Αθλητικά

Μουρίνιο: «Έχω κάνει λάθη στην καριέρα μου και δεν πρόκειται να κάνω τα ίδια»

Επιστροφή στο προσκήνιο της Premier League για τον Ζοσέ Μουρίνιο. Ο Πορτογάλος τεχνικός λίγες ώρες μετά την επισημοποίηση της συμφωνίας με την Τότεναμ παρουσιάστηκε στους εκπροσώπους του Τύπου και αφού παρουσιάστηκε ως ο «Humble One», δηλαδή ως «ο ταπεινός», παραδέχθηκε το γεγονός ότι έχει κάνει λάθη στο παρελθόν και ότι δεν σκοπεύει να υποπέσει σε ανάλογα, ενώ υπογράμμισε ότι αυτοί οι 11 μήνες μακριά από τη δράση τον έκαναν ακόμα πιο δυνατό.

«Πρώτα από όλα πρέπει να μιλήσω για τον Μαουρίσιο (σ.σ. Ποκετίνο). Θέλω να του δώσω συγχαρητήρια για τη δουλειά που έκανε. Η ομάδα αυτή θα είναι πάντα το σπίτι του. Αυτό το προπονητικό θα είναι πάντα το δικό του προπονητικό. Μπορεί να έρθει εδώ όποτε το θελήσει. Αυτή η πόρτα θα είναι πάντα ανοιχτή για εκείνον. Θα βρει και πάλι την ευτυχία. Θα βρει μια σπουδαία ομάδα ξανά και θα έχει ένα σπουδαίο μέλλον. Πάντα θα είναι ευπρόσδεκτος», είπε για τον Αργεντινό συνάδελφό του και μίλησε για το μέλλον του στην Τότεναμ.

«Δεν μπορούσα να είμαι πιο χαρούμενος για την απόφασή μου. Η προοπτική της ομάδας είναι τεράστια και είμαι τόσο χαρούμενος που ένας από τους λόγους που ήρθα, ήταν η βλέψη του κ. Λέβι να φέρει στην πρώτη γραμμή της ομάδας. Ξέρω ότι έχω μια σπουδαία δουλειά στα χέρια μου.

Η ομάδα ήταν στα χέρια ενός καλού προπονητή και προπονητικού επιτελείου. Φυσικά, έχουμε αρχές παιχνιδιού και αυτό πρόκειται να αλλάξει, αλλά δεν μπορώ να έρχομαι εδώ και να νομίζω ότι πρόκειται για μένα. Δεν πρόκειται για τον εαυτό μου.

Πάντα πίστευα ότι αυτοί οι 11 μήνες δεν ήταν χάσιμο χρόνου. Είχα μήνες να σκεφτώ, να αναλύσω και να προετοιμαστώ. Εχω καταλάβει ότι έχω κάνει λάθη, αλλά δεν θα κάνω τα ίδια λάθη. Είμαι πιο δυνατός. Είμαι χαλαρός. Είμαι γεμάτος κίνητρα. Είμαι έτοιμος και οι παίκτες το κατάλαβαν σε δύο μέρες. Είμαι εδώ για να τους βοηθήσω όλους.

Είμαι ταπεινός. Είμαι αρκετά ταπεινός να αναλύσω την καριέρα μου. Τα προβλήματα και τις λύσεις. Η αρχή μου είναι να μην κατηγορώ κανέναν άλλον», είπε μεταξύ άλλων ο Ζοσέ Μουρίνιο.

Επόμενο άρθρο

Ντιέγκο Κόστα από... 2020 στην Ατλέτικο

Χειρουργήθηκε με επιτυχία ο επιθετικός των Μαδριλένων
21/11/2019 - 17:26

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μάρτινς: «Θετική η νίκη, αλλά δεν κρίθηκε η πρόκριση»

Προσγειωμένος ο Πέδρο Μαρτίνς μετά το 2-0 του Ολυμπιακού επί της Ομόνοιας
24/09/2020 - 00:31

Μπεργκ: «Ήμασταν λίγο άτυχοι, θα κυνηγήσουμε τις πιθανότητες μας»

