Μεσογειακοί Αγώνες: «Χρυσός» στη σκοποβολή ο Στέφανος Νικολαΐδης

Τετάρτη, 29/6/2022 - 18:40

Το πρώτο της χρυσό μετάλλιο πανηγυρίζει η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες. Ο Στέφανος Νικολαΐδης ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στο Σκητ της Σκοποβολής ύστερα από μεγάλη μάχη που έδωσε όλη τη μέρα για να προκριθεί αρχικά στον τελικό, και στη συνέχεια βγάζοντας έξω έναν-έναν τους αντιπάλους του μέσω μια δύσκολης διαδικασίας πολλών δίσκων.

Αρχικά προκρίθηκε στον τελικό καταλαμβάνοντας την 7η θέση με 120/125 Δίσκους. Μπήκε σε ένα γκρουπ τεσσάρων αθλητών όπου αρχικά με 18/20, κρατήθηκε στον αγώνα με 28/30 απέκλεισε άλλον έναν αθλητή και προκρίθηκε στην τελική τετράδα, κουβαλώντας το αποτέλεσμα του. Ισοβάθμισε με τον Ευθύμιο Μίτα από την Ελλάδα στους 35/40 Δίσκους στην πρώτη θέση, και στη συνέχεια στη διαδικασία του Shoot-off κρατήθηκε αλάνθαστος με 4/4, με τον Μίτα να χάνει πρώτος δίσκο. Το Χρυσό μετάλλιο που ήρθε μέσα από τον μεγάλο και αγχωτικό αγώνα ήταν γεγονός και πανηγυρίστηκε έντονα από την κυπριακή αποστολή.

Σε δηλώσεις του αμέσως μετά το τελος του αγώνα σημείωσε : «Αν δεν ήταν τόσο δύσκολο, δεν θα ήταν τόσο ωραίο. Στα προκριματικά έκανα κάποια λάθη, συγκεντρώθηκα στην τελευταία πούλα και με το 25/25 μπήκα στον ημιτελικό. Εκεί έκανα τον αγώνα μου με τον τρόπο μου και κατάφερα να πάρω το χρυσό. Η Σκοποβολή έχει ιστορία στους Μεσογειακούς Αγώνες και σήμερα γράφτηκε ακόμη περισσότερη».

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Νικόλας Βασιλείου, προκρίθηκε ως 6ος στον ημιτελικό, με 120/125 δίσκους, και στη συνέχεια παρέμεινε στην 6η ΄θεση, αφού πέρασε από τον πρώτο γύρο με 17/20 και αποκλείστηκε στη συνέχεια με 24/30.

Στην 8η θέση η Κωνσταντία Νικολάου

Την 8η θέση στο Σκητ στη Σκοποβολή κατέλαβε η Κωνσταντία Νικολάου. Η πρωταθλήτρια μας πέρασε στον πρώτο ημιτελικό της τελικής φάσης με 112/125 δίσκους, όμως, οι 15 εύστοχες προσπάθειες από τις 20 την άφησαν εκτός διεκδίκησης μεταλλίου.

Η Παναγιώτα Ανδρέου είχε 109/125 και αποκλείστηκε από την πρώτη φάση για ένα μόλις δίσκο.