Μεγάλη νίκη με... Μαε-στρικό τρόπο για την ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/11/2020 - 19:55

Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και πήρε την πρώτη φετινή της νίκη σε μεγάλο παιχνίδι η ΑΕΛ.

Η ομάδα της Λεμεσού με γκολ του Μαέ επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο, στη μεγάλη αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Κακή παρουσία για την «Κυρία» που γνώρισε την δεύτερη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και πάλι από Λεμεσιανή ομάδα και πιθανόν αυτό να της στοιχίσει και τη μοναξιά της κορυφής.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Η Ανόρθωση ήταν μουδιασμένη και δεν βρήκε ρυθμό, ενώ δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Μετά την ανάπαυλα ανέβασε κάπως την απόδοση της, χωρίς ουσία όμως, αφού μια λάθος συνεννόηση στην άμυνα έφερε και το γκολ του Μαέ, το οποίο έκρινε την αναμέτρηση. Στη συνέχεια η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε μάταια να μπει ξανά στο παιχνίδι και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Επόμενη υποχρέωση για την ΑΕΛ την ερχόμενη Τετάρτη (25/11, 17:00) με την ΑΕΚ στην «Αρένα» για το κύπελλο, ενώ η Ανόρθωση υποδέχεται την Ένωση το ερχόμενο Σάββατο (28/11, 16:00).

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 2ο λεπτό η πρώτη φάση του αγώνα με τον Αβραάμ να παίρνει μπάλα, έπειτα από λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης, έκανε το πλασέ από καλό σημείο όμως ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Λόρια.

Τρία λεπτά μετά η ομάδα της Αμμοχώστου απάντησε, με τον Σελίν από αριστερά να κάνει τη σέντρα και τον Καλτσά με κεφαλιά να στέλνει λίγο πάνω από τα δοκάρια τη μπάλα.

Η ΑΕΛ είχε νέα ευκαιρία στο 7' με τον Ντανίλο να δίνει ωραία πάσα για τον Ριέρα στα δεξιά, ο οποίος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Λόρια να αποκρούει δύσκολα στη γωνιά του σε κόρνερ.

5

Στο 32ο λεπτό η Ανόρθωση είχε καλή προϋπόθεση, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μανιάς πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έπιασε την κεφαλιά σε καλό σημείο, όμως πέρασε παράλληλα από την εστία και χάθηκε η ευκαιρία.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έχασε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία, με τον Αντωνίου να κάνει ωραία σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα και ο Αβραάμ πρόλαβε να πάρει την κεφαλιά, ωστόσο πέρασε μόλις έξω.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Αβραάμ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ σε καλό σημείο, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 59' και στην πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ελουντού από αριστερά έκανε ωραίο γύρισμα στην περιοχή, εκεί όπου ο Καλτσάς δοκίμασε με τη μια να απειλήσει, με τον Βοζίνια να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά η ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όταν μετά από σουτ του Ντανίλο η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Αρτυματά, ο οποίος ήταν μέσα στην περιοχή, όμως ο Θεουλή έδειξε φάουλ έξω από την περιοχή.

Στο 66ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Λάθος συνεννόηση από Σίλντενφελντ και Κορέια με το δεύτερο άθελα του να δίνει για τον Μαέ, ο οποίος είπε «ευχαριστώ» και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

1

Τρία λεπτά μετά ακυρώθηκε σωστά γκολ του Κβιλιτάια, ο οποίος σκόραρε με προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ, ήταν όμως σε θέση οφσάιντ.

Η ΑΕΛ είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Τόρες, στο 75', το σουτ του όμως πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 76' η Ανόρθωση είχε διπλή ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια βρέθηκε μόνος αλλά δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον Χριστοφή που γύρισε για τον Βργκοτς και με νέα κεφαλιά δοκίμασε να απειλήσει, ωστόσο μάζεψε εύκολα ο Βοζίνια.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν στο 85ο λεπτό, με τον Χριστοφή να κάνει τη σέντρα και τον Κβιλιτάια να παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

2

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου (84′ Τεϊσέιρα), Σ. Κέρκεζ,  Ράσο, Κυριάκου, Ζντραφκόσκι, Τόρες (84′ Μπάμπιτς), Αβραάμ (71′ Έουλερ), Ριέρα (77′ Αντάμοβιτς), Ντανίλο, Μαέ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν (46′ Κορέια), Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μίχα (65′ Χουσμπάουερ), Καλτσάς (69′ Χριστοφή), Ελουντού (75′ Ελουντού), Μανιάς (46′ Κβιλιτάια).

