Νικηφόρο το πρώτο φιλικό της Ομόνοιας στην Κύπρο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 5/8/2018 - 21:25

Η Ομόνοια επικράτησε του Παναθηναϊκού με 1-0 χάρη στο γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊρ στο 18ο λεπτό και έτσι έκανε την πρώτη της εμφάνιση μπροστά στον κόσμο της με νίκη. Ήταν ένα καλό παιχνίδι για την ομάδα του κ. Ολίβα είδικά στο πρώτο ημίχρονο καθώς έτρεξαν, δημιούργησαν και σκόραραν. Το δεύτερο ημίχρονο λόγω και τον πολλών αλλαγών δεν ήταν τόσο ποιοτικό το θέαμα όμως και πάλι βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα για τον Ισπανό προπονητή.

• 12.300 τα εισιτήρια που κόπηκαν στη σημερινή φιλική αναμέτρηση

Α’ Ημίχρονο

Η Ομόνοια στο πρώτο φιλικό επί Κυπριακού εδάφους μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι αναζητώντας πρώτη το γκολ και μόλις στο 13ο λεπτό ο Άγγλος επιθετικός Ματ Ντάρμπισαϊρ έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει μόλις έξω.

Ο Ισπανός προπονητής της Ομόνοιας ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 4-2-3-1. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκαφόρ με τον Βύντρα ενώ στα δεξιά βρέθηκε ο Κούσουλος και αριστερά ο Μπλάνκο Λόπες. Στο χώρο του κέντρου βρέθηκαν οι Ενρίκεζ μαζί με τον Μιγκέλ Σοάρες. Ελεύθερος πίσω από τον Ντάρμπισαϊρ ήταν ο Λόπες Μόντες ενώ στα «φτερά» της επίθεσης ο Χριστοφή δεξιά και ο Ζίβεκ αριστερά.

Το γκολ εν τέλει ήρθε για το «τριφύλλι» της Κύπρου στο 18ο λεπτό όταν ο Γιάννης Κούσουλος έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Ντάρμπισαϊρ έπιασε την κεφαλιά για το 1-0 της Ομόνοιας.

Όσο αφορά τη φιλοξενούμενη ομάδα του Παναθηναϊκού έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι τα διοικητικά προβλήματα που ταλανίζουν την ΠΑΕ θα φανούν και μέσα στον αγωνιστικό χώρο κατά της διάρκεια της χρονιάς. Χωρίς επιθετικό πλάνο ουσιαστικά με αρκετά κενά στον χώρο της άμυνας ο Παναθηναϊκός έκανε το αβίαστο λάθος πολύ εύκολα.

Στο 40ο λεπτό ο Ματ Ντάρμπισαϊρ αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με χωλαίνοντας κάτι που έφερε ανησυχία στις τάξεις της Ομόνοιας. Εν τέλει, ο Άγγλος επιθετικός αντικαταστάθηκε από τον Κοσταρικανό Ραμίρεζ στο 43ο λεπτό.

Β’ Ημίχρονο

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφερε την Ομόνοια να οπισθοχωρεί και τον Παναθηναϊκό να αναλαμβάνει τις κινήσεις του παιχνιδιού χωρίς όμως ουσιαστική ευκαιρία μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας.

Η Ομόνοια στο 67ο λεπτό βγήκε στην αντεπίθεση με τον Δημήτρη Χριστοφή ο οποίος τελευταία στιγμή έδωσε την μπάλα στο Ραμίρεζ όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω.

Η ανούσια υπεροχή του Παναθηναϊκού διατηρήθηκε μέχρι το 70ο λεπτό όταν η Ομόνοια άρχισε να ανεβαίνει και να πιέζει πιο ψηλά τους παίκτες της Ελληνικής ομάδας. Αυτό είχε αποτέλεσμα και έτσι η Ομόνοια άρχισε να έχει περισσότερο την κατοχή της μπάλας.

Ένα δεύτερο μέρος που δεν ήταν το πιο παραγωγικό ημίχρονο για καμία από τις δύο ομάδες καθώς οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές θέλοντας έτσι να δοκιμάσουν όσο περισσότερα πρόσωπα μπορούσαν.

Στο 84ο λεπτό η Ελληνική ομάδα έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Εμμανουηλίδη όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση και έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Πίσπα να αστοχεί προ κενού τέρματος, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.