ πάλεψε και τελικά θριάμβευσε στο μεγάλο ντέρμπι του Μιλάνου επί των «ροσονέρι» με 4-2, σε ένα ματς που στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, λόγω της παρουσίας του Ιμπραΐμοβιτς, που είχε μία ασίστ και ένα γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, οι «νερατζούρι» επέστρεψαν στο ματς με την γκολάρα του Μπρόζοβιτς (51’) και έκτοτε όλα έγιναν πιο εύκολα, καθώς στο 53’ ο Βεσίνο επανέφερε την ισορροπία στο σκορ, με τους Ντε Φράι (70’) και Λουκάκου να υπογράφουν την ανατροπή για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε.

Με αυτό το τρίποντο, η Ίντερ ισοβαθμεί με τη Γιουβέντους στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ από κοντά έρχεται και η Λάτσιο, που επικράτησε της Πάρμα εκτός έδρας με 1-0 και είναι μόλις στο -2 από το δίπολο των πρωτοπόρων.

Το ματς

Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι το πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε παράσταση για μία ομάδα ή για την ακρίβεια παράσταση για έναν παίκτη, δηλαδή τον κορυφαίο που πατούσε το χορτάρι του «Τσουζέπε Μεάτσα», τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.

Παρά τα 38 του χρόνια, ο Σουηδός αποτελούσε φόβο και τρόμο για την αντίπαλη άμυνα και κινούσε όλα τα νήματα για τους φιλοξενούμενους, που μόλις στο 10’ είχαν μια τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Τσαχλάνογλου σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Παντέλι.

Τελικά, το πρώτο ημίχρονο όχι μόνο έκλεισε με γκολ, αλλά φαινόταν ότι η Μίλαν δημιουργούσε παράσταση νίκης. Συγκεκριμένα, στο 40’ ο Ζλάταν πήρε την κεφαλιά από τον Γοδίν σαν να μην υπάρχει και ο Ρέμπιτς δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-0, αφού ο Παντέλι δεν πρόλαβε να αποκρούσει.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Ίντερ, ο 38χρονος επιθετικός της Μίλαν έκανε και το 2-0 με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από μία στραβοκλωτσιά του Κεσί που τελικά αποδείχθηκε ασίστ.

Η Ίντερ ήταν στα σχοινιά, καθώς έβλεπε τη μεγάλη της αντίπαλο να της κάνει… κηδεία, τη στιγμή που η ίδια στόχευε στην κορυφή. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος ο Μπρόζοβιτς σήμανε την αντεπίθεση.

Στο 51’ ο Κροάτης με ένα «τούβλο», καθώς σούταρε με τη μία, τη στιγμή που η μπάλα ερχόταν από πολύ ψηλά, δεν άφησε περιθώριο στον Ντοναρούμα που δεν μπορούσε να κάνει κάτι παρά να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του Κόντε και στο 53’ ο Βεσίνο είπε «ευχαριστώ» στον Σάντσες και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2 πολύ γρήγορα.

Το «χτύπημα» που έκρινε την αναμέτρηση έριξε ο Ντε Φράι. Από εκτέλεση κόρνερ του Καντρέβα, ο σέντερ μπακ των «νερατζούρι» με εκπληκτική κεφαλιά έκανε το 3-2 στο 70’, οριστικοποιώντας μια ανατροπή… πρωταθλητή.

Μία αντίδραση έβγαλε η Μίλαν κι αυτή, από ποιον άλλον; Τον Ιμπραΐμοβιτς. Ο Σουηδός στο 90’ νίκησε τον Σκρίνιαρ στον αέρα παίρνοντας την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Παντέλι, με τους «ροσονέρι» να… ισοφαρίζουν τα δοκάρια, αφού στο 80’ ο Έρικσεν με απίθανη εκτέλεση φάουλ τράνταξε την εστία του Ντοναρούμα.

Το… κερασάκι έβαλε ο Λουκάκου στο 93’, με τον Λουκάκου από σέντρα του Μόουζες να παραβιάζει την εστία του Ντοναρούμα με κεφαλιά.