Ο Μάρεϊ νίκησε τον Βαβρίνκα σε μια «μάχη» από τα παλιά στο Σινσινάτι

Τρίτη, 16/8/2022 - 08:27

Σε άλλες εποχές ο Αντι Μάρεϊ και ο Σταν Βαβρίνκα θα μπορούσαν να παίζουν σε τελικούς μεγάλων τουρνουά ή και grand slam. Εχουν κατακτήσει κάμποσα εξάλλου.

Οι πολλοί τραυματισμοί που είχαν και οι δύο τα προηγούμενα 3 χρόνια, τους άλλαξε την καριέρα και έφτασαν να παίζουν στον πρώτο γύρο του τουρνουά στο Σινσινάτι.

Η μονομαχία τους όμως θύμισε τις παλιές καλές τους εποχές.

Νικητής αναδείχθηκε ο Μάρεϊ ο οποίος μετά από 2 ώρες και 57 λεπτά, κέρδισε με 7-6, 5-7, 7-5, σε ένα ματς με ωραίες φάσεις.

Τα στατιστικά τους ήταν σχεδόν παρόμοια (11-10 άσοι ο Μάρεϊ, 37-28 winners ο Βαβρίνκα, 30-27 αβίαστα λάθη ο Μάρεϊ) και ο αγώνας κρίθηκε σε λεπτομέρειες. Ο Σκωτσέζος μέσα σε αποθέωση, πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο όπου τον περιμένει ο συμπατριώτης του, Κάμερον Νόρι, που με την σειρά του επικράτησε του Χόλγκερ Ρούνε με 2-1 σετ (7-6, 4-6, 6-4) σε ένα ακόμη συναρπαστικό ματς του πρώτου γύρου.

Ενδιαφέρον είχαν και οι αναμετρήσεις του Σβάρτσμαν με τον Μολτσάν (5-7, 6-4, 6-2 ο Αργεντινός) και του Μπούστα με τον Σερουντόλο (6-7, 6-4, 6-2 ο Ισπανός) που κρίθηκαν με ανατροπή από τους νικητές.