«Λαχτάρησε» αλλά συνεχίζει το αλάθητο σερί του ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 26/1/2020 - 17:50

Ο Απόλλωνας έστω και δύσκολα κατάφερε να επικρατήσει του Εθνικού με 3-2 εντός έδρας και να συνεχίσει το σερί νικών που διατηρεί.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ματέι, Μπένσποπ και Παπουλής, ενώ για την προσφυγική ομάδα βρήκαν δίκτυα οι Κονέ και Λαμπάν.

Με την νίκη του αυτή ο Απόλλωνας ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και βλέπει προς την κορυφή.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα:

O Εθνικός αιφνιδίασε στον Απόλλωνα και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2΄ της αναμέτρησης με τον Κονέ. Μετά από λάθος της άμυνας του Απόλλωνα η μπάλα έφθασε στον Δημήτρη Χαραλάμπους, αυτός πέρασε στον Κονέ, ο Αφρικανός μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Μολ.

Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση, αφού μόλις στο 10΄ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ματέι, ο οποίος πέτυχε και το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Απόλλωνα. Ο Ρουμάνος πήρε τη μπάλα από τον Παπουλή, γύρισε με μέτωπο προς την εστία και με αριστερό φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα  του Μπογκατίνοφ ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μπένσοπ ο οποίος από κοντά μετά από πάσα του Παπουλής δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.

Στο 22΄ οι «γαλάζιοι» πέτυχαν και τρίτο γκολ αυτή την φορά με τον Παπουλή. Ο Ματέι έδωσε πανέμορφη πάσα στον Ελλαδίτη ο οποίος με πλασέ έγραψε το 3-1.

Ο Εθνικός στο δεύτερο ημίχρονο πλησίασε πολλές φορές σε ένα δεύτερο γκολ όπως στο 46΄ όπου η προσφυγική ομάδα θα έχει δοκάρι με τον Κονέ. Επίσης στο 66΄ ο Μιγκελίτο λίγο έλειψε να σκοράρει όμως στο σουτ του η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 81΄ ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σακέτι στον Κονέ. Λανθασμένη απόφαση από τον διαιτητή. Παρόλα αυτά ο Λαμπάν ευστόχησε και μείωσε σε 3-2.

Απόλλων: Μολ, Αντωνιάδης, Σελίμοβιτς, Ματέι, Βασιλείου, Σακέτι, Ζοάο Πέδρο, Ντένιτς, Σαρδινέρο, Παπουλής (Χάμπος 62'), Μπένσοπ (Γκακπέ 46')

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Τεξέιρα, Χαραλάμπους (Κ. Ηλία 67'), Λαμπάν, Μαρκόσκι, Κυπριανού, Ι.Μαρκόβσκι, Κονέ, Μ.Ηλία (Παπαγεωργίου 57')