Ο Γιάννης… έπνιξε τους Λιμνάνθρωπους

Πέμπτη, 1/4/2021 - 08:51

Με το… κοντέρ του Γιάννη Αντετοκούνμπο να «γράφει» 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 μπλοκ, οι Μπακς επικράτησαν άνετα στο Λος Άντζελες των Λέικερς με 112-97, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών ηττών.

Η ομάδα του Μιλγουόκι εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες -και πάλι- των ΛεΜπρόν και Ντέιβις και στο ντεμπούτο του Αντρέ Ντράμοντ έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα, πηγαίνοντας στο 30-17. Από την άλλη, η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ έπεσε στο 30-18.

Πλην του Έλληνα σταρ, για τα «ελάφια» ο Χόλιντεϊ είχε 28 πόντους με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Μίντλετον είχε 17 με 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Ο Γιάννης είχε 8/13 σουτ, 1/1 τρίποντα και 8/10 βολές, αλλά και 9 λάθη.

Συνολικά οι Μπακς είχαν 14/26 τρίποντα στην αναμέτρηση, ενώ οι Λέικερς τελείωσαν το ματς με 10/36.

Στα άλλα παιχνίδια, άνετη νίκη με 120-108 για τους Μπρούκλιν Νετς κόντρα στους Χιούστον Ρόκετς. Κορυφαίος για τους Νετς ο Κάιρι Ίρβιγνκ, ο οποίος σταμάτησε στους 31 πόντους, ενώ μοίρασε και 12 τελικές πάσες στους συμπαίκτες του. Πολύ καλός και ο Τζέιμς Χάρντεν, που σημείωσε 17 πόντους και είχε 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 26 λεπτά.

Σόου του Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος πήρε από το χέρι τους Ντάλας Μάβερικς και τους οδήγησε στη νίκη επί των Μπόστον Σέλτικς με 113-108.

Ο Σλοβένος σούπερ σταρ ήταν εκπληκτικός, με 36 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Από εκεί και πέρα, οι Μπλέιζερς νίκησαν 124-101 τους Πίστονς, οι Χιτ 92-87 τους Πέισερς, η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επικράτησε των Ράπτορς 113-103 και οι Τίμπεργουλβς των Νικς 102-101.

Τέλος, οι Τζαζ πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (111-107) με τους Γκρίζλις, οι Σαν Αντόνιο Σπερς… σάρωσαν 120-106 τους Κινγκς και οι Σανς νίκησαν 121-116 τους Σικάγο Μπουλς.