Μεγάλη πρόκριση και... στους ομίλους η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 16/9/2020 - 20:54

Το τριφύλλι άνθησε και έγραψε ιστορία.

Η Ομόνοια επικράτησε με 4-2 του Ερυθρού Αστέρα στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια, προκρίθηκε στα play-off του Champions League και έχει εξασφαλισμένους ήδη τουλάχιστον τους ομίλους του Europa League.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο 31' με γκολ του Λούφτνερ, ωστόσο λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, στο 45ο λεπτό οι Σέρβοι, έφεραν το ματς στα ίσα με τον Ιβάνιτς. Στο δεύτερο μέρος ο Ερυθρός Αστέρας κατέβαλε σθεναρή πίεση, ωστόσο οι παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ άντεξαν και οδήγησαν το παιχνίδι ξανά στην παράταση, τρίτη σερί στη φετινή ευρωπαϊκή πορεία της Ομόνοιας.

Στην παράταση τα πόδια ήταν βαριά, οι φάσεις με το σταγονόμετρο και οι δύο ομάδες περίμεναν απλά την ολοκλήρωση του αγώνα για να οδηγηθούν στην «άχαρη» διαδικασία των πέναλτι. Εκεί μίλησε ο μεγάλος Φαμπιάνο, ο οποίος με δύο αποκρούσεις έδωσε προβάδισμα στην Ομόνοια, για να έρθει ο Λέτσιακς να ευστοχήσει και να στείλει την Ομόνοια στον τέταρτο προκριματικό γύρο του Champions League και για πρώτη φορά σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης, αυτούς του Europa League.

Στα playoff του Champions League η Ομόνοια θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις τον Ολυμπιακό Πειραιώς την ερχόμενη Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και ο επαναληπτικός στο ΓΣΠ την Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 3ο λεπτό η πρώτη φάση του αγώνα, με τον Τιάγκο να δοκιμάζει από μακριά το σουτ και τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε, με τον Κάνγκα να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, τη μπάλα να κοντράρει στον Λούφτνερ και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 13' ο Ίβανιτς έπιασε ένα καλό σουτ, έξω από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Στο 26ο λεπτό ο Κάνγκα έκανε μια επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή, ο Μπεν πιο ψηλά από όλους, η κεφαλιά του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Έξι λεπτά αργότερα, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε εξαιρετικά το κόρνερ, δυσκολεύοντας τον Μπόριαν που απέκρουσε δύσκολα, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, έπειτα στον ώμο του Λούφτνερ και από κει στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 32ο λεπτό, ο Κάνγκα δοκίμασε ξανά το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Λανγκ και έφυγε σε κόρνερ.

Ίδια φάση στο 39', με τον Κάνγκα να σουτάρει από μακριά, στο πόδι του Γκόμεθ η μπάλα και ξανά σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση του 45λεπτου ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε. Ο Μπεν από δεξιά έκανε επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή, πιο ψηλά από όλους ο Ίβανιτς και με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου οι Σέρβοι απείλησαν ξανά, με τον Ίβανιτς να υποδέχεται πάσα στην περιοχή και να κάνει το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Λούφτνερ, στον ίδιο και έφυγε άουτ.

Στο 48ο λεπτό η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, με τον Κατάϊ από πλάγια να κάνει το σουτ, ωστόσο έπεσε έδιωξε ο Φαμπιάνο.

Πέντε λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης, δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας.

Στο 59' ο Ερυθρός Αστέρας έχασε νέα ευκαιρία, με τον Ρόντιτς να εκμεταλλεύεται το λάθος του Χούμποτσαν, γύρισε στην περιοχή για τον Μπεν, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Νέα ευκαιρία για τους Σέρβους στο 61ο λεπτό, με τον Γκόμπελιτς να γυρίσει στην περιοχή για τον Ίβανιτς, το πλασέ του οποίου έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Ένα λεπτό μετά η Ομόνοια έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παπουλή εντός περιοχής και έχοντας πλάτη την άμυνα έδωσε έξω στον Γκόμες, ο οποίος με τη μια απείλησε, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 64' ο Κάνγκα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ σε καλό σημείο, πάνω στον Φαμπιάνο όμως η μπάλα.

Η Ομόνοια «άγγιξε» το γκολ στο 67ο λεπτό, με τον Λέτσιακς να κάνει τη σέντρα στην περιοχή για τον Μποτεάκ, ο οποίος με τη μια επιχείρησε να απειλήσει πιάνοντας ένα γυριστό βολέ, απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ όμως ο Μπόριαν.

3

Στο 75' ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες, με τον Ρόντιτς να γυρίζει στο σημείο του πέναλτι για τον Μπεν, ο οποίος έκανε με τη μια το σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε Λανγκ, ενώ είχε τροχιά προς τα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά, ο Λέτσιακς πάτησε περιοχή από τα αριστερά και δοκίμασε να απειλήσει, πέρασε έξω όμως το σουτ του.

Στο 80ο λεπτό ο Ερυθρός Αστέρας απείλησε ξανά, με τον Μπεν έξω από την περιοχή να πιάνει ένα δυνατό σουτ, μακριά όμως από την εστία του Φαμπιάνο.

Οκτώ λεπτά αργότερα η επόμενη φάση, με τον Γιόβανσιτς επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, ήταν αδύναμο και δεν απείλησε τον Φαμπιάνο.

Μέχρι την ολοκλήρωση του 90λεπτου δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, η τρίτη σερί στη φετινή ευρωπαϊκή πορεία της Ομόνοιας.

Πρώτο Ημίχρονο Παράτασης

Στο 97' η πρώτη φάση του πρώτου ημιώρου της παράτασης και ήταν από πλευράς Ομόνοιας, με τον Γκόμες να πιάνει ένα μακρινό σουτ, χωρίς ωστόσο να απειλεί τον Μπόριαν με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Ο Γκόμεθ στο 104' δοκίμασε να απειλήσει με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Δεύτερο Ημίχρονο Παράτασης

Στο 112' ο Γάβριτς έπιασε ένα πολύ καλό πλασέ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η μοναδική φάση του δευτέρου ημιώρου της παράτασης, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι, θυμίζοντας τον αγώνα του 2012.