Νίκη για Ανδρέου, 90λεπτο για Κάστανο

Δευτέρα, 25/10/2021 - 12:18

Η αλήθεια είναι ότι η παρουσία των Κύπριων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στο εξωτερικό αυτό το Σαββατοκύριακο δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή. Δεδομένα, υπήρχαν και πολύ καλύτερες αγωνιστικές.

Και πάλι, ωστόσο, είχαμε δύο παίκτες που ξεχώρισαν. Ο ένας από αυτούς είναι ο Στέλιος Ανδρέου, ο οποίος για ακόμη μια φορά αγωνίστηκε σε παιχνίδι της Σαρλερουά και μάλιστα νικηφόρο. Ο 19χρονος έχει προσαρμοστεί με το καλημέρα στο Βέλγιο και μάλιστα σε μια ομάδα η οποία διεκδικεί ευρωπαϊκό εισιτήριο. Δεν είναι και λίγο.

Ο άλλος που ξεχώρισε ήταν ο Γρηγόρης Κάστανος. Παρότι η ομάδα του έχασε με 4-2, ο Κύπριος μέσος είχε καλή παρουσία, ενώ από τα πόδια του προέρχεται το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Ο Κάστανος αποκόμισε αρκετές εμπειρίες στη Σέριε Β και τώρα στην πρώτη κατηγορία έχει την ευκαιρία να... εκτοξεύσει τις μετοχές του στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στη Στίβενεϊτζ (0-0).

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός κόντρα στη Στίβενεϊτζ, ωστόσο αντικαταστάθηκε στο 55ο λεπτό.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στο ματς κόντρα στη Στίβενεϊτζ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σκάνθορπ Γιουνάιτεντ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ο παίκτης-προπονητής της Σάουθεντ δεν ήταν μέσα στην 18άδα, όμως έδινε οδηγίες από τον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Ντάγκεναμ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Γουέιμουθ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν ήταν στην αποστολή από την εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Ρέξαμ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Έμπολι. Από τα πόδια του άρχισε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη ΣΠΑΛ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός και στα 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μαρίτιμο.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Σερκλ Μπριζ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Για ακόμη ένα ματς, ο Κύπριος νεαρός στόπερ ήταν βασικός, αυτή τη φορά στο νικηφόρο 3-1 επί της Σερέν εκτός έδρας.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Δεν ήταν στην αποσοτλή στη βαριά εκτός έδρας ήττα με 5-1 από τη Βάκερ Ίνσμπρουκ.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αμπερντίν.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Ήταν στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Ρειθ Ρόβερς, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Ο Κύπριος επιθετικός αναμένεται να αγωνιστεί σήμερα (18:30) στην έδρα της Μπότεβ Πλόντβιβ.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 3-0 κόντρα στην Πίριν Μπλαγκόεβγκραντ.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 28 Οκτωβρίου. Ο Μαρτής παρέμεινε στη Μακάρθουρ, αφού ανανεώθηκε ο δανεισμός του από τη δανική Μίντιλαντ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γκιεογκνάμ. Αντικαστάθηκε στο 61ο λεπτό.