Νέα και... ωραία Μπαρσελόνα

Δευτέρα, 28/9/2020 - 08:43

Μπαρσελόνα από… ημίχρονο στο ντεμπούτο του Κούμαν. Οι Καταλανοί μπήκαν με τεσσάρα στο νέο πρωτάθλημα, με το εμπόδιο της Βιγιαρεάλ να αποδεικνύεται πολύ χαμηλό για την ίδια (4-0) στο «Καμπ Νου» κι έτσι ξεκίνησε ιδανικά η εποχή του Ολλανδού τεχνικού στον πάγκο της.

Ουσιαστικά, τα πάντα κρίθηκαν από το πρώτο μέρος στο οποίο ο Φατί ήταν φουριόζος. Ο νεαρός άσος ήταν όλα τα λεφτά για τους γηπεδούχους και με δύο γκολ (15’, 19’) συν ένα κερδισμένο πέναλτι (που έβαλε ο Μέσι) στο 35’, έκρινε από νωρίς τον νικητή. Το άλλο γκολ ήρθε με αυτογκόλ του Φρανθίθκο Τόρες.

Ο 18χρονος άσος έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη σχετικά νωρίς, κεραυνοβολώντας τον Ασένχο με πλασέ, έπειτα από γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα από τα αριστερά, σε μια επίθεση που ξεκίνησε από μακρινή μπαλιά από την άμυνα. Το δεύτερο γκολ ήρθε τέσσερα λεπτά μετά, με τους Καταλανούς να βρίσκουν… μπόσικους τους φιλοξενούμενους, που είχαν βγει μπροστά. Ο Κουτίνιο κουβάλησε την μπάλα και μοίρασε μέσα στην περιοχή για τον Φατί που πλάσαρε άνετα κι ωραία.

«Μέσα» και στο τρίτο γκολ ήταν ο Φατί. Αφού συνεργάστηκε με τον Ντε Γιόνγκ, μπήκε στην περιοχή και είδε τον Γκασπάρ να τον ανατρέπει σχεδόν πάνω στη γραμμή του άουτ. Ο Μέσι έκανε στο… ρελαντί το 3-0, σε μια εκτέλεση που θα μπορούσε να είχε μπλοκάρει ο Ασένχο και χωρίς υπερβολή κρίθηκαν εκεί τα πάντα.

Από τα πόδια του Αργεντινού σούπερ σταρ προήλθε και το 4-0, δίχως πάντως να χρίζεται σκόρερ. Η μπαλιά του για τον Μπούσκετς, είχε τελικά… αποδέκτη τον Φρανθίθκο Τόρες που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Έχοντας αφήσει το πόδι από το… γκάζι και κυρίως στο δεύτερο μισό, έπαιξε στο δεύτερο μέρος, η Μπαρσελόνα, έχοντας απέναντί της μια ομάδα που είχε παραδοθεί.