Nations League: «Ταπείνωσε» την Αγγλία η Ουγγαρία, διέλυσε την Ιταλία η Γερμανία

Τρίτη, 14/6/2022 - 23:45

Με θόρυβο και ιστορική πεντάρα πέτυχε η Γερμανία την παρθενική επίσημη νίκη της κόντρα στην Ιταλία (5-2), ασύλληπτο 4-0 της Ουγγαρίας μέσα στην Αγγλία και η πιο βαριά εντός έδρας ήττα των Τριών Λιονταριών εδώ και 94 χρόνια. «Έβρεξε» γκολ στα 12 παιχνίδια.

League A

3ος όμιλος

Βραδιά για τα... βιβλία ήταν αυτή της 4ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της League A. Μια βραδιά θρίαμβος για Γερμανία και Ουγγαρία και σκέτη «καταστροφή» για Ιταλία και Αγγλία, που πρόσθεσαν μελανά ρεκόρ στη σύγχρονη ιστορία τους. Στο μεγάλο ντέρμπι, τα Πάντσερ του Χάνσι Φλικ διέλυσαν με πέντε γκολ τους Ατζούρι του Ρομπέρτο Μαντσίνι (5-2) κι ενώ η Γερμανία δεν είχε νικήσει ποτέ πριν την Ιταλία σε επίσημη αναμέτρηση, το πέτυχε τελικά υποβάλλοντάς την στην πρώτη εις βάρος της «πεντάρα» από το 1957 (τότε με αντίπαλο τη Γιουγκοσλαβία). Κίμιχ και Γκουντογκάν (πέναλτι) έθεσαν τις βάσεις από το πρώτο μέρος (10', 45+4') για να πάρουν τη σκυτάλη ο Μίλερ και ο Βέρνερ με δύο προσωπικά γκολ σε ένα λεπτό και να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 5-0 στο 69'! Το μόνο που κατάφερε η Σκουάντρα Ατζούρα ήταν να μειώσει προς το φινάλε, πρώτα σε 5-1 με το παρθενικό γκολ του 18χρονου φέρελπι σταρ της Ζυρίχης, Βίλφρεντ Νιόντο (78') ο οποίος έγινε ο νεότερος σκόρερ των Ατζούρι σε ηλικία 18 ετών και 222 ημερών και μετά σε 5-2 με τον Μπαστόνι στις καθυστερήσεις.

Την ίδια ώρα, ιστορία συντελούταν και στο «Μολινό», εκεί όπου η Αγγλία του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ υπέστη το εντός έδρας κάζο του αιώνα απέναντι στην Ουγγαρία, την ομάδα που πιστώνεται τη βαρύτερη ήττα των Τριών Λιονταριών ever. Μπορεί ο δείκτης του σκορ να μην έφτασε το 1-7 της ομάδας των θρυλικών Μαγυάρων από το 1954, αλλά το 4-0 σε αγγλικό έδαφος αποτέλεσε την ευρύτερη ήττα της Αγγλίας ως γηπεδούχου από το μακρινό 1928 και την πρώτη με τέσσερα γκολ διαφορά στην ιστορία της! Παράλληλα, είναι και η μεγαλύτερη σε όλες τις διοργανώσεις από το 1964 και το 5-1 σε φιλικό κόντρα στη Βραζιλία. Οι Ούγγροι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 16' με τον Σάλαϊ και στο β' μέρος έκαναν... πάρτι, με τον ίδιο παίκτη να γράφει το 0-2 στο 70' και τους Νατζ (80'), Γκάζνταγκ (89') να σφραγίζουν τη συντριβή και να στέλνουν την ομάδα τους στην κορυφή του γκρουπ, «τρελαίνοντας» τη μερίδα φιλάθλων τους που τους ακολούθησαν. Ενδιάμεσα, ο Στόουνς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (82'), για μια Αγγλία που παρέμεινε ουραγός στον όμιλο και «φλερτάρει» με τον υποβιβασμό στη League B μετρώντας μόλις δύο βαθμούς.

