Νικητής στο τοπικό ντέρμπι ο Εθνικός με... Αγγλικό σκορ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 26/8/2019 - 20:55

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Εθνικό κόντρα στην ΕΝΠ με 4-3. Οι νεοφώτιστοι σε ένα εντυπωσιακό στην διακύμανση του σκορ παιχνίδι κατάφεραν να μπουν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μιγκελίτο (2), ο Κόνε και αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν, ενώ για την ΕΝΠ σκόραραν δυο Στεπάνιακ και ο Ριέρα.

Οι σημαντικότερες στιγμές του αγώνα:

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 14΄ για την Ένωση ο Ριέρα. Ο Ισπανός δυνατό αριστερό σουτ μετά από διπλή προσπάθεια μέσα από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε για πολύ αφού στο 20΄ ο Εθνικός θα καταφέρει να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν.

Στο 25΄ οι νεοφώτιστοί θα χάσουν μοναδική ευκαιρία με τον Κοστόβσκι ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Κλέιμαν δεν βρήκε στόχο.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού τελικά ο Εθνικός θα ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα με τον Μιγκελίτο. Ο Λαμπάν εκτέλεσε φάουλ οι αμυντικοί της ΕΝΠ έδιωξαν όμως με πλασέ ο Μιγκελίτο έκανε το 2-1.

Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν με κεφαλιά του Στεπάνιακ ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και πάλι ο Μιγκελίτο δίνει προβάδισμα στην ομάδα της Άχνας μετά από γύρισμα στην περιοχή του Κυπριανού.

Τρελός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα 45΄ λεπτά αφού έχουν σημειωθεί πέντε γκολ!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκ νέου με κεφαλιά του Στεπάνιακ στο 51΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα.

Όμως το προβάδισμα τους δεν κράτησε για πολύ αφού στο 53΄ ο Εθνικός πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ με τον Κονέ μετά από ατομική ενέργεια και πλασέ.

Η ΕΝΠ το μόνο που κατάφερε ήταν να πιέσει στα τελευταία λεπτά του αγώνα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι ενδεκάδες:

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μιτρέφσκι, Βαρέλα, Θεοδώρου (53΄ Ρουσιάς), Ουντόζι (79΄ Στάροκιν), Αμπαρτζουμιάν, Ριέρα (46΄ Αγκίρι), Βαλλιάνος, Α. Κυριάκου, Μαϊσουράτζε, Σκεπάνιακ

Εθνικός: Μποκατίνοφ, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Λαμπάν, Χουντόβιακ, Μαρκόσκι (78΄ Φοινίρης), Κοστόβσκι, Κυπριανού (58΄ Ευσταθίου), Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Κονέ