Ιδανική επιστροφή Σωφρόνη με πρωταγωνιστή τον «Γιαν-Γιαν» (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Κυριακή, 6/10/2019 - 19:53

Ιδανική επιστροφή για τον Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο του Απόλλωνα καθώς οι Λεμεσιανοί με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Γιαννιώτα επικράτησαν με 3-1 του Ολυμπιακού στο «Τσίρειο» στο παιχνίδι που «έκλεισε» την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

O Γιαννιώτας «άνοιξε» το σκορ στο 14ο λεπτό ενώ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 46ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Αγίτε στο 50ο λεπτό ενώ ο Ζελάγια στο 72ο λεπτό έκανε το τελικό 3-1.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας διπλασίασε τις νίκες του και έφτασε τους εφτά βαθμούς ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στους δύο βαθμούς. Μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος ο Απόλλωνας φιλοξενείται στην Άχνα από τον Εθνικό ενώ οι «μαυροπράσινοι» φιλοξενούν την Πάφο στο «Μακάρειο».

Μετά από ξαφνική αντεπίθεση και μπάλα του Μπιλάλ, ο Ζαχαρίου έκανε το βολέ από πλάγια εντός περιοχής αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω στο έβδομο λεπτό.

Ο Αγκίρε με πίεση αλλά και επιμονή, έκανε την μπαλιά στην περιοχή και ο Γιαννιώτας από κοντά με σουτ «άνοιξε» το σκορ στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

β

Μετά από ωραία ενέργεια του Αγκίρε στο 20ο λεπτό, ο Παπουλής με ωραία ντρίπλα και φαλτσαριστό σουτ, έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Στο 22ο λεπτό μεγάλη απόκρουση από τον Μολ σε σουτ του Σαμπίνια από κοντά.

Ο Μπιλάλ απέναντι από τον Μολ, αλλά έστειλε την μπάλα έξω σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 31ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλωνας έχασε δοκάρι με τον Γκακπέ ο οποίος έπιασε φοβερό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Ολυμπιακού.

Στο 46ο λεπτό με άπιαστο βολέ από πλάγια εντός περιοχής ο Γιαννιώτας έκανε το 2-0 στο… καλημέρα του δεύτερου μέρους.

Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων καθώς ο Κίκο εκτέλεσε δυνατά φάουλ από πλάγια κι ο Αγιτέ με προβολή μείωσε σε 2-1 στο 50ο λεπτό.

Σουτ από τον Σαρδινέρο, η μπάλα κόντραρε κι ο Μπάιζα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 72ο λεπτό ο Ζελάγια με ωραίο σουτ από πλάγια εντός περιοχής, έκανε το 3-1 και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του.

Σουτ από τον Αγκίρε στο 78ο λεπτό, ο Μπάιζα έδιωξε μόλις έξω σε κόρνερ, σώζοντας την ομάδα του από τέταρτο γκολ.

Φοβερή απόκρουση στου Μολ, στο... παραθυράκι, μετά από σουτ του Κίκο στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, είχαμε την κεφαλιά από τον Ντουβεντρού, η μπάλα όμως πέρασε μόλις έξω.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Αγκίρε, Σακέττι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (Πίττας 72’), Γιαννιώτας (Καρ 81’), Γκακπέ (Σαρδινέρο 34’), Ζελάγια

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Μπάιζα, Ψάλτης, Καντέ (Νάνι 61’), Σιντιμπέ, Κίκο, Ακόστα (Βινίσους 77΄), Αγιτέ (Κα 69’), Οικονομίδης, Ζαχαρίου, Μπιλάλ, Ντουβεντρού

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες για το πρώτο νικηφόρο τρίποντο μετά τα ανεπιτυχές αποτελέσματα που επηρέασαν τη ψυχολογία τους. Σιγά – σιγά θα παίρνουν αυτοπεποίθηση στα πόδια τους και να μην ξεχνάμε ότι έπαιξαν σε εννέα μέρες τρία παιχνίδια. Έρχεται διακοπή και θα πάρουμε ανάσες. Θα έχουμε απουσίες λόγω Εθνικής και πιστεύω στην επιστροφή μας στο εκτός έδρα παιχνίδι με τον Εθνικό θα είμαστε ακόμα καλύτεροι. Όπως είπα, είναι ένα εξαιρετικό πρωτάθλημα και θα είναι δύσκολο για όλους. Δεν υπάρχουν θεωρητικά εύκολα παιχνίδια. Ήδη είδαμε ότι δυσκολεύονται όλοι με όλους. Ο μαραθώνιος είναι μεγάλος και πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι να μην χάνουμε βαθμούς. Καλή συνέχεια στο φίλο Πάμπο και καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό. Κλείνω με τον κόσμο που ήρθε στον κόσμο. Εκεί που χρειάστηκε μας βοήθησε και ελπίζω με τα αποτελέσματα να αρχίσουμε να φέρνουμε πίσω τον κόσμο στο γήπεδο».

