Μεγάλη πρόκριση για Τιμ, άφησε εκτός τον Τζόκοβιτς

Σάββατο, 21/11/2020 - 19:55

Τρομερή πρόκριση στον τελικό του ATP Finals στο Λονδίνο πήρε ο Ντομινίκ Τιμ, αφήνοντας εκτός τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 7-5, 6-7(10-12), 7-6 (7-5)

Ο Αυστριακός πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των... τελικών για δεύτερη διαδοχική φορά και θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (22/11 – 20:00) τον νικητή του αγώνα Μεντβέντεφ-Ναδάλ.

Ο Τιμ έκανε μπρέικ στο 6-5 του πρώτου σετ και με δικό του σερβίς έφτασε στο 1-0.

Η σπουδαία μάχη στο δεύτερο σετ οδήγησε σε τάι μπράικ, όπου ο Τζόκοβιτς κυριάρχησε και ισοφάρισε τον σκληροτράχηλο Αυστριακό μετά από τέσσερα ματς πόιντ.

Στο τάι μπρέικ λύθηκαν οι διαφορές των δύο και στο τρίτο σετ, με τον Αυστριακό να κάνει τρομερό come back. Ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε 4-0, με τον Τιμ να φτάνει στην ανατροπή και με 7-5 να παίρνει τη σπουδαία νίκη και πρόκριση.