O Αγκουέρο της έδωσε την νίκη και πλέον -2 από την κορυφή

Κυριακή, 3/2/2019 - 20:32

Με το 10ο χατ-τρικ στην καριέρα του στην Premier League, o Σέρχιο Αγκουέρο τιμώρησε την Άρσεναλ (3-1) και βοήθησε την Μάντσεστερ Σίτι να μειώσει στους δύο πόντους την διαφορά από την κορυφή.

Τα φώτα όλα έπεσαν στον Σέρχιο Αγκουέρο. Δικαιολογημένα. Σκόραρε το 10ο χατ-τρικ στην καριέρα του στην Premier League, μόνο ο Άλαν Σίρερ έχει ένα περισσότερο. Έφτασε στα 14 στην σεζόν, είναι και φέτος το βαρύ πυροβολικό της Σίτι.

Ωστόσο, η μνεία πρέπει να γίνει σε όλο το ποδόσφαιρο των πολιτών που τον έβγαλαν σε τέτοιες θέσεις βολής, με όμορφο, συνδυαστικό ποδόσφαιρο. Το 3-1 απέναντι στην Άρσεναλ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, όμως ακόμα κι έτσι οι πρωταθλητές Αγγλίας μείωσαν την απόσταση τους από την κορυφή στους 2 πόντους και εξακολουθούν να αναπνέουν στον σβέρκο της Λίβερπουλ.

Είχαν περάσει μόλις 46 δευτερόλεπτα, όταν ο Αργεντινός με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Λαπόρτ, άνοιξε το σκορ, προβάδισμα που δεν κράτησε για πολύ.

Στο 11ο λεπτό η άμυνα των γηπεδούχων κοιμήθηκε σε εκτέλεση κόρνερ του Μονρεάλ και ο Κοσιελνί με καρφωτή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση μία φάση με τον Οταμέντι (21’) οι «πολίτες» δεν πάτησαν πολύ στην περιοχή του Λένο, όμως λίγο πριν το ημίχρονο, ο Στέρλινγκ έκανε το ρήγμα και ο Αγκουέρο μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 (45’).

Στην επανάληψη το γήπεδο… έγειρε. Ο Λένο δεχόταν κατά κύματα τις επιθέσεις και το 3-1 έδειχνε πως δεν αργεί. Ο Στέρλινγκ έκανε και πάλι σμπαράλια την άμυνα της Άρσεναλ και ο Αγκουέρο (ίσως έβαλε και το χέρι) μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 (66’).

Το σκορ δεν άλλαξε (παρά τις προσπάθειες του Αργεντινού για 4ο προσωπικό γκολ), με τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο να μπαίνει ως αλλαγή στο 79ο λεπτό και να παίρνει για φέτος το βάπτισμα του πυρός.