Νέα απώλεια βαθμών για τη Μπαρσελόνα που βλέπει τον τίτλο να απομακρύνεται

Σάββατο, 27/6/2020 - 19:55

Σημαντική απώλεια βαθμών στην προσπάθεια που κάνει η Μπαρτσελόνα για την κατάκτηση του τίτλου, αφού κόλλησε στο 2-2 με τη Θέλτα του Όσκαρ Γκαρθία στο Βίγκο!

Οι Καταλανοί πραγματοποίησαν μία ακόμα μέτρια εμφάνιση και συνέχισαν την παράδοση που τους θέλει να γκελάρουν συνεχώς στο «Μπαλαΐδος» από το 2016 κι εντεύθεν. Από την άλλη, οι «θελέστες» έκαναν ένα ακόμα βήμα για την παραμονή τους, ενόσω συμπλήρωσαν 4 αγώνες δίχως ήττα (2-2-0).

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν ιδανικά και είχαν δοκάρι στο 6’ με τον Πικέ, ενώ προηγήθηκαν στο 20’, με τον Μέσι να εκτελεί πολύ έξυπνα το φάουλ και να σερβίρει στον αμαρκάριστο Λουίς Σουάρες, ο οποίος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από κοντά (0-1).

Παρ’ όλα αυτά, η Θέλτα δεν πτοήθηκε κι έψαξε άμεσα την ισοφάριση, ωστόσο ο Μπράις Μέντεθ στάθηκε άτυχος στο 24’, καθώς η προσπάθειά του σταμάτησε -έπειτα από παρέμβαση του Τερ Στέγκεν- στο δοκάρι.

Οι Καταλανοί είχαν τεράστια ευκαιρία στο 26’ με τον Φάτι, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 43’ με τον Άσπας να καθυστερεί και να μην πασάρει στον αμαρκάριστο Σμολόφ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Γκαρθία ισοφάρισε: μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Οκτάι γύρισε στον Σμολόφ, ο οποίος έσπρωξε ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν (50’).

Από ‘κει και πέρα, η Μπαρσελόνα ανέλαβε τον έλεγχο, δίχως όμως να απειλεί ιδιαίτερα. Στο 67’, ο Λουίς Σουάρες ξεδίπλωσε την εκτελεστική του δεινότητα και με… σεντερφορίσιο γκολ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-2.

Πάλι όμως η Θέλτα αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει! Στο 80’, ο Νολίτο σούταρε από το ύψος του πέναλτι, ωστόσο ο Τερ Στέγκεν έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ιάγκο Άσπας με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ άφησε άγαλμα τον Γερμανό γκολκίπερ και ισοφάρισε σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν και το 3-2, με τον Νολίτο να αστοχεί εξ επαφής στο 94’ κι ενώ είχε μπροστά του κενή εστία! Το τελικό 2-2 σκόρπισε χαμόγελα και στη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει την ευκαιρία να ξεφύγει στο +2 από την Μπαρσελόνα στην κούρσα για τον τίτλο.