Ο Ατρόμητος... έσπρωξε την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση

Ξετύλιξε τα δώρα του Ατρόμητου η ΑΕΚ. Παρότι οι «κιτρινόμαυροι» δεν ήταν καλοί, εκμεταλλεύτηκαν τα τραγικά λάθη των αντιπάλων τους και κατάφεραν να κερδίσουν με 2-1, παίρνοντας την 4η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα και ανεβαίνοντας ξανά στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο Σάλομον χωρίς λόγο και αιτία και με μια απερίσκεπτη ενέργεια έσπρωξε εκτός φάσης τον Σιμόες, ο διαιτητής έδωσε σωστά το πέναλτι, με τον Ολιβέιρα να το μετατρέπει σε γκολ για το 1-0 στο 63', ενώ δέκα λεπτά ο Μανδάς άφησε ανυπεράσπιστη την εστία του και ο Λιβάγια πέτυχε εύκολο γκολ με κεφαλιά-ψαράκι για το 2-0. Ο Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι στο 89' διαμόρφωσε το τελικό 2-1, με τον Έλληνα επιθετικό να μην το πανηγυρίζει σεβόμενος το πέρασμά του και από την ΑΕΚ.

Κάκιστη εμφάνιση των «κιτρινόμαυρων» στο πρώτο ημίχρονο, ήταν φουλ ακίνδυνοι αλλά ανέβηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσαν, φτάνοντας στη νίκη που τους... δώρισαν οι Περιστεριώτες.

Καλό ματς από τον Λιβάγια, εξαιρετικός ο Σιμόες και θετική εμφάνιση επίσης από τον Ολιβέιρα. Ο Χαρίσης μέχρι να δεχτεί το πρώτο γκολ ο Ατρόμητος ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, αλλά στη συνέχεια έπεσε η απόδοσή του όπως και αυτή της ομάδας του που είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη... λύγισε από το λάθος του Σάλομον.