O «Κινγκ» το έκανε ξανά και χάρισε τη νίκη στη Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 5/1/2020 - 21:00

Από εκεί που σταμάτησε το 2019 συνέχισε και το 2020 η Νέα Σαλαμίνα η οποία επικράτησε με 3-2 του Εθνικού Άχνας εντός έδρας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστής για άλλη μια αναμέτρηση για τους Αμμοχωστιανούς ο Κίνγκσλεϊ που πέτυχε δύο γκολ μέσα σε ένα ημίχρονο και έδωσε το μεγάλο τρίποντο της ομάδας του.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Μαρκόφσκι ενώ το παιχνίδι έφερε στα ίσα ο Λαμπό στο 24ο λεπτό. Ο Κουντόπιακ μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους σε 3-2.

Με αυτή τη νίκη η Σαλαμίνα έφτασε τους 20 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ ο Εθνικός έμεινε στους 13 βαθμούς και την ένατη θέση.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Πουρσαϊτίδη πάει στη Λεμεσό να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ ενώ ο Εθνικός υποδέχεται την ΑΕΚ στο Δασάκι.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Φουστάρ (Λόπεζ 9'), Μαριάνοβιτς, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ (Μαουρίσιο 55'), Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπό, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού (Τινστέλ 87')

Εθνικός Άχνας (Ντίαν Κλάφουριτς): Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Μ. Ηλία, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ (Χαραλάμπους 79΄), Κοστόφσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου (Μιγκελίτο 60'), Ιωάννου, Ι. Μαρκόφσκι (Κονέ 89΄)