Οι δηλώσεις από πλευράς Ομόνοιας μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό Πειραιώς
24/09/2020 - 00:05

Αυγουστή: Η συγνώμη στον κόσμο, το μήνυμα στους παίκτες και η επόμενη ημέρα

Τι δήλωσε ο προπονητής του Απόλλωνα μετά τη βαριά ήττα από τη Λεχ Πόζναν
23/09/2020 - 21:28

Κέρκεζ: «Μεγάλο φαβορί ο ΑΠΟΕΛ»

Τι δήλωσε σε ιστοσελίδα της Βοσνίας ο τεχνικός της ΑΕΛ
23/09/2020 - 17:38

Τόρες: «Θα είμαι ευχαριστημένος με την πρώτη θέση» (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι πρώτες δηλώσεις του Ισπανού ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ
23/09/2020 - 17:00

«Δεν παρουσιάστηκε ύποπτη δραστηριότητα στο Ανόρθωση - Απόλλωνας» (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι δήλωσε στην εκπομπή Alpha Ενημέρωση η πρόεδρος του Δ.Σ. της Εθνικής Αρχής Στοιχημάτων
23/09/2020 - 14:14

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εθελοντές μάζεψαν σε μισή ώρα 55 κιλά σκουπίδια σε παραλία στη Λεμεσό

Ο καθαρισμός διοργανώθηκε στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ναυτιλίας

Διαφωνούν για τα κλιματιστικά στα σχολεία ΕΤΕΚ και Υπουργείο Παιδείας (ΒΙΝΤΕΟ)

Εισηγείται την τοποθέτηση ανεμιστήρων οροφής το Επιμελητήριο

Τι έδειξαν τα πρώτα αποτελέσματα έρευνας για την ανοσία στην Κύπρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Μέχρι στιγμής έχουν ληφθεί 250 δείγματα και θα βρίσκεται σε εξέλιξη για ένα περίπου χρόνο
Ελλάδα

«Χρειάζεται συνέχεια και συνέπεια στην αποκλιμάκωση εκ μέρους της Τουρκίας»

Ο κ. Μητσοτάκης τόνισε την ανάγκη παύσης των τουρκικών προκλήσεων στην Κυπριακή ΑΟΖ

358 νέα κρούσματα στην Ελλάδα το τελευταίο εικοσιτετράωρο

73 άτομα νοσηλεύονται σε Μονάδες Εντατικής Θεραπείας

Αναμένεται τηλεδιάσκεψη Ερντογάν - Μητσοτάκη, γράφει η "Χουριέτ"

Σύμφωνα με τον αρθρογράφο ο Ερντογάν “άφησε την πόρτα ανοιχτή για διάλογο”
Διεθνή

Ξεπέρασαν τα 6.000 τα νέα κρούσματα κορωνοϊού στο Ηνωμένο Βασίλειο

Πρόκειται για τον υψηλότερο ημερήσιο απολογισμό από την 1η Μαΐου

Η Συμφωνική Ορχήστρα Δρέσδης ανέβηκε σε ταράτσες για ένα μοναδικό κονσέρτο (VID)

Η δημιουργική ιδέα κέρδισε το κοινό που παρακολουθούσε από μπαλκόνια και δρόμους

Ανακάλυψη επιστημόνων ευελπιστεί να καταστήσει μη μολυσματικό τον ιό (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι ερευνητές του Πανεπιστημίου Bristol την χαρακτηρίζουν ως «φαρμακευτική τσέπη»

tv news

Η μητέρα της Αγγελικής εμφανίζεται ξαφνικά στη φάρμα και προκαλεί προβλήματα...

Δείτε εδώ όλες οι εξελίξεις της νέας δραματικής σειράς του Alpha «Αγγελική»
Alpha TV Κύπρου

Η Ευγενία θα παίξει το τελευταίο της χαρτί και θα εκβιάσει τον Μάρκο...

«8 Λέξεις» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια του 2ου Κύκλου αυτή την εβδομάδα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 24/09/2020 - 06:45ALPHA ΚΑΛΗΜΕΡΑ