Μια φάση, ένα πέναλτι και «αντίο» Ευρώπη (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποκλεισμός από... το πουθενά για τον ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα της Λευκωσίας γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Σλόβαν Λίμπερετς και μένει εκτός ομίλων του Europa League. Σε ένα παιχνίδι που ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος, πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες και ήρθε από το πουθενά ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις, μετά από χέρι του Ζεράλδες, το οποίο ήταν αρκετό για να καθορίσει την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την υπεροχή, έφτιαξαν και δημιούργησαν καλές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Νούχιου, δεν κατάφεραν όμως να τις μετουσιώσουν σε γκολ και η «λευκή» ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Μετά την ανάπαυλα, ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα με τον Νούχιο και από 'κει και πέρα δεν έγινε καμία άλλη φάση στο παιχνίδι. Εκεί που έδειχνε το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, σε ένα μελέ στην περιοχή ο Ζεράλδες έκανε χέρι στην περιοχή στις καθυστερήσεις, ο Μάρα ήταν εύστοχος και αυτή ήταν όλη η ιστορία του αγώνα.

Μεγάλη απογοήτευση στις τάξεις του ΑΠΟΕΛ για τον οδυνηρό αποκλεισμό και τη μη παρουσία στους ομίλους. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είναι όμως αναγκασμένοι να σηκώσουν κεφάλι και να δουν τις εγχώριες διοργανώσεις, αρχής γενομένης από τον αγώνα της Κυριακής (4/10) με τον Ερμή στο «Αμμόχωστος»

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Πρώτη καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ στο 3', με τον Νούχιου να μπαίνει στην περιοχή αλλά να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση, γύρισε στον Ντε Βινσέντι ο οποίος έξω από την περιοχή έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 11' χάθηκε νέα προϋπόθεση ευκαιρίας, με τον Τάμαρι να γυρίζει για τον Ζαχίντ, ο οποίος από καλή θέση δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Τρία λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Νούχιου να πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να φεύγει έξω, ενώ ακούμπησε και με τα ακροδάχτυλα ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

2

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, στο 52ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Ντε Βινσέντι να δίνει ωραία με το κεφάλι για τον Νούχιου στην περιοχή, ο οποίος από καλή θέση δοκίμασε το σουτ, ωστόσο απέκρουσε ο Νγκουέν.

Στις καθυστερήσεις και εκεί που έδειχνε το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, ο Ζεράλδες έκανε χέρι στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα και ο Μάρ στο 94' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-0.

5

Σλόβαν Λίμπερετς (Παβέλ Χόφτις): Νγκουέν, Κόσελνικ, Κατσαράμπα, Τιτζάνι, Μίκουλα, Πέσεκ (79′ Μάτουσεκ), Μάρα, Χρομάντα, Μπέρατς (55′ Ράμπουσιτς), Χελάλ, Μοσκέρα.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ζεράλδες, Ζορζ, Σιέλης, Ενσούε, Τάαμαρι (82′ Κλωναρίδης), Ανουάρ, Ζαχίντ, Εντονγκαλά (69′ Ατζίλι), Ντε Βινσέντι, Νούχιου.

Τελικό: Σλόβαν Λίμπερετς - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ)