Ντέρμπι αιωνίων χωρίς νικητή με... κερδισμένους και τους δύο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 2/3/2020 - 20:50

Χωρίς νικητή και χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι αιωνίων για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος καθώς ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστικός και έκλεισε την Ομόνοια στο δικό της μισό, δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στον Παντίλιμον ο οποίος ήταν όμως παρών όποτε του ζητήθηκε.

Στο δεύτερο μισό η Ομόνοια βελτιώθηκε, κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και διεκδίκησε με αξιώσεις το γκολ που θα της έδινε την πολυπόθητη νίκη.

Αποτέλεσμα το οποίο φέρνει την Ομόνοια στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 43 βαθμούς καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία της Ανόρθωσης. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση στους τέσσερις βαθμούς καθώς έφτασε τους 39 βαθμούς.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ η Ομόνοια αντιμετωπίζει εκτός την ΑΕΛ ενώ στο Τσίρειο θα πάει και ο ΑΠΟΕΛ για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα.

Στο έκτο λεπτό, σουτ στην κίνηση από τον Τάμαρι από το ύψος της περιοχής όμως ο Παντίλιμον μάζεψε σταθερά.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Εφραίμ έγινε κάτοχος της μπάλας, συνέκλινε έκανε το σουτ όμως ο Παντίλιμον και πάλι έσωσε την Ομόνοια.

Εκπληκτική απόκρουση του Παντίλιμον σε πολύ καλό φαλτσαριστό σουτ του Ντε Βινσέντι εκτός περιοχής στο όγδοο λεπτό.

Κοντινή προβολή από τον Σάβιτς μετά από κεφαλιά συμπαίκτη του, αλλά η μπάλα πέρασε έξω στο όγδοο λεπτό.

Νέα φάση για τον ΑΠΟΕΛ στο 19ο λεπτό. Έξω από την περιοχή ο Άλεφ έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παντίλιμον.

Μοναδική διπλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο 26ο λεπτό. Γύρισμα του Εφραίμ στον Ντε Βινσέντι στο σημείο του πέναλτι με τον Αργεντινό να μην μπορεί να νικήσει τον Παντίλιμον, στην επαναφορά της μπάλας ο Εφραίμ έκανε νέο σουτ με τον Παντίλιμον να σώζει ξανά την Ομόνοια.

Κάτοχος της μπάλας ο Εφραίμ, έκανε την ατομική προσπάθεια στο 32ο λεπτό και δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Ο Ματ από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ όμως ο Μπέλετς κατάφερε να σταματήσει την μπάλα με διπλή προσπάθεια στο 43ο λεπτό.

Ο Τάμαρι από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου.

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τους «γαλαζοκίτρινους» το οποίο εκτέλεσε με κομπίνα ο Εφραίμ όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω στο 55ο λεπτό.

Ο Τιάγκο εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ για την Ομόνοια με την μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς στο 59ο λεπτό.

Στο 62ο λεπτό ο Άλεφ έξω από την περιοχή έκανε το κοντρόλ και στη συνέχεια επιχείρησε το βολέ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Παντίλιμον.

Δυνατό, «ξερό» σουτ από τον Βίτορ Γκόμες από το ύψος της περιοχής στο 78ο λεπτό όμως ο Μπέλετς έπεσε και έδιωξε τον κίνδυνο για τον ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς (Αλωνεύτης 76'), Σάβιτς, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Γένσεν, Άλεφ, Ντε Βινσέντι (Πάβλοβιτς 84'), Εφραίμ (Γιέφτοβιτς 63'), Τάμαρι

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παντίλιμον, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ (Γκόμες 56'), Μποτεάκ, Τιάγκο, Ακιντόλα, Ντάρμπισαϊαρ (Κακουλλής 70')