Ο Χουάν Τομάς έστειλε πρόωρα για... «μπάνια» τον Ολυμπιακό

Πέμπτη, 28/2/2019 - 22:19

Έγραψε ιστορία η Λαμία με πρωταγωνιστή ένα... πρώην «δικό» μας, τον Χουάν Τομάς της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου σκόραρε με τον Τομάς στην μοναδική της τελική στο ματς, είχε τον Σαράνοφ σε απίστευτη ημέρα και απέκλεισε τον Ολυμπιακό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς επικράτησε με 1-0 μέσα στον Πειραιά.

Απίστευτη δυστοκία από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες από 25 τελικές και χαμένο πέναλτι με τον Φορτούνη στο 86ο λεπτό, δεν τους δόθηκε άλλο ένα στο δεύτερο ημίχρονο (62’) σε χέρι του Καρυπίδη και είδαν την Λαμία να πανηγυρίζει την πρώτη πρόκριση της ιστορίας της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

«Χτυπάνε» το κεφάλι τους στον τοίχο οι «ερυθρόλευκοι», που φέρουν την απόλυτη ευθύνη καθώς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε καμία από τις 28 τελικές που είχαν και κατάφεραν με μία ακόμη αμυντική αδράνεια, να δεχτούν γκολ στην μοναδική ευκαιρία του αντιπάλου.

Μυθικό ματς από τον Σαράνοφ που έβγαλε τα... πάντα και πήρε μόνος του την πρόκριση! Είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις κάτω από τα δοκάρια, έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και έπιασε ακόμη και πέναλτι του Φορτούνη στο 86ο λεπτό, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Φοβερή εμφάνιση και από τους Πλιάτσικα, Σκόνδρα, Μπεχαράνο, Μπλάζιτς, ενώ τα εύσημα παίρνει και ο Τομάς που ήταν στην κατάλληλη θέση στην κατάλληλη στιγμή και σκόραρε στην μοναδική τελική της Λαμίας.