Μείωσε την απόσταση από την τρίτη θέση η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 24/2/2019 - 20:25

Πραγματοποιώντας ένα δεύτερο ημίχρονο «όνειρο» η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Ένωσης για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος και μείωσε την διαφορά από την τρίτη θέση στους έξι βαθμούς.

Τα γκολ για την ομάδα της Λάρνακας πέτυχαν στο 53ο λεπτό ο Λαρένα, στο 65ο ο Ακίνο ενώ στις καθυστερήσεις ο Τρισκόφσκι έκανε το 3-0.

Οι δύο ομάδες πλέον ρίχνουν την προσοχή τους για τα παιχνίδια του κυπέλλου την προσεχή Τετάρτη. Η ΑΕΚ παίζει κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ ενώ η Ένωση έχει τον επαναληπτικό κόντρα στην Πάφο.

Αρκετά δυνατά μπήκε η ομάδα της Λάρνακας στην αναμέτρηση και έχασα δύο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά με τους Τρισκόφσκι και Ακίνο.

Το παιχνίδι στη συνέχεια έχασε τον ρυθμό του με την ΑΕΚ όμως να έχει μια ανούσια υπεροχή.

Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Λαρένα έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Κλέιμαν.

Η Ένωση προσπάθησε να απειλήσει στη συνέχεια με τον Πίττα όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι στο 53ο λεπτό μετά από ανατροπή του Ολίβα στον Σίλβα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαρένα, ο οποίος σκόραρε για το 1-0.

Η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της στο 65ο λεπτό με τον Ακίνο ο οποίος με πλασέ κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ένωσης μετά από εξαιρετική πάσα του Ιβάν Τρισκόφσκι.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης χωρίς να απειληθούν από την Παραλιμνίτικη ομάδα.

Στις καθυστερήσεις ο Ιβάν Τρισκόφσκι εκμεταλεύτηκε το λάθος της άμυνας της ΕΝΠ, απέφυγε τον Κλέιμαν και πέτυχε το 3-0

ΑΕΚ: Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα (70' Σάστρε), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες, Τζέφρεν (62' Τέτε), Ακίνο (89' Αναστασίου)

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα (81' Κοσμά),  Ολίβα, Σερμπάκοφ (46' Ουντότζι), Αντωνίου, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε, Πίττας, Γκοζλάν, Γκλαβίνα (64' Ζάρατε)

Δηλώσεις

Ιντάλγκο (ΑΕΚ): «Ξέραμε ότι θα έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι σήμερα. Αντιμετωπίσαμε ένα πάρα πολύ καλό αντίπαλο, είχαμε υποφέρει στον πρώτο γύρο όταν παίξαμε στο Παραλίμνι. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο. Από ένα σημείο και μετά αρχίσαμε να χάνουμε τη μπάλα. Ουσιαστικά το γκολ άλλαξε τα πάντα στο παιχνίδι. Μετά το πρώτο γκολ αποκτήσαμε τον έλεγχο. Πήραμε τη νίκη και πλέον σκεφτόμαστε το παιχνίδι της Τετάρτης με τον ΑΠΟΕΛ για το κύπελλο. Καλή επιτυχία στην Ένωση».

Φέλκ (ΕΝΠ): «Είμαι πολύ δυσαρεστημένος με το αποτέλεσμα, κάναμε πολλά θετικά, αλλά δεν μπορώ να είμαι χαρούμενος όταν χάνεις με 3-0. Η ΑΕΚ είναι μια πολύ καλή ομάδα και επαγγελματική. Με εντυπωσίασαν οι εγκαταστάσεις της. Στο πρώτο ημίχρονο αμυνθήκαμε πολύ καλά, το ότι δεν δεχθήκαμε γκολ ήταν θετικό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες μου έκαναν αυτό που τους ζήτησα, το πρώτο γκολ άλλαξε το παιχνίδι, κάναμε λάθη, αλλά οι παίκτες μου έπαιξαν και τους ζήτησα να παίξουν ποδόσφαιρο. Πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας. Στο τέλος χάσαμε, αλλά με καλή εμφάνιση. Οι οπαδοί μας μας ενθάρρυναν παρά την ήττα. Τους θέλουμε την Τετάρτη κόντρα στην Πάφο».

Χέφελ (ΑΕΚ): «Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί. Μια καλή νίκη για εμάς όμως. Πετύχαμε τρία γκολ και ανεβαίνουμε»

Για τον νέο του ρόλο στον αγώνα: «Μόνο τερματοφύλακας δεν έχω παίξει (γέλια). Έχω συνηθίσει να παίζω σε πολλές θέσεις. Δεν έχω αγαπημένη θέση. Μου αρέσει να παίζω στα χαφ αλλά και στα άκρα».

Για τη συνέχεια: «Ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια. Μπορούμε να το διαχειριστούμε».

Μαϊσουράντζε (ΕΝΠ): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, έπαιξε πολύ καλά. Παίξαμε και εμείς καλά, προσπαθήσαμε, είχαμε 2-3 ευκαιρίες αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε. Δεν πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε ερχόμενοι εδώ, αλλά δεν αλλάζει κάτι. Έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστά μας και θα προσπαθήσουμε να επιβιώσουμε. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο μας για την υποστήριξη τους, είναι πάντα μαζί μας και το νιώθουμε κάθε φορά. Το ίδιο και την Τετάρτη που έχουμε ένα σημαντικό παιχνίδι Κυπέλλου».

Δημητρίου (ΑΕΚ): «Ουσιαστικά αντιμετωπίσαμε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στην τελική προσπάθεια αφού δεν είχαμε ανάλογο αριθμό ευκαιριών σε σχέση με τα προηγούμενα μας παιχνίδια. Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά από το σημείο που πετύχαμε ένα δεύτερο γκολ απλοποιήθηκαν τα πράγματα για μας. Πήραμε μια δύσκολη νίκη. Μια νίκη σημαντική όπως όλες οι νίκες για μας.  Καταφέραμε στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας να μειώσουμε τη διαφορά από την ΑΕΛ και πλέον αφού θα την αντιμετώπουμε στα πρώτη  αγωνιστική των πλέι οφ θα έχουμε τη δυνατότητα να μειώσουμε ακόμη περίσσότερο. Παρόλα αυτά δεν μας απασχολεί τώρα αυτό το παιχνίδι αφού έχουμε άλλο την Τετάρτη στο κύπελλο. Είναι το πρώτο μας παιχνίδι και είναι υψηλών απαιτήσεων μιας και αγωνιζόμαστε κόντρα στο ΑΠΟΕΛ. Στόχος είναι να πάρουμε σκορ πρόκρισης ενόψει ρεβάνς».

Για το αν αλλάζουν οι στόχοι στα μπαράζ: «Κάθε βδομάδα λέμε τα ίδια και τα ίδια. Στόχος είναι η νίκη σε κάθε παιχνίδι. Απο κεί και πέρα θα κοιτάμε κάθε αγωνιστική  τι κάνουμε και βλέπουμε''.

Για το αν θα υπάρξουν εξελίξεις με ανανεώσεις: «Το κάθε πράγμα στο καιρό του».