4ος Όμιλος

Σημαντικό βήμα πρωτιάς στον 4ο όμιλο για την Ολλανδία, η οποία επικράτησε πολύ δύσκολα με 3-2 της Ουαλίας εντός έδρας. Σε ένα συναρπαστικό ματς, οι Οράνιε πήραν το τρίποντο στο τέλος και διατήρησαν το αήττητο. Ο Λανγκ στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Γκάκπο στο 23' να πετυχαίνει το 2-0. Οι Ουαλοί απάντησαν, με τον Τζόνσον στο 26' να μειώνει σε 2-1. Στο 90' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μπέιλ να ισοφαρίζει σε 2-2. Ωστόσο, στην τελευταία φάση του ματς, ο Ντεπάι διαμόρφωσε το 3-2.

Το Βέλγιο μετά τη γκέλα κόντρα στην Ουαλία απάντησε με τρίποντο, καθώς επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Πολωνίας. Οι Βέλγοι ήταν καλύτεροι και με σκόρερ τον Μπατσουαγί πήραν τους τρεις βαθμούς.

1oς όμιλος

Εύκολο απόγευμα για τη Σκωτία στην Αρμενία. Οι φιλοξενούμενοι μπορέι να βρέθηκαν πίσω μόλις στο 6' από το γκολ του Μπιτσαξιάν, όμως στη συνέχεια κυριαρχήσαν και πήραν τη νίκη με σκορ 4-1. Στο 14' ο Άρμστρονγκ ισοφάρισε, στο 44' ο Αρμάν Χοβανισιάν αποβλήθηκε με δυο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο σκόρερ του πρώτου γκολ έκανε το 1-2. Στο 50' ο ΜακΓκιν έδωσε «αέρα» δυο τερμάτων στην ομάδα του και στο 54' ο Άνταμς διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Οι Αρμένιοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Κάμο Χοβανισιάν με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις του ματς.

Η Ουκρανία είχε την πρώτη της βαθμολογική απώλεια στη διοργάνωση, καθώς έμεινε στην ισοπαλία με την Ιρλανδία με σκορ 1-1. Στο 31' ο δεξιός μπακ της Μπέρνλι, Νέιθαν Κόλινς έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο, «άδειασε» έναν αμυντικό και με σουτ άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκαν οι Ουκρανοί σε τρεις αγωνιστικές. Οι Ουκρανοί βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 47' όταν ο Γιαρμολένκο πάτησε στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα και ο Ντόβμπικ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

1ος Όμιλος

Η Τουρκία συνεχίζει το δικό της πάρτι στον όμιλο, επικράτησε 2-0 της Λιθουανίας και αγκάλιασε την πρωτιά. Οι Τούρκοι έχουν το απόλυτο νικών έπειτα από τέσσερις στροφές, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως δεν έχουν δεχθεί γκολ. Στο 37' ο Αϊχάν πέτυχε το 1-0, ενώ στο 54' ο Τσαλχάνογλου με πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0.

Το Λουξεμβούργο... γκέλαρε κόντρα στα Νησιά Φερόε, μιας και παραχώρησε ισοπαλία 2-2 εντός έδρας. Ο Ροντρίγκες με πέναλτι στο 12΄άνοιξε το σκορ και ο Μπαρέιρο στο 49' πέτυχε το 2-0. Ωστόσο, ο Μπιαρτάλιο με γκολ στο 56' και στο 59' έδωσε το βαθμό στην ομάδα του.

1ος όμιλος

Αφεντικό και «αγκαλιά» με την άνοδο στη League C βρίσκεται η Λετονία, η οποία έγινε μόλις η δεύτερη μετά την Ελλάδα που πραγματοποιεί το 4x4 στο φετινό Nations League. Αυτή τη φορά το «θύμα» ήταν το αδύναμο Λιχτενστάιν εκτός έδρας (0-2), με τον Γκουτκόβσκις να γράφει επί προσωπικού το σκορ από ζευγάρι ασίστ του Ουλντρίκις. Μαθηματικές ελπίδες για την πρωτιά -που θα κριθεί ενδεχομένως στο μεταξύ τους ματς την επόμενη αγωνιστική- διατήρησε η Μολδαβία του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ, η οποία νωρίτερα επικράτησε της Ανδόρας (2-1) χάρη σε δύο πέναλτι από Καϊμακόβ και Νικολαέσκου, με τον Βιέιρα να ισοφαρίζει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους.

Λιχτενστάιν - Λετονία 0-2
Μολδαβία - Αρμενία 2-1