Νέα ισοπαλία για την ΑΕΚ και αποκλεισμός

Πέμπτη, 8/11/2018 - 23:52

Αποκλεισμός με χειροκρότημα

Η ΑΕΚ θα μπορούσε, αλλά δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Ράζγκραντ της Βουλγαρίας απέναντι στη Λουντογκόρετς, μένοντας στο 0-0, στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ.

Το αποτέλεσμα αυτό εξανέμισε και μαθηματικά τις πιθανότητες των Λαρνακέων, όπως και των αντιπάλων τους, για πρόκριση στη φάση των «32», αφού αμφότερες οι ομάδες έφτασαν τους δύο βαθμούς, την ώρα που η Λεβερκούζεν, που νίκησε στη Γερμανία τη Ζυρίχη (1-0), «έπιασε» τους Ελβετούς στους εννέα βαθμούς, με τις δύο αυτές ομάδες να τσεκάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Με την εμφάνισή της, πάντως, η ΑΕΚ κέρδισε το χειροκρότημα από τους φιλάθλους της. Ειδικά στο πρώτο μέρος, στο οποίο είδαμε όμορφο παιχνίδι, η ομάδα της Λάρνακας έπαιξε πολύ καλά κι είχε τις ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το θέαμα δεν ήταν τόσο καλό, ήταν οι Βούλγαροι που είχαν την υπεροχή, όμως ούτε αυτοί βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η ΑΕΚ βάζει πάντως 190.000 ευρώ στα ταμεία της, ως μπόνους από την ΟΥΕΦΑ για την ισοπαλία, που ήταν η δεύτερή της σε εκτός έδρας αγώνα ευρωπαϊκού ομίλου, μετά από εκείνη με τη Σάλκε το 2011, όπου πήρε επίσης 0-0.

Την επόμενη (5η) αγωνιστική, η ΑΕΚ θα φιλοξενηθεί από τη Ζυρίχη κι η Λουντογκόρετς από τη Λεβερκούζεν, ενώ την τελευταία (6η) οι κιτρινοπράσινοι θα υποδεχθούν τους Γερμανούς και οι «αετοί» την ελβετική ομάδα (13/12).

Καλός ρυθμός, καλή κι η ΑΕΚ

Η επιθυμία του Αντόνι Ιραόλα ήταν, αντιθέτως με το παιχνίδι του ΓΣΠ, η ΑΕΚ να ξεκινήσει καλά τον αγώνα κι αυτό ακριβώς συνέβη, με τους κιτρινοπράσινους να έχουν τέσσερις ευκαιρίες στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, αν και δεν έφεραν αποτέλεσμα. Στο 3’ ο Γιάννου πίεσε τον Ρενάν που έκανε λάθος πάσα, ο Ακοράν σούταρε από μακριά σε κενή εστία αλλά αστόχησε, ενώ στο 6ο λεπτό ο Ασούμπρε μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Βραζιλιάνος πορτιέρο απέκρουσε.

Στο 11’ το σουτ του Τρισκόφσκι βρήκε σε ετοιμότητα τον Ρενάν και δύο λεπτά αργότερα η συρτή εκτέλεση φάουλ του Σκοπιανού έφυγε μόλις έξω, με τη Λουντογκόρετς να απειλεί για πρώτη φορά στο 16ο λεπτό, όταν ο Μαρσελίνιο από ευνοϊκή θέση σούταρε έξω. Ο Βραζιλιάνος είχε ακόμη ένα άστοχο σουτ στο 22’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λουκόκι δεν πρόλαβε την επικίνδυνη μπαλιά του Βάντερσον. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ακοράν, μετά από συρτή πάσα του Χέφελ με εκτέλεση φάουλ, δεν μπόρεσε με σουτ να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο, ενώ στο 33’ απείλησε ξανά η βουλγαρική ομάδα, με το σουτ του Καμπανιάρο να φεύγει έξω.

Ο αγώνας συνέχιζε να έχει καλό ρυθμό κι οι φάσεις ήταν αρκετές. Στο 38’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, το καλό σουτ του Σίλβα από το ύψος της περιοχής αποκρούστηκε με δυσκολία απ’ τον Ρενάν. Στο επόμενο λεπτό ο Καταλά έβαλε σωτήρια την κόντρα στο σουτ στο Σισίνιο, ο τελευταίος στο 41’ έβγαλε ωραία μπαλιά στον Κεσέρου, που από κοντά έχασε σπουδαία ευκαιρία σουτάροντας έξω και στο 43’ ο Τόνιο απέκρουσε το καλό σουτ του Βάντερσον, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο η ΑΕΚ στάθηκε πολύ καλά.

