Ο αγωνιστικός απολογισμός της Δευτέρας από τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες

ΕΛΕΝΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

Εκτός τελικού στο μικτό τραπ στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται (21-30/06) στο Μινκ της Λευκορωσίας έμειναν οι Ανδρέας Μακρής και Γεωργία Κωνσταντινίδου, αφού το πρωί της Δευτέρας (24/06) έμειναν χαμηλά στον προκριματικό του αγωνίσματος της σκοποβολής. Με 123/150 δίσκους το κυπριακό δίδυμο δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, αφού η τετράδα του ημιτελικού κρίθηκε στους 135 πετυχημένους δίσκους.

Στον πρώτο γύρο οι Μακρής και Κωνσταντινίδου πέτυχαν 41/50, στο δεύτερο 43/50 και στον τρίτο 39/50, μένοντας έτσι εκτός συνέχεια. Θυμίζουμε ότι στο ατομικό ανδρών και γυναικών, ο Μακρής έμεινε εκτός συνέχειας με οκτώ δίσκους πίσω από την 6η θέση, ενώ η Κωνσταντινίδου ήταν άτυχη, αφού έχασε τη θέση για τον τελικό για μόλις ένα δίσκο.

Καλή προσπάθεια στο Μπάντμιντον
Πολύ καλό αγώνα έκανε η νεαρή Ελένη Χριστοδούλου στον πρώτο της αγώνα για τη φάση των ομίλων του μονού γυναικών στο μπάντμιντον, απέναντι στην 34χρονη Αλέσια Ζαϊτσάβα από τη Λευκορωσία. Η Κύπρια αθλήτρια έχασε με 2-0 σετ (21-13, 21-15) σε αγώνα που διήρκεσε 28 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα. Ειδικά στο 2ο σετ η Χριστοδούλου ήταν αρκετά ανταγωνιστική, αφού βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με τρεις πόντους, όμως η αντίπαλος της εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία της για να πάρει εν τέλει τη νίκη.

«Ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για μένα να δω που βρίσκομαι από πλευράς ανταγωνιστικότητας, αφού είναι μόλις η πρώτη μου χρονιά ως ελίτ αθλήτρια», δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΚΟΕ η Χριστοδούλου, αμέσως μετά τον αγώνα της. «Έκανα καλό αγώνα και είμαι ευχαριστημένη, αν και υπήρχαν στιγμές που μπορούσα να διεκδικήσω κάτι καλύτερο», πρόσθεσε.

Η νεαρή Κύπρια αθλήτρια θα αντιμετωπίσει για το δ’ όμιλο την Τρίτη 25 Ιουνίου την Εβγενία Κοσέτσκαγια από τη Ρωσία και την Τετάρτη 26 του μήνα την Ταν Λιάν που εκπροσωπεί το Βέλγιο.

Αποκλεισμός στην τοξοβολία
Εκτός συνέχειας στο ατομικό ανδρών στο Ολυμπιακό τόξο έμεινε ο Μίμης Ελ Χελάλι, ο οποίος ηττήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας (24/06) από τον Σουηδό Έρλινγκ Φλινκ Λούντβιγκ Έλοφ με 6-0 και με συνολικό σκορ στα τρία σετ 83-69. Ο Έλοφ ήταν εξαιρετικός, πετυχαίνοντας πέντε δεκάρια σε σύνολο εννιά τόξων, με αποτέλεσμα ο Ελ Χελάλι να μην μπορέσει να τον κοντράρει.