Νίκη παραμονής για την Αλκή (BINTEO)

Σάββατο, 17/3/2018 - 19:58

Mε άνεση η Αλκή νίκησε 3-0 την Πάφο και ουσιαστικά κλείδωσε την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία, μαζί με τους μεγάλους του Κυπριακού ποδοσφαίρου.

Η ομάδα της Ορόκλινης ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο 11′ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντιακιτέ πλάσαρε από το σημείο του πέναλτι ανενόχλητος και έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 27′ απάντησε η Πάφος με την κεφαλιά του Σικόρσκι από την σέντρα του Φυλακτού, να περνά ελάχιστα εκτός εστίας. Στο 43′ ήρθε το 1-0. Ο Μαλφλουρί εκτέλεσε το φαουλ και ο Ντιακιτέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Τρια λεπτά με την έναρξη της επανάληψης η ''Αθάνατη'' έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Στο 48' ο Μπιλάλ δέχθηκε εξαιρετική κάθετη πάσα και τελείωσε ιδανικά την φάση.

Στο 60′ ο Κόπριβτες έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο το φάουλ που εκτέλεσε ο Φαμπρίτσιο.Στο 61′ έγινε το 3-0 για τους γηπεδούχους. Πάσα του Μπιλάλ στον Μαλφλουρί, ο Γάλλος με τον Κόπριβετς εξουδετερωμένο είχε εύκολη δουλειά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.