7

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Σήμερα παίξαμε ένα δυνατό ντέρμπι, ξέραμε πως θα είναι δυνατό παιχνίδι. Είμαι σίγουρος ότι ήταν δίκαιη νίκη. Δεν περίμενα πολλά γκολ, η Ανόρθωση είναι δυνατή ομάδα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που έκαναν όλα όσα τους ζήτησα. Κρατήσαμε το μηδέν και συνεχίζουμε. Είμαστε ομάδα που έπρεπε να κερδίσουμε κι άλλα ντέρμπι όμως είμαστε εκεί που πρέπει. Έχουμε κύπελλο και ξανά ντέρμπι με τον Απόλλωνα. Καλή συνέχεια στην Ανόρθωση. Κουράγιο και δύναμη στους Γκαζαριάν και Αμπαρτζουμιάν που έχουν κορωνοϊό. Δύναμη και χαιρετίσματα. Είχαμε κάποια προβλήματα, κάναμε αλλαγές αλλά όποιοι παίζουν τα πάνε καλά. Είμαι ικανοποιημένος με όλους. Κάνουμε λάθη, όμως είμαστε ομάδα που θέλει να παίζει καλό ποδόσφαιρο».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Πήραμε αυτό που δώσαμε και δεν δώσαμε τίποτα. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για τη νίκη της. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι».

Τι έλειψε σήμερα από την Ανόρθωση και υστέρησε: «Όχι τι έλειπε, δεν είχαμε τίποτα και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα».

Ράιαν Μαέ (ΑΕΛ): «Είναι πολύ σημαντική νίκη, ήμασταν έτοιμοι για αυτό το παιχνίδι. Προετοιμαστήκαμε καλά αυτές τις δύο εβδομάδες. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ δυνατά. Παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο, πήραμε αυτό που θέλαμε, την νίκη».

Για το γκολ που πέτυχε: «Νιώθω πολύ καλά που βοηθώ την ομάδα, που κερδίσαμε και σκόραρα. Το πιο σημαντικό είναι να βοηθώ την ομάδα».

Γκόρντον Σίλντενφελντ (Ανόρθωση): «Δεν ήμασταν ο εαυτός μας. Σίγουρα δεν ήμασταν η ομάδα που έπρεπε. Δεν ήταν από τα καλύτερα μας παιχνίδια. Θέλω να απολογηθώ. Τι να πω, πρέπει να παίρνουμε βαθμούς για να είμαστε στη πρώτη θέση. Τα κεφάλια πάνω, να συνεχίσουμε για το πρωτάθλημα. Όταν είμαστε στη πρώτη θέση, δεν κάνουμε το παραπάνω βήμα για να διατηρηθούμε. Γνωρίζαμε τα αποτελέσματα σήμερα, ίσως να μας επηρέασε και αυτό. Είναι θέμα εμπειρίας; Δεν γνωρίζω. Είναι ένα μάθημα για μας. Να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά, μια ήττα είναι, πρέπει να προχωρήσουμε».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Τα συγχαρητήρια αξίζουν στους παίχτες, τον προπονητή και τη διοίκηση. Στα προηγούμενα ντέρμπι είχαμε καλή απόδοση, έτσι είναι ποδόσφαιρο. Εκεί που λέγαμε δεν είναι δυνατό να χάθηκε αυτό το παιχνίδι, είδαμε σήμερα ότι με μία εξίσου καλή εμφάνιση η τύχη μας χαμογέλασε. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε και δεύτερο γκολ αν μας δινόταν και το πέναλτι. Είναι μια βδομάδα δύσκολη, είμαστε αποφασισμένοι να την τελειώσουμε όπως την ξεκινήσαμε».

Ήταν το πρώτο παιχνίδι που δεν δέχθηκε γκολ η ΑΕΛ: «Δεν ασχολούμαι με τους απόντες. Πιστεύομε στο έμψυχο δυναμικό μας. Απέδειξαν ότι είναι ποιοτικοί παίκτες και αξίζουν να φοράνε τη φανέλα της ΑΕΛ. Πιστεύουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε» .

Μέχρι που μπορεί να φτάσει φέτος η ΑΕΛ; «Είναι παραδεχτό από όλους ότι παίζουμε πάρα πολύ καλό ποδόσφαιρο. Δοκιμαστήκαμε σε δύσκολες στιγμές. Τολμώ να πω ότι στα τρία προηγούμενα ντέρμπι παίξαμε καλύτερα από τον αντίπαλο. Θέλουμε να συνεχίσουμε να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Θα διαχώριζα σε τρεις άξονες το παιχνίδι. Η ΑΕΛ κέρδισε, ήδη ο πρόεδρος της ομάδας μας συνεχάρη τον πρόεδρο και τον σύλλογο της ΑΕΛ. Αρχικά ήταν δίκαιη η νίκη για την ΑΕΛ. Έπειτα, η ομάδα μας σήμερα υστέρησε, δεν ήταν η ομάδα που θέλουμε, η πρωτοπόρος. Ήρθε η ήττα μοιραία. Ειδικά στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν καλοί. Ανεβήκαμε λίγο στο δεύτερο ημίχρονο όμως στο τέλος από λάθος μας χάσαμε. Ο τρίτος άξονας είναι κάποιες φάσεις που θέλουμε να ξαναδούμε, το γκολ που πετύχαμε γκολ με τον Κβιλιτάια αλλά και μια πτώση του Γεωργιανού που πιθανόν να δικαιούμαστε πέναλτι. Είμαστε η Ανόρθωση και δεν στεκόμαστε σε δικαιολογίες όπως πχ η διακοπή λόγω Εθνικών. Πρέπει να δουλέψουμε και στο ψυχολογικό κομμάτι, έχουμε μέρες προετοιμασίας για το επόμενο ματς και στόχος μας είναι οι νίκες».