Νίκησε και πήρε την πρώτη θέση του ομίλου το Βέλγιο

Πέμπτη, 28/6/2018 - 22:52

Το Βέλγιο επικράτησε της Αγγλίας 1-0 με το γκολ του Γιανουζάι στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης  και κατέλαβε την πρώτη θέση του 7ου ομίλου του Μουντιάλ. Οι Βέλγοι θα βρουν στη φάση τους «16» την Ιαπωνία, ενώ οι Άγγλοι θα αντιμετωπίσουν την Κολομβία.

Α’ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 6ο λεπτό για το Βέλγιο με τον Τιλεμάνς να κάνει το σουτ από μακριά αλλά ο Πίκφορντ αντέδρασε σωστά κρατώντας το 0. Στο 19ο λεπτό ο Τίλεμανς έκανε το φάουλ και δέχτηκε την κίτρινη κάρτα κάνοντας το 4-2 στις κίτρινες για το Βέλγιο. Τίποτα ιδιαίτερο στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να αρκούνται στην ισοπαλία. Χωρίς κάτι το αξιόλογο το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το Βέλγιο κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ μετά από καταπληκτικό αριστερό σουτ του Γιανουζάι ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Πικφορντ. Παρά το γκόλ του Γιανουζάι ο ρυθμός του παιχνιδιού με τη συμπλήρωση ακριβώς μιας ώρας δεν άλλαξε καθόλου. Στο 67ο λεπτό ο Τζέιμι Βάρντι με καταπληκτική κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Ράσφορντ «φάτσα» με το 1-1 όμως ο νεαρός επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νικήθηκε από τον Τίμπο Κουρτουά. Μέχρι το 80ο λεπτό ο αγώνας έχασε και πάλι τον ρυθμό του με τις δύο ομάδες να μην προσπαθούν να βρουν τις προϋποθέσεις με αξιώσεις για το γκολ. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το Βέλγιο υποχώρησε πολύ δίνοντας χώρους στους Άγγλους. Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο με τον Μέρτενς να κάνει το σουτ αλλά ο Πίκφορντ είπε το «όχι».