Νέα απώλεια για την Γιουνάιτεντ

Σάββατο, 22/9/2018 - 20:05

Τις τρεις σερί νίκες σε Premier League και Champions League διαδέχτηκε ένα ακόμα κακό αποτέλεσμα για την Γιουνάιτεντ που δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της νεοφώτιστης Γουλβς (1-1). Οι Κόκκινοι Διάβολοι πάνω που έδειξαν σημάδια ανάκαμψης, βύθισαν και πάλι τους οπαδούς τους στην απογοήτευση αφού αποδείχτηκαν κατώτεροι των προσδοκιών απέναντι στους Λύκους.

Ο θρυλικός Σερ Άλεξ βρισκόταν στις κερκίδες (επέστρεψε στο «σπίτι του» για πρώτη φορά μετά την περιπέτεια υγείας) . Δεν θα ήταν λίγοι εκείνοι που ευχήθηκαν να κάτσει και πάλι στον πάγκο. Να αλλάξει το ρουν της Ιστορίας που προμηνύεται σκοτεινό.

Ο Ντε Χέα ήταν και πάλι φωτεινή εξαίρεση. Κράτησε ζωντανή την ομάδα του, η οποία κατάφερε και να σκοράρει (κόντρα στη ροή του αγώνα) με τον Φρεντ που εκμεταλλεύτηκε την έξοχη πάσα του Πολ Πογκμπά στο 18ο λεπτό. Το γκολ ακολούθησε μια φλύαρη κατοχή και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η πολύ συνειδητοποιημένη Γουλβς δεν παράτησε τα όπλα. Έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και εν τέλει το πέτυχε στο 53′ με τον Ζοά Μουτίνιο που έκανε το 1-1 με μια εντυπωσιακή βολίδα. Η μόνη αξιοσημείωτη ενέργεια από πλευράς γηπεδούχων, ήταν η κεφαλιά του Φελαϊνί στο 72′ την οποία εξουδετέρωσε ο Πατρίσιο.

Κάπως έτσι η Γιουνάιτεντ υποτροπίασε και έμεινε και στο -8 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αναμένουμε την γκρίνια του Μουρίνιο.