Νέα γκέλα για Μίλαν, σε απόσταση αναπνοής η Ίντερ που «λύγισε» τη Νάπολι

Πέμπτη, 17/12/2020 - 08:58

Την... πάτησε ξανά η Μίλαν, «πάτησε» τη Νάπολι η Ίντερ και βάζει... φωτιά στην κορυφή.

Η Μίλαν για δεύτερη σερί αγωνιστική έμεινε στο 2-2, αυτή τη φορά στην έδρα της Τζένοα και νιώθει «καυτή» την ανάσα της Ίντερ, που με ήρωα τον Χαντάνοβιτς και σκόρερ τον Λουκάκου κατάφερε να λυγίσει έστω και δυσκολα με 1-0 τη Νάπολι!

Έπιασε τετράδα η Σασουόλο μετά το 1-1 εκτός έδρας με τη Φιορεντίνα και την γκέλα της Γιουβέντους, σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βερόνα για τη Σαμπντόρια. Απίθανη ανατροπή άγγιξε η Μπολόνια, που έχασε πέναλτι στο 97' και έμεινε στο 2-2 με την Σπέτσια.

Στη Γένοβα, η Μίλαν ήθελε να... μιμηθεί την Γιουβέντους που προ ημερών είχε περάσει με 3-1. Ωστόσο, μιμήθηκε την... σημερινή Γιουβέντους που γκέλαρε στην Αταλάντα και η Μίλαν για 2η σερί αγωνιστική έμεινε στο 2-2, αυτή τη φορά με τη Τζένοα. Οι Γενοβέζοι προηγήθηκαν με τον Ντέστρο στο 47', αλλά η απάντηση της Μίλαν ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Καλάμπρια! Η χαρά των ροσονέρι δεν κράτησε πολύ όμως αφού με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Ντέστρο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Παρόλα αυτά, ο έτερος στόπερ της Μίλαν, ο Καλούλου, ήταν αυτός που λύτρωσε την ομάδα του στο 83' και την έσωσε από την πρώτη της ήττα τη φετινή σεζόν και μετά από 24 ματς.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Ίντερ κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στη Νάπολι και να βρεθεί στο -1 από την κορυφή! Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η αστοχία των παικτών της Νάπολι, ο σπουδαίος Χαντάνοβιτς που κατέβασε... ρολά και ένα λάθος του Οσπίνα που υπέπεσε σε πέναλτι και μετέτρεψε σε γκολ ο Λουκάκου στο 73', φάση όπου αποβλήθηκε και ο Ινσίνιε γιατί έβρισε τον διαιτητή. Παρόλα αυτά, η Νάπολι δεν... μάσησε από την αποβολή και από το προβάδισμα της Ίντερ, πίεσε φουλ, είχε δοκάρι και είδε τον Χαντάνοβιτς να βγάζει τα... πάντα για να κρατήσει μια τεράστια νίκη για τους νερατζούρι.

Την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο την εξάδα έχασε η Βερόνα, που μετά το σπουδαίο διπλό στη Λάτσιο γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Σαμπντόρια! Η Μπολόνια άγγιξε τεράστια ανατροπή, παρότι έχανε με 2-0 μέχρι το 72' αλλά στο φινάλε ισοφάρισε και έχασε πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων για μια επική νίκη (2-2), ενώ η Σασουόλο πήρε τον βαθμό στην Φιορεντίνα (1-1) και μπήκε τετράδα! Χωρίς σκορ (0-0) έληξε το Πάρμα-Κάλιαρι, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν.