Μεξικό - Σουηδία 0-3

Τετάρτη, 27/6/2018 - 18:53

Η Σουηδία επικράτησε με 3-0 χάρη στα γκολ των Αγκούστινσον, Γκράνγκβιστ αλλά και το αυτογκόλ του Αλβάρεζ. Με αυτή τη νίκη οι Σουδοί πήραν την πρώτη θέση του 6ου ομίλου. Από την άλλη οι Μεξικανοί απογοήτευσαν αλλά πήραν τελικά την πρόκριση στην επόμενη φάση εκμεταλλευόμενοι το δώρο της Νοτίου Κορέας.

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και μόλις στα πρώτα πέντε δευτερόλεπτα ο διαιτητής έβγαλε την κίτρινη κάρτα στον Καγιάρδο για φάουλ πάνω στον Ταϊβόνεν. Στο 12ο λεπτό μετά το κόρνερ του Αγκούστινσον, ο Ταϊβόνεν έπιασε τη κεφαλία – πάσα στον Μπέργκ ο οποίος με ανάποδο σουτ υπό πίεση από την μικρή περιοχή δεν βρήκε στόχο με τη μπάλα να περνάει μόλις έξω. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κάρλος Βέλα με φαλτσαριστό αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έχασε μοναδική ευκαιρία για τους Μεξικανούς με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Όλσεν. Με την συμπλήρωση των πρώτων 25 λεπτών στο παιχνίδι ο ρυθμός ήταν πολύ καλός με τις δύο ομάδες να ψάχνουν με αξιώσεις την ευκαιρία για να «ανοίξουν» το σκορ. Στο 28ο λεπτό ο Ερνάντεζ είχε επαφή με τη μπάλα εντός της μεγάλης περιοχής με το χέρι. Ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι για να συμβουλευτεί το VAR αλλά τελικά αποφάσισε ότι δεν υπήρχε παράταση. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός της αναμέτρησης «έπεσε» με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να μπουν εύκολα μέσα στην αντίπαλη άμυνα. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Σουηδία «βρήκε» το δρόμο προς τα δίκτυα στο 50ο λεπτό με τον Αγκούστινσον να εκμεταλλεύεται το κακό σουτ του Κλάεσον που ουσιαστικά του έδωσε ασίστ και νίκησε τον Οτσόα από κοντά. Μετά το γκολ οι Σουηδοί ανέβασαν ταχύτητα και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Μεξικού. Στο 60ο λεπτό ο Μπέργκ βγήκε στην «κόντρα» με τον Μορένο να τον ανατρέπει εντός μεγάλης περιοχής και ο διαιτητής αμέσως καταλόγισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκράνγκβιστ και με ωραία εκτέλεση «άνοιξε» τη διαφορά των δύο ομάδων στα δύο γκολ. Στο 73ο λεπτό οι Σουηδοί μεγάλωσαν κι άλλο τη διαφορά με το αυτογκόλ του Αλβάρεζ να κάνει το 3-0. Οι Μεξικανοί ανέβηκαν μπροστά και προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ο Βέλα εξ επαφής αστόχησε στο 81ο λεπτό στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας. Οι Μεξικανοί τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν καρφωμένοι στα κινητά για να μάθουν την εξέλιξη του άλλου παιχνιδιού. Ένα καταπληκτικό και γεμάτο ένταση παιχνίδι έφτασε στο τέλος με τις δύο ομάδες να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Εντεκάδες

Μεξικό: Οτσόα, Αλβάρεζ, Σαλτσέδο, Μορένο, Γκαγιάρδο (Φαμπιάν 65’), Γκουαρδάδο (Κορόνα 75’), Χερέρα, Λαγιούν (Περλάτα 89’), Βέλα, Λοζάνο, Ερνάντεζ

Σουηδία: Όλσεν, Αγκούστινσον, Γκράνγκβιστ, Λίντελοφ, Λούστιγκ, Φόρσμπεργκ, Έκταλ (Χίλιεμαρκ 80’), Λάρσον (Σβένσον 57’), Κλάεσον, Ταϊβόνεν, Μπέργκ (Ισαάκ 68’)