Νίκησε την Ανόρθωση και συνεχίζει ακάθεκτη η Ομόνοια

Σάββατο, 27/2/2021 - 09:22

H Oμόνοια απέδρασε από τη «Θεμιστόκλειο» κερδίζοντας την γηπεδούχο Ανόρθωση με 3-0 (23-25, 16-25, 24-26), στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πετόσφαιρας Ανδρών.

Με τη νίκη αυτή, που είναι η τρίτη επί της «Μεγάλης Κυρίας» έχοντας και ένα αγώνα λιγότερο, η Ομόνοια που συμπλήρωσε 17 σερί νίκες ανέβηκε στους 48 βαθμούς οκτώ περισσότερους από την Ανόρθωση.

Εξάλλου, τη δεύτερη νίκη του στον Όμιλο 1-4 και την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος πέτυχε ο Green Air Παφιακός που κέρδισε την Ε.Ν.Π .  με 3-0 σετ (30-28, 25-14, 25-18) στην αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ».

Οι «γαλάζιοι» μείωσαν στους δυο βαθμούς από την Ανόρθωση και ελπίζουν σε κάτι καλύτερο από την 3η θέση. Η Ε.Ν.Π. έπαιξε αρκετά καλά διεκδίκησε μέχρι τέλους το πρώτο σετ, αλλά δεν τα κατάφερε δεχόμενη την 2η της ήττα στον Όμιλο.