Ο ασταμάτητος Παναθηναϊκός έφερε… Τούμπα τον ΠΑΟΚ με σούπερ Αϊτόρ

Κυριακή, 2/10/2022 - 23:33

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Παναθηναϊκός, έφερε… Τούμπα τον ΠΑΟΚ, κερδίζοντάς τον με 2-1 και ανατροπή, για την 6η αγωνιστική της Super League, έκανε το 6Χ6 και δείχνει ξεκάθαρα δείγματα ομάδας που «φωνάζει» ότι θέλει το πρωτάθλημα φέτος.

Οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν ούτε από τις απρόοπτες απουσίες των Παλάσιος και Βέρμπιτς, λίγο πριν τη σέντρα, αλλά ούτε και από το γκολ του Ολιβέιρα με το οποίο ο -καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο- «δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε στο 18’…

Αντιθέτως, με τον Αϊτόρ να αναλαμβάνει δράση σε ένα ακόμα παιχνίδια πέναλτι στον «αγαπημένο» του αντίπαλο και την απόδοση όλων να ανεβαίνει κατακόρυφα, έφτασε αρχικά στην ισοφάριση στο 51’ και ακολούθως στην ανατροπή με το πέναλτι του Ισπανού εξτρέμ στο 73ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ ατύχησε να χάσει τον σκόρερ του και να παίξει με σέντερ φορ τον Μπίσεσβαρ για αρκετό διάστημα, ενώ κέρδισε πέναλτι στο 90ο λεπτό το οποίο ορθώς ο ρέφερι Βάινμπεργκερ πήρε πίσω, με την σύμφωνη γνώμη του VAR.

Ενώ ο Παναθηναϊκός όχι μόνο «έσπασε» το αρνητικό σερί των εννιά αγώνων στη Θεσσαλονίκη, αλλά παράλληλα αποσπάστηκε και επτά πόντους από τον σημερινό του αντίπαλο.