Νίκη... ελπίδας για τη Δόξα απέναντι στην Πάφο (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 9/3/2020 - 20:52

Η Δόξα επικράτησε με 2-0 της Πάφου στο «Μακάρειο», στο τελευταίο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη και αναπτέρωσε τις... λιγοστές ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο και στο τέλος βγήκε κερδισμένη η Δόξα. Στο πρώτο μέρος η Πάφος ήταν αυτή που υπερίσχυσε χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα. Με το ξεκίνημα του β' μέρους η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, κάτι που βοήθησε στο να βελτιώσει την απόδοση της σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Στο 73' πήρε γερό προβάδισμα, το οποίο κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και μειώνοντας παράλληλα στους 7 βαθμούς από την προτελευταία θέση και τον Εθνικό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Πάφος παρέμεινε στην 1η θέση του β' γκρουπ με 30 βαθμούς, το ίδιο και η Δόξα στην τελευταία θέση, με 14 πόντους και... ελπίδες για παραμονή.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Α' ημίχρονο

Στο 2' η πρώτη καλή φάση στον αγώνα, με τον Μπεσάρα να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκρεμσλ.

Στο 25ο λεπτό, ο Πάντσεον δοκίμασε πλασέ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Ο Βαλακάρι στο 33' έχασε μεγάλη ευκαιρία, έπειτα από γύρισμα του Βα, βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση εντός περιοχής, το πλασέ του όμως δεν ήταν το ιδανικό και ο Γκρεμσλ μάζεψε εύκολα.

Πέντε λεπτά μετά, ο Βα έπειτα από ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και δοκίμασε από πλάγια το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρα έξω.

Στο 43' ο Μπεσάρα σέντραρε στην περιοχή για τον Ράκελς, η κεφαλιά του οποίου πέρασε έξω.

Β' ημίχρονο

Με το «καλημέρα» του β' ημιχρόνου η Δόξα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 48' ο Παπαφώτης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Γιούτριτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ρούντκο, κάνοντας το 1-0.

ΔΟΞΑ ΓΚΟΛ 1

Στο 58ο λεπτό, ο Σιρόκ μπήκε περιοχή και δοκίμασε το σουτ, βρήκε όμως σε ετοιμότητα τον Γκρεμσλ που απέκρουσε.

Στο 66' ο Καλό έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, με τον Ρούντκο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Παπαφώτης βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε το πλάσε, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 73ο λεπτό η Δόξα πέτυχε και 2ο γκολ. Ο Μιντίκκης σέντραρε στην περιοχή και έπειτα από ένα «μελέ» που δημιουργήθηκε στην περιοχή της Πάφου, ο Παπαφώτης έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

ΔΟΞΑ ΓΚΟΛ 2

Δέκα λεπτά μετά, η Δόξα είχε σπουδαία ευκαρία να πετύχει και τρίτο γκολ, ωστόσο η κεφαλιά του Γιούτρις, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη, σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 91ο λεπτό, ο Σιρόκ πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να περνάει έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ζορζίνιο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Γκρεμσλ, Ιτάλο (61' Ζορζίνιο), Παπαφώτης (83' Μπραμπίγια), Λουίς Κάρλος (83' Μπόλιεβιτς), Γιούτριτς, Ασαμόα, Καρλίτος, Τραϊτσέφσκι, Μπαρμπόσα, Μιντίκκης, Χριστοφή.

Στον πάγκο: Παρασκευάς, Χ. Χαραλάμπους, Βαλέντε, Φασουλιώτης, Μιχαήλ, Μ. Χαραλάμπους

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Αντωνίου, Σιρόκ, Μπεριγκό (40' Ράκελς), Λαφράνς, Παναγιώτου, Βαλακάρι, Βα, Φολπρεχτ, Πάντσεον (67' Καμπράλ)

Στον πάγκο: Ρέινολντς, Γκόνταρντ, Αραγιούρι, Φυλακτού, Πανός, Μπεσάρα