Βελτιωμένη η Λουντογκόρετς

Το τέμπο στην επανάληψη ήταν αρκετά πιο χαμηλό κι η πρώτη καλή φάση ήρθε το 58’, με το σουτ του Γιάννου που βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της Λουντογκόρετς, η οποία απείλησε στην αντεπίθεση, ανεπιτυχώς, ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Ασούμπρε ήταν πολύ άστοχο.

Παρότι δυσκολευόταν να γίνει επικίνδυνη, η γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή που κρατούσε πλέον περισσότερο την μπάλα, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να την «κτυπήσει» μέσω αντεπιθέσεων. Στο 63’ ο Σίλβα έβαλε σωτήρια την κόντρα στο σουτ του Μαρσελίνιο και χρειάστηκαν 12 λεπτά για να έρθουν οι επόμενες φάσεις, που ήταν πάντως δύο μεγάλες ευκαιρίες για τη Λουντογκόρετς, όμως αρχικά ο Τόνιο απέκρουσε δύσκολα κι εντυπωσιακά το σουτ του Μαρσελίνιο κι ακολούθως η κεφαλιά του Μότσι βρήκε στο δοκάρι (75’).

Οι Βούλγαροι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και γυρόφερναν την περιοχή της ΑΕΚ, δημιουργώντας συχνά προϋποθέσεις για γκολ με γεμίσματα στην περιοχή. Η μοναδική καλή τους ευκαιρία στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ήρθε στην εκπνοή του αγώνα (94’), με το σουτ του Σβιέρτσοκ που απέκρουσε ο Τόνιο, διατηρώντας το 0-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Ρενάν, Σισίνιο, Μότσι, Νεντιάλκοφ, Νατάναελ, Καμπανιάρο, Ντιάκοφ (66’ Σάσια), Μαρσελίνιο, Λουκόκι (86’ Ζοάο Πάολο), Βάντερσον, Κεσέρου (76’ Σβιέρτσοκ)

-Στον πάγκο έμειναν οι Μπρουν, Φόρστερ, Τερζίεφ, Γκοράλσκι.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Καταλά, Γκονθάλεθ, Ιωάννου, Χέφελ, Γκαρσία, Ακοράν (81’ Τολμές), Ασούμπρε (71’ Τέτε), Τρισκόφσκι (87’ Κωνσταντίνου), Γιάννου

-Στον πάγκο έμειναν οι Χριστοδούλου, Τρουγιόλς, Λαρένα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμπανιάρο (12’), Νατάναελ (18’), Ντιάκοφ (42’), Μότσι (51’) / Γιάννου (51’), Σίλβα (53’), Γκονθάλεθ (90’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Όλα Χόμπερ Νίλσεν (Νορβηγός)

ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ

Πρώτοι οι ΑΕΚτζήδες

Λίγα λεπτά πριν από τις 21:00 ξεκίνησαν τα πρώτα συνθήματα κι αυτά ήταν από τους φίλους της ΑΕΚ, που μόλις είχαν κάνει την είσοδό τους στο βόρειο πέταλο. Οι πρώτες ιαχές από τους -λίγους μέχρι εκείνη την ώρα- φίλους της Λουντογκόρετς ακούστηκαν στις 21:20, όταν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας τους μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση, περίπου πέντε λεπτά μετά από εκείνους των Λαρνακέων.

Ήρεμοι οι Βούλγαροι

Πολύ λίγες φορές εκδηλώθηκαν οι οπαδοί της Λουντογκόρετς κατά τη διάρκεια του αγώνα κι ακόμη κι όταν αυτό γινόταν, λίγοι (περίπου 30) ήταν αυτοί που φώναζαν, αντιθέτως με τους οπαδούς της ΑΕΚ που ναι μεν δεν φώναζαν συνεχώς, όταν όμως το έκαναν, το έκαναν μαζικά και τραβούσαν τα βλέμματα επάνω τους.

Τριπλή πρωτιά

Ντιάκοφ και Μότσι αγωνίστηκαν βασικοί για τη Λουντογκόρετς και διεύρυναν το ρεκόρ τους ως οι παίκτες με τις περισσότερες συμμετοχές σε αγώνες ευρωπαϊκών διοργανώσεων με βουλγαρικές ομάδες, φτάνοντας τις 68. Μάλιστα, έναν τρίτος παίκτης της ομάδας του Ράζγκραντ, ο Μαρσελίνιο, που επίσης βρέθηκε στην ενδεκάδα, ανέβηκε στην τρίτη θέση, ισοφαρίζοντας τον Χρίστο Γιόβοφ (66), τον οποίον πρόσφατα ξεπέρασαν οι δύο συμπαίκτες του και σύντομα αναμένεται να τον ξεπεράσει κι αυτός.