«Μυθική» ανατροπή για τη Λίβερπουλ και τώρα... Σίτι

Σάββατο, 2/11/2019 - 19:13

Παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο για 87’ λεπτά, η ομαδάρα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να βρει δύο τέρματα και να πάρει ένα απίθανο τρίποντο κόντρα στην καλύτερη Άστον Βίλα, που σίγουρα δεν άξιζε να ηττηθεί (1-2).

Κάπως έτσι, η Λίβερπουλ με τα γκολ των Ρόμπερτσον και Μανέ πήρε ακόμη μία νίκη και διατήρησε το αήττητό της στο φετινό πρωτάθλημα και υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή την Μάντσεστερ Σίτι στο «Άνφιλντ». Από την άλλη μεριά, οι «πολίτες» έμειναν με την χαρά της ανατροπής κόντρα στη Σαουθάμπτον (1-2) αφού είδαν τους «reds» να... τουμπάρουν με απίθανο τρόπο τους αντιπάλους τους και να παραμένουν στο +6.

Στο «Villa Park», λοιπόν, όλα έδειχναν πως η Λίβερπουλ θα έφευγε με σκυμμένο κεφάλι. Είτε λόγω ήττας, είτε λόγω ισοπαλίας. Λίγο το γκολ του Τρεζεγκέ στο 21ο λεπτό μετά από την ολιγωρία της «κόκκινης» άμυνας, λίγο το ακυρωθέν γκολ του Φιρμίνο επτά λεπτά αργότερα αλλά και η κάκιστη απόδοση της ομάδα του Κλοπ, οδηγούσαν άπαντες στο συμπέρασμα πως τα πράγματα ήταν δύσκολα για την Λίβερπουλ.

Οι «reds», όμως, δεν το παράτησαν. Αφού γλίτωσαν από τις φαρμακερές αντεπιθέσεις της Βίλα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 87΄με την καρφωτή κεφαλιά του καλύτερού της παίκτη, Ρόμπερτσον. Και είδαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων τον Μανέ να έρχεται ως απο μηχανής Θεός και να σκοράρει, επίσης, με κεφαλιά για το 2-1, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στους φίλους της ομάδας από το Μερσεϊσάιντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι από την μεριά της έκανε το... καθήκον της έστω και με μπόλικο άγχος αφού η Σαουθάμπτον κατάφερε να την αιφνιδιάσει με τον Γουόρντ-Πρόους στο 13ο λεπτό. Ωστόσο, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν έδειχνε διατεθειμένη για να... γκελάρει. Παρότι το ημίχρονο την βρήκε πίσω στο σκορ αλλά με 10 τελικές υπέρ της, οι «πολίτες» κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή και σε ένα ακόμη τρίποντο. Ο... συνήθης ύποπτος Αγουέρο ισοφάρισε στο 70ο λεπτό από ασίστ του Γουόκερ, με τον δημιουργό να... ντύνεται σκόρερ στο 87’ και να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Νέα εντός έδρας απώλεια για την Άρσεναλ, που έμεινε στο 1-1 με την Γουλβς, ενώ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έκανε... πλάκα κόντρα στην Μπέρνλι (3-0) και ανέβηκε στην 6η θέση.