Νέο «στραβοπάτημα» της Λειψίας κόντρα στη Χέρτα

Ισόπαλες με 2-2 ήρθαν Λειψία και Χέρτα Βερολίνου στο πρώτο σημερινό χρονικά παιχνίδι για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, μετά από ένα «χορταστικό» ματς.

Αποτέλεσμα που δεν… βόλεψε την πρώτη, καθώς έχασε την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση, αντί της Μπορούσια Ντόρτμουντ . Ενώ επιβεβαίωσε ότι η δεύτερη είναι… άλλη ομάδα με τον Μπρούνο Λαμπαντία, μένοντας για τρίτο σερί ματς αήττητη.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «πρωτευουσιάνοι» ξεκίνησαν καλά ενώ μάλιστα κατάφεραν να πάρουν αρκετά νωρίς και το προβάδισμα… Όταν ο αμαρκάριστος Γκρούγιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πλάτενχαρντ, από τα αριστερά, άνοιξε το σκορ με προβολή μόλις στο 9’!

Στη συνέχεια η Χέρτα ήλεγξε τον ρυθμό, ενώ έφτιαξε και μερικές ακόμα φάσεις για γκολ. Γκολ το οποίο, ωστόσο ήρθε από την… απέναντι πλευρά, για λογαριασμό των «ταύρων».

Χάρη στην κεφαλιά του Κλόστερμαν στο πρώτο δοκάρι, ύστερα από κόρνερ του Ενκουενκού από την δεξιά πλευρά, με την οποία έγινε το 1-1 στο 24ο λεπτό.

Η Λειψία ανέβασε την πίεση της μετά το ημίωρο, το παιχνίδι παίχτηκε κυρίως στο μισό γήπεδο, αλλά δεύτερο γκολ δεν ήρθε μέχρι την ανάπαυλα.

Το έργο των γηπεδούχων δυσκόλεψε περισσότερο λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όταν ο Χάλστενμπεργκ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον… επελαύνοντα Κούνια, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες…

Τελικά, τη λύση για τη Λειψία έδωσε ένας… αντίπαλος, με τον Σικ να σουτάρει από τα 19 μέτρα και τον Γιάρσταϊν όχι μόνο να χάνει τη μπάλα από τα χέρια του, αλλά να την σπρώχνει κιόλας στα δίχτυα της Χέρτα, για το 2-1 στο 68ο λεπτό!

Ωστόσο, η φιλοξενούμενη ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με τον Κούνια να παίρνει πρωτοβουλίες και να κερδίζει πέναλτι σε μια εξ αυτών, από μαρκάρισμα του Λούκμαν, στο 81’.

Ο Πιάτεκ ανέλαβε την εκτέλεσή του, σούταρε αριστερά, ο Γκουλάτσι έπεσε δεξιά όμως κι έτσι έγινε το 2-2, που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Επιστρέφει με... ντέρμπι το ισπανικό πρωτάθλημα (Το πρόγραμμα)

Αυτό είναι το πρόγραμμα στη La Liga που ξεκινάει ξανά μετά από τρεις σχεδόν μήνες
27/05/2020 - 21:28