Μεγάλη νίκη της Ντόρτμουντ στο ντέρμπι με τη Σάλκε, όλα τα αποτελέσματα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/5/2020 - 21:25

Επέστρεψε η Bundesliga, επέστρεψε και το ποδοσφαιρικό υπερθέαμα.

Το γερμανικό πρωτάθλημα, στην επανεκκίνηση του εν μέσω κορωνοϊού, δεν απογοήτευσε τους ποδοσφαιρόφιλους, προσφέροντας πλούσιο θέαμα με πολλά γκολ.

Ντέρμπι στα... χαρτιά

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μπορούσια Ντόρτμουντ το 96ο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, όπως μαρτυράει και η επικράτησή της με 3-0 απέναντι στη Σάλκε, στο μεγάλο ματς της 26ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Παρότι εμφανώς επηρεασμένες αμφότερες οι ομάδες από την δίμηνη διακοπή ελέω του κορωνοϊού, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασαν δίκαια στη νίκη που τους διατήρησε μεν δεύτερους αλλά στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Ο Χόλαντ έχασε την πρώτη ευκαιρία, αλλά στην δεύτερη… δεν λάθεψε ξανά, μετουσιώνοντας σε γκολ (σ.σ. 10ο σε εννιά ματς πρωταθλήματος) το ωραίο «τακουνάκι» του Μπραντ και τη σέντρα του Αζάρ από δεξιά, με κοντινή προβολή λίγο πριν το ημίωρο.

Ενώ από την πίεση του Χάαλαντ στον Σούμπερτ, τη λάθος απομάκρυνση του γκολκίπερ των «κένιγκσμπλαου» και την οξυδέρκεια του Μπραντ, ο Γκερέιρο με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε πριν την ανάπαυλα το 2-0.

Η Μπορούσια ευτύχησε να «χτυπήσει» σε ένα ακόμα καίριο σημείο, στην επανάληψη, όταν και μετά από συνεργασία των Χόλαντ και Μπραντ, ο Αζάρ βρέθηκε σε θέση μέσα δεξιά και με δυνατό βολέ νίκησε τον Σούμπερτ, που φέρει πάντως ξανά ευθύνη, μόλις στο 48ο λεπτό.

Ενώ Χόλαντ και Γκερέιρο έπαιξαν το ένα-δύο, για να έρθει ο δεύτερος και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς να πετυχαίνει το εντυπωσιακό 4-0 υπέρ της Μπορούσια, κρατώντας παράλληλα την Σάλκε για έβδομο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη.

Απώλεια που θα... στοιχίσει

Λειψία και Φράιμπουγκ ήρθαν ισόπαλες με 1-1, σε ένα παιχνίδι όπου αν δει κανείς το ποτήρι μισοάδειο θα πει ότι οι «ταύροι» έχασαν δύο πολύτιμους βαθμούς στην μάχη για τον τίτλο, αν όμως το δει μισογεμάτο θα καταγράψει ότι οι φιλοξενούμενοι είδαν να τους ακυρώνεται το γκολ… τρίποντο του Κοχ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, για οφσάιντ του Χέλερ!

Η Φράιμπουργκ προηγήθηκε με ένα τυχερό γκολ, το πρώτο φετινό μάλιστα, του Γκουλντε ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει από την Σαξονία με το πρώτο της «διπλό». Καθώς οι «ταύροι» ισοφάρισαν με τον Πόουλσεν να βρίσκει ξανά δίχτυα, για πρώτη φορά μετά την 17η αγωνιστική, με κεφαλιά και έτσι «έσωσαν» τον έναν βαθμό.

Μέσα σε 15 λεπτά κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη η Χέρτα Βερολίνου, που επικράτησε με 3-0 της Χόφενχαϊμ, μέσα στον Σίνζχαϊμ, στο ντεμπούτο μάλιστα του Μπρούνο Λαμπαντία στον πάγο της!

Αφενός η ανυπαρξία των γηπεδούχων στο επιθετικό κομμάτι, αφετέρου τα λάθη του Ακπογκούμα, που άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ λίγο πριν το ημίωρο, ενώ δύο λεπτά μετά ήταν ξανά μέσα στην φάση όπου έγινε το 0-2, από τη σέντρα του Πλάτενχαρντ από αριστερά και την κεφαλιά του Ιμπίσεβιτς, ουσιαστικά καθορισαν το νικητή. Για να έρθει ο Ματέους Κούνια και να «εκτελέσει» τον Μπάουμαν, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα και σκοράροντας για τρίτη διαδοχική αγωνιστική.