Νικητήριο γκολ Κάστανου, μεταγραφή για Σιέλη (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 10/1/2022 - 10:21

Βρίσκεται πολλά χρόνια στην Ιταλία. Από το 2014 συγκεκριμένα, όταν και έφυγε από την ΕΝΠ για να ενταχθεί στις ακαδημίες της Γιουβέντους.

Ο Γρηγόρης Κάστανος έχει αρκετή εμπειρία από τη Σέριε Β, ενώ έχει καταφέρει να αγωνιστεί και στη μεγάλη κατηγορία. Όπως γίνεται φέτος, για παράδειγμα, όπου φοράει τη φανέλα της Σαλερνιτάνα. Χθες (9/1), ο 23χρονος μέσος πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα, το οποίο μάλιστα ήταν νικητήριο, με την ομάδα του να επικρατεί με 2-1 στην έδρα της Βερόνα. Και το πέτυχε με... στιλ, καθώς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ στο 70ό λεπτό.

Δείτε στο 2:06 τη γκολάρα του Κάστανου.

Από εκεί και πέρα, είχαμε κάποιες... ανακατατάξεις. Για παράδειγμα, ο Χρήστος Σιέλης αποχώρησε από τη Λέφσκι Σόφιας και αμέσως πήρε μεταγραφή στην Ελλάδα και τον Βόλο ΝΠΣ. Πιθανότατα την επόμενη εβδομάδα να τον δούμε να κάνει το ντεμπούτο του με την ομάδα της Μαγνησίας.

Αλλαγή είχαμε και στην περίπτωση του Αντώνη Μαρτή. Η Μίντιλαντ είχε δώσει δανεικό στην αυστραλιανή Μακάρθουρ τον νεαρό μέσο από πέρυσι και αποφάσισε να τον ανακαλέσει και να τον εντάξει και πάλι στο ρόστερ της.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε ως αλλαγή στο 72ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Στόουκ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το παιχνίδι κόντρα στη Στόουκ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στη Στόουκ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νορθάμπτον. Αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γουέιμουθ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 90ό λεπτό.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Η Γουέλντστοουν αγωνίζεται αύριο (11/1) κόντρα στην Μπόραμ εκτός έδρας.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του επί της Βερόνα με 2-1 εκτός έδρας στο 70ό λεπτό. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 31'.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Το επόμενο παιχνίδι της Κόμο θα γίνει στις 15 Ιανουαρίου, στην έδρα της Κρεμονέζε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Η Γκιμαράες αγωνίζεται σήμερα (10/1, 22:15) στην έδρα της Ζιλ Βισέντε.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Σταντάρ είναι στις 16 Ιανουαρίου, στην έδρα της Άντερλεχτ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Το επόμενο ματς της Σαρλερουά είναι στις 16 Ιανουαρίου, στην έδρα της Αντβέρπ.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Αποκτήθηκε πρόσφατα κι έτσι δεν πρόλαβε να μπει στην αποστολή για το ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό, με τους Βολιώτες να επικρατούν με 3-1.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού, το παιχνίδι του Απόλλωνα στην έδρα του Ιωνικού αναβλήθηκε.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Πειραιώς Β'): Το παιχνίδι κόντρα στην Ξάνθη αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Το παιχνίδι κόντρα στη Νίκη Βόλου αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Αθηνών Β'): Το παιχνίδι κόντρα στον Ηρόδοτο αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Πέρασε αλλαγή στο 70ό λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Καλλιθέα.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας ματς κόντρα στην Καλλιθέα.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Πέρασε αλλαγή στο 64ο λεπτό στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στην Επισκοπή Ρεθύμνου, σε παιχνίδι που έγινε την περασμένη Τετάρτη (5/1).

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Το παιχνίδι κόντρα στο Λεβαδειακό αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Το επόμενο παιχνίδι της Χιμπέρνιαν είναι προγραμματισμένο για τις 17 Ιανουαρίου κόντρα στη Σέλτικ.

Δανία

Αντώνης Μαρτής (Μίντιλαντ): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη Μίντιλαντ είναι στις 17 Φεβρουαρίου, κόντρα στον ΠΑΟΚ για το Κόνφερενς Λιγκ.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Το Βουλγαρικό πρωτάθλημα επιστρέφει στη δράση στις 12 Φεβρουαρίου.