Για τον τραυματισμό του Γκακπέ: «Θα το δούμε αύριο και θα ξέρουμε πόση διάρκεια θα χρειαστεί για να επανέλθει».

Πάμπος Χριστοδούλου (Ολυμπιακός): «Νομίζω έγινε πολύ καλό παιχνίδι από δυο πολύ καλές ομάδες. Εκεί που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ αν και μπορούσαμε να προηγηθούμε, είχαμε ευκαιρίες για να αλλάξουμε τα δεδομένα κι όταν δεν τα καταφέρνεις απέναντι σε ομάδα όπως ο Απόλλωνας, δεν έχεις τύχη για βαθμό η βαθμούς. Είχαμε δύο αναγκαστικές αλλαγές από κτυπήματα, επηρεάστηκε η ομάδα. Ήτανε κι οι δυο σε πολύ καλή κατάσταση (σ.σ. Σαμπίνια, Αγιτέ). Εκεί που μειώσαμε και ελπίζαμε ήρθε το τρίτο γκολ. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Κάθε εβδομάδα είμαστε καλοί, παίζουμε καλά. Κάθε εβδομάδα απουσιάζουν σημαντικοί παίκτες και εύχομαι με τις επιστροφές, μαζί με το καλό ποδόσφαιρο να έρθουν και οι βαθμοί. Εύχομαι στον Απόλλωνα ό,τι καλύτερο, να βρει τον δρόμο του και καλή συνέχεια στον Σωφρόνη Αυγουστή».

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλωνας): «Ήταν ένα παιχνίδι που το χρειαζόμασταν. Κάναμε αυτό που ξέρουμε καλύτερα. Να κάνουμε επιθέσεις και να φτιάχνουμε ευκαιρίες. Ήταν μια καλή αρχή, ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια».

Αν άλλαξε κάτι με την επιστροφή Αυγουστή: «Αλλάζουν πολλά και δεν αλλάζουν. Εντάξει, δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια των προηγούμενων αγωνιστικών. Παίξαμε τρία εκτός έδρας ντέρμπι και σήμερα ήρθαμε στην έδρα μας με τον κόσμο μας. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε με σκυμμένο το κεφάλι και έχουμε να δώσουμε πολλές απαντήσεις σε αυτό το γήπεδο».

Ακόστα (Ολυμπιακός): «Νομίζω πως κάναμε καλό παιχνίδι αλλά χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Ξεκινήσαμε καλά αλλά δεχθήκαμε το τέρμα. Είχαμε δύο καθαρές ευκαιρίες στα πρώτα είκοσι λεπτά. Όταν δεν σκοράρεις σε αυτές τις ευκαιρίες, ο αντίπαλος θα σε πληγώσει και θα σε κερδίσει».

Για το πώς αντιμετώπισαν το σημερινό αγώνα: «Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό. Παίξαμε εκτός έδρας και προσπαθήσαμε να προσέξουμε λίγο πίσω και να πιέσουμε αμυντικά, αλλά δεν τα καταφέραμε. Μας κόστισαν οι ευκαιρίες που χάσαμε. Έχουμε δυο εβδομάδες για δουλειά και πρέπει να δουλέψουμε για να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι».

Για το αν πρέπει να αλλάξει κάτι σε αυτές τις δυο εβδομάδες: «Δουλεύουμε πολύ καθημερινά και το γεγονός πως δεν ήρθαν νίκες σημαίνει πως πρέπει να αλλάξουμε κάτι. Θα το πράξουμε».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Κερδίσαμε και προχωρούμε. Πρέπει να δουλέψουμε στην διακοπή. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο και η αλήθεια είναι πως είχα καιρό να ακούσω κόσμο στο γήπεδο. Λίγα λόγια και πολλή δουλειά. Πρέπει να δουλέψουμε στη διακοπή. Πληγώσαμε τον κόσμο γι’ αυτό και εμείς βάζουμε το κεφάλι κάτω και θα δουλέψουμε. Αυτοί που μας κατακρίνουν και έχουν και δίκαιο, θα τους κάνουμε να επιστρέψουν».