Νιλ Λένον: «Το πιο σημαντικό πράγμα είναι η φυσική μας κατάσταση να είναι καλή»

Δευτέρα, 1/8/2022 - 16:10

Για το φιλικό με την Ανόρθωση, για το που χρειάζεται βελτίωση η ομάδα, για το μηδέν παθητικό και τους τερματοφύλακες της Ομόνοιας και για το αν είναι ικανοποιημένος με την προετοιμασία, μίλησε ο προπονητής των «πρασίνων», Νιλ Λένον, σε δηλώσεις που παραχώρησε στην κάμερα του «τριφυλλιού».

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

Για το τελευταίο φιλικό παιχνίδι στην Πολωνία: «Ακόμη μια πολύ καλή εμφάνιση και ακόμη μια καλή νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο πιστεύω ήμασταν λίγο «χαμένοι» και λίγο αργοί. Πετύχαμε το γκολ με λίγη τύχη, όμως δεν νομίζω πως παίξαμε ιδιαίτερα καλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ήμασταν εξαιρετικοί και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι με περισσότερα γκολ. Ελέγξαμε το παιχνίδι και ήρθε ένα καταπληκτικό τέρμα από τον Μπασιού.

Ήταν ένας πολύ καλός τρόπος να ολοκληρώσουμε το ταξίδι και τώρα θα επιστρέψουμε στην Κύπρο. Θα χαλαρώσουμε για 1-2 μέρες και θα ετοιμαστούμε για τα επόμενα παιχνίδια».

Για τις εντυπώσεις που άφησαν τα φιλικά στην προετοιμασία: «Γινόμασταν καλύτεροι και καλύτεροι όσο περνούσαν τα παιχνίδια. Ήταν ένας καλός αντίπαλος σήμερα (σ.σ. το Σάββατο) και εμείς ήμασταν πολύ καλοί. Σωματικά δείξαμε δυνατοί.

Ο Μίλετιτς ήταν καταπλητικός. Ο Μπρούνο, ο Μάθιους και ο Μπάρκερ γίνονται καλύτεροι όσο περνούν τα παιχνίδια. Είναι σημαντικό για αυτούς να κατανοήσουν την ομάδα, το πνέυμα και το στυλ του κυπριακού ποδοσφαίρου.

Ευτυχώς δεν είχαμε κάποιους τραυματισμούς. Δεν είμαι χαρούμενος από κάποια τάκλιν του αντιπάλου. Ένα πάνω στον Μπρούνο στο πρώτο ημίχρονο και ένα πάνω στον Μπράντον ήταν πολύ άσχημα. Θα πρέπει να δούμε πως είναι, όμως ελπίζουμε να αποφύγουμε τυχόν τραυματισμούς στα άλλα παιχνίδια».

Για το που χρειάζεται βελτίωση η ομάδα: «Ναι η ένταση μας όταν είχαμε χαμηλά την μπάλα, ήταν φτωχή στο πρώτο ημίχρονο .

Στο δεύτερο ημίχρονο προτιμήσαμε το παιχνίδι των αντεπιθέσεων, αλλά χάσαμε εύκολες φάσεις για να πετύχουμε και άλλα τέρματα.

Αυτό είναι μέρος της προόδου της δουλείας, Τα περιμένεις μετά από 2-3 παιχνίδια».

Για το μηδέν παθητικό που πέτυχε στο φιλικό η Ομόνοια: Ναι ο τερματοφύλακας ήταν εξαιρετικός. Έχουμε τέσσερις, Ο Φαμπίανο, ο Ουζόχο, ο Κυριακίδης και ο Παναγή, είναι κορυφαίοι τερματοφύλακες και είμαστε τυχεροί που έχουμε αυτή την πολυτέλεια.

Πιστεύω επίσης ότι οι δύο κεντρικοί αμυντικοί μας, Μίλετιτς και Λανγκ ήταν καταπληκτικοί και έτσι πρέπει να είναι.

Οι Μπασιρού και Μιξ, έλεγξαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και κυριαρχήσαμε και όσον αφορά στην ποιότητα του παιχνιδιού ήμασταν εξαιρετικοί».

Για το αν είναι ικανοποιημένος με την προετοιμασία στην Πολωνία: «Ναι πάρα πολύ. Θα έχω μια καλύτερη ιδέα για το πώς είμαστε μόλις επιστρέψουμε στην Κύπρο. Τα γήπεδα προφανώς θα είναι καλύτερα δεν θα υπάρχει τόση δροσιά όπως εδώ.

Προφανώς οι παίκτες θα είναι πιο έτοιμοι και καλύτεροι όσο περνάνε οι εβδομάδες. Το πιο σημαντικό πράγμα είναι η φυσική μας κατάσταση να είναι καλή και να μην έχουμε τραυματισμούς».