Ο λόγος του «Βασιλιά», πήραν προβάδισμα οι Λέικερς

Τετάρτη, 9/9/2020 - 09:09

Ο Λεμπρόν Τζέιμς στο τέλος δεν άφησε περιθώριο στους Ρόκετς.

Ο βασιλιάς... μίλησε στο παρκέ από το πρώτο λεπτό στο Ορλάντο και οδήγησε τους Λέικερς στη νίκη 112-102 απέναντι στους Ρόκετς παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στην σειρά των αναμετρήσεων για τους ημιτελικούς της δυτικής περιφέρειας.

Βέβαια τα πράγματα δεν ήταν εύκολα για τους λιμνάνθρωπους καθώς έβλεπαν τους Ρόκετς να παλεύουν και να προηγούνται στο σκορ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην άμυνα των αντιπάλων τους. Τελικά, όταν σοβαρεύτηκαν αμυντικά ο Λεμπρόν και η παρέα του είδαν τα πράγματα να αλλάζουν. Από το 64-61 που είχε κλείσει το ημίχρονο και τους 33 και 31 πόντους που είχαν πετύχει οι Ρόκετς στις δύο πρώτες περιόδους έπεσαν στους 18 και 20 με αποτέλεσμα τελικά να έρθει η νίκη για την ομάδα των Λέικερς.

Ο Λεμπρόν πέτυχε 36 πόντους με 6/10β., 9/14διπ, 4/9τρ., και 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κοψίματα. Ο Ντέιβις βοήθησε έχοντας 26 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Ρόντο 21 πόντους και 9 ασίστ.

Για την ομάδα του Χιούστον ο Χάρντεν είχε 33 πόντους με 7/7β., 7/14διπ., 4/9τρ., 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Ουέστμπρουκ 30 πόντους και 8 ριμπάουντ.